Jak rozpoznać żeliwo

Organoleptycznie?

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki
Loading thread data ...

Zależy jakie organy masz do dyspozycji. Pod silną lupą, albo lepiej ręcznym mikroskopem widać wydzielenia grafitu. Tyle, że powierzchnia musi być dość gładka.

Pozdrawiam, Maciek

Reply to
Maciej Szymanski

A moze bardziej dokladnie? Jaka probke? Mozna wzrokowo sprobowac ocenic przy przelamanej probce. Zeliwo lamie sie OIDP pod katem zblizonym do

90* a stal przy ok.45*

Tzn chodzi mi o kat midzy powierzchnia probki a powierzchnia "zlamana"...

Reply to
venioo

O! To jest wskazówka. Tulejka okazała się być żeliwna (kawałek urwałem).

Ale jeśli nie chcemy niszczyć materiału?

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Zygmunt M. Zarzecki pisze:

Kiedys byl taki temat na grupie, poszukaj dobrze. OIDP jeszcze test magnesem byl...

Reply to
venioo

venioo napisał(a):

Metoda magnesowa moze nie zadzialac przy zeliwie bialym (albo chociaz zabielonym przy powierzchni) i stopowym. I chyba przy sferoidalnym moze dawac efekty zblizone do mniej ferromagnetycznych stali. Zwykle zeliwo szare dosc latwo mozna rozpoznac po przelomie - przelom kruchy i taki... pylacy. No i sam przedmiot - o ile nie byl obrabiany skrawaniem a potem malowany

- moze nam sporo powiedziec. Ale to tylko teoretyczne rozwazania - moze jakis praktyk dokladniej objasni bo ja juz dawno w warsztacie nie bylem :(

Reply to
zbigi

Weź teraz ten kawałek w kombinerki i wsadź w płomień np. kuchenki gazowej. Jak się zacznie pocić i pojawi się płomień to to nie było żeliwo tylko spiek. Teraz już nie stosuje się na tulejki w których coś się obraca albo przesuwa żeliwa tylko spieków. Tańsze, precyzyjniej zrobione i mają lepsze parametry. Tomek

Reply to
Tomek

Tak z ciekawości zapytam, jak wyjaśnić fakt że próbka żeliwna pęka pod kątem 90* a stalowa 45*. Dokładniej z czego wynika ta różnica. Czy któryś z panów zna mechaniczną przyczynę tego fenomenu.

I mam pytanie podobne, czy jeżeli w stali wywiercić by małe otwory o średnicy znacznie mniejszej niż charakterystyczny wymiar próbki to jaki by był kąt przełomu?

Fakt pękania stali pod kątem 45* został zauważony dość dawno, przez Huber Misesa Henkyego, zauważyli oni że istotny wpływ na materiału ma wytężenie wyznaczone jako drugi niezmiennik naprężenia dewiatorowego, który jest maksymalny dla kąta 45* przy jednoosiowym rozciąganiu. To jest oczywiście opis fenomenologiczny, który nie mówi nic o fizyce problemu, a jedynie o sposobie jego opisu. O fizyce mam niestety małą wiedzę :(

Lukasz

Reply to
likask

Może coś siatką krystaliczną...

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

No chyba nie do końca tak, to nie jeden duży kryształ, monolit. Jak pęknięcie przechodzi, przez kryształy czy pomiędzy granicami kryształów? Czy tu upatrywać przyczyny różnicy kąta przełamu dla stali i żeliwa? Lukasz

Reply to
likask

Ja się nie znam, gdybam sobie.

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Jak wiesz znam się na metalach jak wilk na gwiazdach ale kojarzę, że są różne formy krystaliczne związków żelazo-węgiel, jakieś cementyty austenity, ferryty itd. więc to może mieć coś do rzeczy. Zajrzyj do wikipedii.

Jeśli potrzebujesz dokładniej, to miałem w ręku książkę traktującą o mechanice materiałów z punktu widzenia struktury krystalicznej, mogę poszukać namiarów.

max

Reply to
Aleksander Matuszak

Budowa materiału, jego mikrostrukturalna budowa ma pewnie podstawowe znaczenie przy poszukiwaniu odpowiedzi. Ale bez mechaniki nie będzie pełnej odpowiedzi.

Pytanie może by rozszerzyć, jak modelować taki materiał jak żeliwo, na poziomie puntu materialnego. Jak wygląda odciążenie? Pewnie nie ma odkształceń resztkowych.

Może ktoś wie i z palca da odpowiedź. Ja pytam z czystej ciekawości, a nóż taka wiedza się przyda, przy ocenie nośności jakiejś starej konstrukcji. Jaki model wytężenia przyjąć podczas analizy MES?

Lukasz

Reply to
likask

Zygmunt M. Zarzecki pisze:

No wiec struktura krystaliczna jest taka, ze formy krystaliczne lacza sie w ziarna, i pozniej przelom powstaje zazwyczaj na granicy ziaren. Ziarna te maja rozna strukture i rozne ulozenie, i OIDP to wlasnie stad roznice w kacie przelomu.

Reply to
venioo

Z tego co pamiętam ze szkoły (i z pracy na maszynach do obr.skraw.) stal daje wiór bardziej lub mniej ciagliwy. Żeliwo w czasie obróbki pyli. Nawet przy wierceniu.

Reply to
Tymoteusz

Tymoteusz napisał(a):

Ale to chyba tylko zeliwo szare lub srferoidalne - w przypadku zeliwa bialego, gdzie wegiel nie wystepuje w postaci grafitu, raczej takiego efektu nie bedzie? Za to bedzie trudne w obrobce ;)

Reply to
zbigi

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.