Jak to policzyć...

Witam! Pod linkiem

formatting link
znajduje się po lewej stronie animacja przedstawiająca analizę MES koła tarczowego wykonaną w ANSYSie.

Próbuję policzyć podobne koło, ale tylko samą statykę. Obciążam powierzchnię felgi ciśnieniem normalnym (do tej powierchni), a otworom w tarczy odbieram stopnie swobody.

Wartość ciśnienia wywieranego na powierzchnie liczę tak: [obciążenie koła]/[powierchnię zewnętrzną felgi] czyli jest założenie, że obciążenie rozkłada się równomiernie na całej powierzchni felgi (poprzez ciśnienie w oponie).

Wyniki obliczeń jednak sugerują, że ten sposób obciążania jest niewłaściwy. Czy ktos ma jakieś sugestie i pomysły co jest źle?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Mikołaj

PS nie mam doświadczenia jeśli chodzi o MES, dopiero poznaję, uczę się i tu przy okazji zapytam, co najlepiej opanować (zarówno pod kątem mozliwości jak i rynku pracy)? W tej chwili "rozpracowuję" COSMOSWorksa (SW znam, więc oczywisty wybór).

Reply to
"Mikołaj K."
Loading thread data ...

Animacja jak na mój gust przedstawia zagadnienie statyczne.

Nie sądzę. Problem bardziej złożony. Bez zagadnień kontaktowych się nie obejdzie.

PzD

Reply to
Janek

Tak mi sie wydaje ze cisnienie w calej oponie jest stale, wiec nacisk cisnienia na felge nie moze byc zrodlem sily nosnej. Gorna krawedz opony sily obciazenia nie przenosi, bo przyklejona nie jest, wiec i tu nie mozesz szukac winy.

Wychodzi na to ze trzeba popatrzec na dolne krawedzie wewnetrznego otworu opony. I wcale nie musi byc to rownomiernie.

Dodatkowo pamietaj ze opona nie jest z gumy :-) Tzn zewnetrzny obwod [pod bieznikiem] jest ze ze stalowych drutow, lub innego wlokna. Scianki boczne tez sa zbrojone.

J.

Reply to
J.F.

Jak pisali poprzednicy to nie jest taki latwe i bez zamodelowania opony raczej sie nie obedzi. Wplyw cisnienia na felge jest raczej znikomy natomiast na opone juz nie. Analiza jest dosc trudna bo wymaga zamodelowania kontaktu opony z felga (mysle ze do pominiecia i mozna skleic na stale) oraz kontakt opony z podlozem (tego juz pominac sie nie da) Druga trudna sprawa to guma jest materialem nieliniowym.

Sprobuj zamodelowac felge i na dolnej czesci gdzie opiera sie opona podeprzec ja przez sprezynki. Sila w kierunku pionowym przyluz do otworow mocujacych felge do osi. To neszcze nie dokladnie to co chcesz ale da juz wyniki blizsze rzeczywistosci. Jak by ci sie udalo dobrac wlasciwa sztywnosc sprezyn to i wyniki beda oporawne.

Pozdrawiam Cyprian

Reply to
Cyprian

Dnia 2006-03-12 22:10, Użytkownik Cyprian napisał:

I co najgorsze jest to paskudny rodzaj zagadnienia kontaktowego - powierzchnia kontaktu opony z podłożem nie jest z góry znana.

Reply to
Michał Grodecki

Powierzchnia nie jest znana jak w kazdym rodzaju kontaktu nieliniowego ale pomyslne jest to ze mozna zamodelowac kontakt Rigid-Flexible bo podatnosc podloza mozna sobie darowac

Reply to
Cyprian

Dnia 2006-03-14 16:36, Użytkownik Cyprian napisał:

A co do tego to bym się sprzeczał - inaczej pracuje opona na podłożu podatnym (np. gruncie) a inaczej na praktycznie niepodatnym (betonie). Stosuje się różne ciśnienie w oponie w zależności od rodzaju podłoża.

Reply to
Michał Grodecki

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.