Royal Evo - grzejący się moduł HF ??

Cześć!
mam pytanie do posiadaczy nadajników Multiplex Royal Evo z modułem nadawczym
z syntezą HFM-S. Czy u Was też się tak mocno grzeją? U mnie po kilku
minutach pracy jest bardzo ciepła nawet spodnia część obudowy. Wiem, że
generalnie sprawność każdego nadajnika jest niewielka i część idzie w
ciepło, ale czy aby aż tak bardzo ?
Reply to
Vex
Loading thread data ...
Witam,
Użytkownik "Vex" <vex86[wytnijto]@gazeta.pl> napisał w wiadomości news:f41u32$6s4$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...
Sprawdziłem na swoim RE9. Antena wysunięta, normalna praca, zdjęta spodnia "pokrywka", temperatura otoczenia pokojowa. Po 10 minutach ze stoperem wyłączyłem i natychmist dotknąłem pcb modułu HFM-S i "blaszki", która jest na nim po prawej. Temperatura minimalnie wieksza od temperatury ciała, w sumie ledwo wyczuwalne ciepło. Nawet nie ma mowy, żeby przez obudowę było to czuć. Zresztą w warunkach polowych nigdy nie zwróciłem uwagi, że coś sie pod spodem grzeje. Może latałeś w upale albo masz naprawdę gorąco w domu...?
pozdrawiam, qrdl
Reply to
qrdl
Użytkownik "Radek" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości
Czyli co...wogóle Wam sie nie grzeje, czy nie tak bardzo? U mnie jest wyraźnie ciepły, i obudowa nad modułem też się robi ciepła. Próbuje to powiązać z ostatnimi problemami z zasięgiem. Nadajnik był z reklamacją w Niemczech, ale po powrocie grzeje się tak samo.
Reply to
Vex
Jeśli się grzeje i są problemy z zasięgiem, to stawiam na przerwę w torze antenowym (przerwa w druku, tzw. zimny lut, mechaniczny problem z anteną)
Radio nie upadło?
Czasem jest tak , że po rozkręceniu obudowy naprężenia znikają i przewa w druku ginie - jest trudna do zdiagnozowania, czasem poruszą jakiś przewód i jest ok)
Chyba potrzebne b. dokładne oględziny pod lupą i przy bardzo dobrym świetle. Czasem stosuje się środki powierzchniowo obniżające tempreaturę (takie w spray'u) i przerwy się ujawniają.
Reply to
grzest
Użytkownik "grzest" snipped-for-privacy@friko2.onet.pl> napisał w wiadomości news:f446po$voq$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...
Na pewno nigdzie nie upadło, ani nigdzie nie stuknęło. Od nowości przechowuje je w mięko wyłożonej walizce. Od czasu do czasu pojawiają się dziwne problemy z sygnałem. Niby w większości czasu wszystko jest ok, a rozbiłem depronowca bo pojawiły się zakłócenia w odległości ok 40 metrów od nadajnika. Radio ma dopiero pół roku, więc na gwarancji zostało odesłane do producenta w celu sprawdzenia. Po miesiącu wróciło, ale bez żadnego opisu czy i co było zrobione. Jutro musze się dowiedzieć w Riku jaki był zakres sprawdzenia/naprawy. Mimo to że radio wróciło z serwisu, zaniepokoiła mnie właśnie temperatura tego modułu nadawczego, który grzeje się dokładnie tak samo jak przed wysyłką.
Wydaję mi się jednak, że kontakt z anteną jest, bo skaner działa jak trzeba. Nawet lekkie dotknięcie anteny palcem, powoduje zmianę siły jakiegoś tam sygnału, który własnie pokazuje skanner.
Reply to
Vex
Sprawdź zasięg przy złożonej antenie.Na pewno jest to opisane w instrukcji. Każdy moduł wzmacniacza w.cz się grzeje.Ale nadmierne grzanie może świadczyć o uszkodzeniu tego stopnia. Przyczyną może być jakieś uszkodzenie powodujące brak dobrego dopasowania anteny do tego stopnia.Częśc mocy zamiast zostać wypromieniowana przez antenę wraca spowrotem do wzmacniacza powodując jego nadmierne nagrzewanie. Może także być źle ustawiony punkt pracy tego tranzystora.To już musi sprawdzić serwis.Podmień na wszelki wypadek moduł od nadajnika kolegi i sprawdz co się dzieje. Czasami też jest brak dobrego styku w poszczególnych członach anteny. Myślę, że sprawa się wyjaśni. Póki co uważaj abyś nie ,,zabił'' kolejnych modeli.Radio musi działać pewnie. Pozdrawiam.
Reply to
hf-commander
Jeśli radio było w serwisie zakładam, że punkt pracy i dopasowanie impedancyjne było sprawdzone.
Ja stawiam na jakiś mechaniczny feler - te trudno wyłapać...
Reply to
grzest
Użytkownik "grzest" snipped-for-privacy@friko2.onet.pl> napisał w wiadomości news:f45dge$tep$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...
Jeśli chodzi o konkrety to temperatura płytki modułu nadawczego wynosi ok 40 st. C. Może troche przesadzam z tym przegrzewaniem ??
Tomek
Reply to
Vex
W sumie jak czlowiek ma te 3 C wiecej to juz kiepsko dziala... :-)
Co ma tutaj temp ciala do temperatury modułu ??
Zmierz temperature swojej kąpieli. Wcale nie kąpiesz sie w 60 C ;-)
Pozdrawiam Jasiek
Reply to
yahu
Użytkownik "yahu" snipped-for-privacy@asterek.pl napisał w wiadomości news:4666a162$0$13175$ snipped-for-privacy@mamut2.aster.pl...
Ja oceniając temp. modułu w mojej aparaturze (1 odpowiedź), porównałem ją do temp. ciała. Po dotknięciu czułem, że moduł jest lekko cieply, a to oznacza, że miał temp. trochę większą niż. 36.6, tak więc mogło to być 36.6+3C, czyli ~40. Trudno powiedzieć, że coś co ma w dotyku 40C jest gorące, albo, że się mocno grzeje - przynjamniej w moim mniemaniu.
pozdrawiam, qrdl
Reply to
qrdl
Szczerze powiem, ze dla mnie cieple sa juz matreialy powyzej 30C. To jest bardzo subiektywne odczucie. kilka miesiecy temu wchodzilem do basenow termicznych gdzie temp. wody byla ok 39-40C i to jest juz odczuwalne jako bardzo cieplakapiel :-)
Z ciekawosci weźcie termometr i podgrzewajcie wode badajac jej temp. palcem (czlbo inna czescia ciala) wyniki s azaskakujace :-)
Pozdrawiam Jasiek
Reply to
yahu
Użytkownik "Marek Popów" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news:f4724k$su5$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...
Właśnie dostałem maila z Multiplex'a w tej sprawie:
"Dear Sir, due to the power dissipation of the output stage the module gets very warm and you need not to worry about."
Tak więc grzanie jest normalne i trochę dziwi mnie, że u niektórych nie występuje. Bardziej wydaje mi się, że się jednak grzeje tak samo, tylko różne osoby inaczej interpretują "gorące" :-)
Reply to
Vex
Witam,
Użytkownik "Vex" <vex86[wytnijto]@gazeta.pl> napisał w wiadomości news:f4lvrr$qdh$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...
Wczoraj byłem latać (2.5h), całkowita cisza, od czasu do czasu ledwie podmuch termiczny, żar z nieba, +30C, nie idzie ustać, aparatura pracowała po 10 minut i dłużej, w słońcu. Specjalnie sprawdzałem, czy czuć jakąkolwiek różnicę ciepła w różnych miejscach dolnej pokrywy - nie byłem w stanie odczuć żadnej. Jestem jednak skłonny przypuszczać, że u Ciebie wszystko ok, tylko, ze względu na problemy z tym radiem, jesteś troszkę wyczulony na takie drobnostki :-)
pozdrawiam, qrdl
Reply to
qrdl
Użytkownik "qrdl" snipped-for-privacy@spam.com napisał w wiadomości news:f4m5oo$5lh$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...
A tak to ja też nic nie czuję. Jak jest do okoła gorąco i jeszcze całe radio się nagrzewa od słońca to nie czuć różnicy. Jak jednak w domu uruchomie, popracuje 10-15 min, to wyraźnie czuć cieplejsze miejsce obudowy bezpośrednio nad modułem HF ( na spodniej części, w zagłębieniu obudowy pod lewym drążkiem ). Nic to, może faktycznie jestem przeczulony. Skoro w serwisie mówią, że sprzęt jest ok, to pewnie tak jest. Najwyżej będę latał do następnego kreta :-/
Pozdrowienia, Tomek
Reply to
Vex

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.