alergenów z powietrza

Mam pytanie do osób doświadczonych w walce z alergią (alergików?) Mam w domu królika. Okazało się, że po kilku miesiącach obecności w domu zaczął powodować reakcje alergiczne u niektórych domowników - głównie katar. Rozwiązaniem ostatecznym jest pozbycie się królika, ale zanim zostanie ono zastosowane mam pytanie do osób mających doświadczenie z alergiami:

- Co właściwie powoduje taką "powietrzną" alergię? Na pewno nie latają w powietrzu włosy z sierści królika, byłoby widać.

- Czy da się skutecznie oczyścić powietrze z takich alergenów?

- Jeśli tak, to jak - oczyszczaczem powietrza z filtrem HEPA? Jonizatorem? Nawilżaczem? Lampą przeciwbakteryjną UV? Spalarką bakterii powietrznych (widziałem takie urządzenia za ok. 1000 zł)? Odkurzaczem wodnym (ma być włączony całą dobę?)

- Może da się zabezpieczyć czymś samego królika?

P.

Reply to
Piotrne
Loading thread data ...

W dniu poniedziałek, 13 marca 2017 08:08:50 UTC+9 użytkownik Piotrne napisał:

Zacznij od rozpoznania co powoduje reację alergiczną: złuszczony naskórek zwierzaka, czy substancje lotne z jego moczu i/lub śliny. To jest proste badanie u alergologa.

Drobiny złuszczonego naskórka mają poniżej 2.5 mikrometra, więc nie takie łatwe do filtrowania. Jonizator działa świetnie, ale wytwarza ozon który może podrażniać drogi oddechowe jeszcze bardziej, więc szukaj jonizatora z katalizatorem ozonu.

Substancji lotnych pozbędziesz się filtrem węglowym, ale jego skuteczność może okazać się niewystarczająca, w sensie że trudno jest ustalić jak duży ten filtr ma być, bo nie da się łatwo zmierzyć stężenia alergenu w powietrzu, a reakcja u człowieka nie zawsze jest powtarzalna na tym samym poziomie.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 13.03.2017 o 00:08, Piotrne pisze:

Odpowiem, jako długoletni alergik. U mnie stały kontakt z alergenami (kot, nasiona traw i kurz domowy) skończył się wyhodowaniem astmy. Radzę się poważnie zastanowić. Wiem, że żal zwierzaka i że on nic nie zawinił, ale sprawa nie jest błaha. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 2017-03-13 o 00:08, Piotrne pisze:

Jeżeli będziesz musiał domownikowi obrzydzić królika, to służę odpowiednim materiałem. ;)

Króliki zjadają kał nocny czyli cekotrofy i to jest objaw prawidłowy.

formatting link
Jak się o tym dowiedziałem, wiele lat temu, to straciłem do nich sympatię.

WM

Reply to
WM

W dniu 2017-03-13 o 14:53, Jacek pisze:

A kto zawinił?

Reply to
t-1

Dopiero co założyłeś wątek Recykling bezpośredni... ;]

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Użytkownik "Piotrne" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:oa4ke2$fg9$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Mozna spróbować odczulić się zastrzykami, ale na czas kuracji (kilka lat), trzeba pozbyc się źródła alergii.

Mogą to byc pojedyncze cząsteczki jakiegos związku chemicznego. Białko ze złuszczonego naskórka, odparowane resztki śliny, cokolwiek.

Praktycznie nie. Musiałbyś filtrować powietrze jak do schronu atomowego.

Zapomnij.

Szczelne akwarium z wymianą powietrza bezpośrednio na zewnątrz. :) Ale nie będzie można nawet dotknąć zwierzątka.

Reply to
yabba

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.