Jak to się mierzy?

Powitanko,

Próżnia wstępna, to wiadomo - wskazówka wystarczy. Ale jak się mierzy próżnię wysoką, taką 10 do -9 Pa? Są mierniki elektroniczne o cenie zawałowej, ale co mają w środku? Tensometr jakiś? I jest to w stanie odróżnić 8 od 9 miejsca po przecinku?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...

Lampa elektronowa bez banki. Im mniej atomow pomiedzy elektrodami tym prad ma lzej plynac. Proste, tanie, bezpieczne i na dodatek dokladne rozwiazanie problemu pomiaru prozni.

Reply to
4kogutek44

Proste to ono jest, ale to chyba nie do końca tak, że electrony mniej/więcej prąndu, bo to w końcu będzie jonizować te gazy. A to co i jak się zjonizuje będzie miało wpływ na odczyt. Innymi słowy, po pierwsze skład tych gazów resztkowych musi być stały, po drugie, jak to poprawnie skalibrować jesłi nie jest ten skład znany?

Reply to
Marcin Debowski

W dniu środa, 20 grudnia 2017 08:49:46 UTC+9 użytkownik Pawel "O'Pajak" napisał:

Z takich popularnych to się najczęściej używa Pirani albo Penning. W Wikipedii znajdziesz zasady działania. Koszt (zakup i raz na jakiś czas wymiana albo naprawa i kalibracja) mocno zależą od dokładności, więc najpierw się dobrze zastanów czego tak na prawdę potrzebujesz.

Reply to
Konrad Anikiel

Powitanko,

Dzięki (Kogutkowi też). Po prostu ciekaw byłem jak się to robi, a i chciałbym się kiedyś pobawić próżnią. Tylko najpierw musze się dowiedzieć praktycznie, co znaczy "wolna chwila".

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Jeden ksiądz, wyraził się podobnie odnośnie moich zdolności werbalnych. W każdym razie, przepraszam za błędy.

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 2017-12-20 o 18:18, Jarosław Sokołowski pisze:

Najczęściej próżnych próżniaków.

WM

Reply to
WM

Użytkownik "Pawel "O'Pajak"" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:p1c8io$jve$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

Tensometr moze i moglby byc, jakby mial z drugiej strony membrany proznie odniesienia. Tylko ze wtedy grozi rozerwaniem w normalnym cisnieniu.

Jedne z takich sensorow mierzyly chlodzenie goracego elementu. Proznia jak wiadomo ciepla nie przepuszcza.

Ale to chyba nie az tak wysoka proznia.

J.

Reply to
J.F.

W dniu środa, 20 grudnia 2017 21:12:12 UTC+9 użytkownik Pawel "O'Pajak" napisał:

Co mnie interesuje? Wolna chwila, szybka chwila, tempo upływu czasu, fizyka relatywistyczna, fale grawitacyjne, czasoprzestrzeń, dylatacja, halucynacja, taka sytuacja.

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.