doktorat w dyscyplinach: mechanika/automatyka

Witam ponownie

Tym razem pytanie bardzo akademickie. Otóż przerwałem współpracę z moim dotychczasowym opiekunem naukowym (pisałem u niego magisterkę i kawałek doktoratu - dziedzina: automatyka bardzo teoretyczna). Nawiązałem jednak kontakt z bardzo dobrym specjalistą ds. mechaniki. Pomyślałem sobie, że tego rodzaju połączenie (ja -automatyk, oraz profesor-mechanik/automatyk) może dać jakąś ciekawą pracę. Porozmawialiśmy sobie na temat współpracy i teraz powstaje pytanie - jaki byłby ciekawy temat łączący te dwie dziedziny nauki? Stąd moje pytanie: być może ktoś z użytkowników grupy ma jakiś "fajny", ciekawy pomysł? Wymaganie: jak najmniej teorii :) bo już mi to do głowy nie wchodzi.

Z profesorem wstępnie zauważyliśmy coś takiego: kontrola drgań konstrukcji mechanicznych. Czyli dorobienie systemu sterowania do jakiegoś rodzaju konstrukcji - maszt, most linowy itp.

Może ktoś myślał o czymś podobnym ostatnio i podzieli się uwagami? Z góry dziękuję

Reply to
Popey
Loading thread data ...

Jesli pan profesor nie ma paru gotowych tytulow doktoratow, to szukaj innego promotora :-)

Ja sie na mechanicznych doktoratach nie znam, ale chyba wymaga sie w nich teorii ?

"aktywne systemy kompensacji drgan konstrukcji" ?

J.

Reply to
J.F.

Tue, 08 Apr 2008 12:27:36 +0200, na pl.sci.inzynieria, J.F. napisał(a):

Być może nie wyraziłem tego poprawnie, ale to naprawdę dobry specjalista i konkretny człowiek - nie chcę innego :)

jestem automatykiem. profesor z główną specjalizacją: mechanik dlatego, że chciałbym właśnie coś bardziej praktycznego. magisterkę miałem "na najwyższym poziomie" , ale co z tego, jak w życiu się to do niczego nie przyda. chciałbym zrobić coś, nawet prostszego, ale przydatnego komuś

coś w ten deseń. coś z tym nie tak? po tym znaku zapytania wnioskuję coś nieprzyjemnego :>

Reply to
Popey

Dnia 2008-04-08 11:28, Użytkownik Popey napisał:

W kwestii formalnej - maszt albo most jest konstrukcją budowlaną a nie mechaniczną. Jak już interesuje cie kontrola drgań konstrukcji to może by pomyśleć o jakimś zautomatyzowanym systemie który analizował by drgania konstrukcji (na podstawie odpowiednich czujników) i robił alarm gdy wchodzą one w niebezpieczny zakres?

Reply to
Michał Grodecki

Tue, 08 Apr 2008 19:24:03 +0200, na pl.sci.inzynieria, Michał Grodecki napisał(a):

Witam

Dziękuję za udział w dyskusji.

To, podejrzewam, byłoby częscią mojej pracy. We czwartek co prawda będę wiedział więcej, ale podejrzewam, że wyglądałoby to tak, że powiedzmy maszt zaczyna się bujać - analizujemy bujanie, w momencie gdy wchodzi ono w obszar niebezpieczny, włącza się system anty-. Albo, być może, ten system zawsze działa, ale wtedy także analiza drgań i alarm też jest potrzebny (kiedy drgania wyjdą spoza pasma które system może zwalczyć).

Reply to
Popey

Popey pisze:

takie aktywne systemy (w budownictwie) stosowane sa na masowa skale w Japoni - budynki sa wyposazane w silowniki przeciwstawiajace sie drganiom wywolanym trzesieniem ziemi (te silowniki umiejscowione sa na poszczegolnych kondygnacjach - nie tylko na dole) . Kiedys na Discovery byl fajny material na ten temat - prawie kazdy drapacz chmur takie cos zaposiadowuje.

Reply to
AL

Wed, 09 Apr 2008 09:50:35 +0200, na pl.sci.inzynieria, AL napisał(a):

Tak, też to oglądałem. Z tego co pamiętam, to chodziło głównie o tłumiki hydrauliczne. Im bardziej zagłębiam się w ten temat, tym bardziej mi się podoba. Oczywiście mój model prawdopodobnie będzie miał postać płyty stalowej, masztu w małej skali, czy czegoś podobnego - skala trudności w sterowaniu drganiami budynkiem prawdpodobnie przerosłaby mnie (nie mówiąc o wykonaniu modelu do doświadczenia - mieszkania teraz takie drogie:) ), ale pomysł mi się chyba podoba:)

Reply to
Popey

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.