Materiał na tabliczki znamionowe

Witam,
Z czego wykonujecie tabliczki znamionowe? Do tej pory stosowaliśmy stop
mosiężny który niestety śniedział i się zacierał. Ostatnio w użyciu było
jakieś tworzywo sztuczne. A inspektor TUV polecił mi kwasówkę.
Co radzicie. Niby to taki drobiazg, ale zawsze warto się oprzeć na radach
"starszych".
Ja myślałem jeszcze o teflonie (ostatnio przez godzinę męczyłem płytkę
teflonową i nawet jeje nie drasnąłem), ale nie wiem czy da się wykonac w
nim trwałe napisy i czy wytrzyma te kilkanaście lat na wolnym powietrzu.
Pozdrawiam,
Reply to
Doc
Loading thread data ...
Ja do nierdzewnych zbiorników daję austenityczną tabliczkę grawerowaną laserem i wybijaną młotkiem. Ogólnie trzeba patrzeć na czym ona leży- na aluminiowy zbiornik bym dał aluminiową tabliczkę.
Konrad
Reply to
KA
Dnia Tue, 20 Dec 2005 13:57:21 +0100, KA napisał(a):
Zbiornik mam z P355NH. Tabliczkę w sumie też miałem z P355. Dopiero TUVowiec zwrócił mi uwagę, że taka tabliczka może nie wytrzymac warunków atmosferycznych.
Pozdrawiam,
Reply to
Doc
W ASME rdzewna tabliczka by nie przeszła. Kolorowa też raczej nie, z powodu różnicy elektroujemności. Pozostaje tytan CP (nie polecam!) i nierdzewka. Logiczna zasada jest taka, że nawet kiedy ze zbiornika zostanie garść rdzy, tabliczka ma być nadal czytelna.
Sama 97/23 nie mówi nic o materiale tabliczki ani o jej grubości, wielkości napisów, głębokości ich wyżłobienia itp. To zwykle jest w kodzie wykonawczym, ale nie każdy to precyzuje. WUDT o ile pamiętam nie mówią na ten temat nic...
Konrad
Reply to
KA
Dnia Tue, 20 Dec 2005 14:26:42 +0100, KA napisał(a):
Ja robię wg EN 13445. Tam są wymagania jedynie co do wielkości napisów, minimalna grubości tabliczki i nieśmiertelne stwierdzenie o tym że, materiał powinien być odpowiedni do przewidywanych warunków eksploatacji a tabliczka powinna być czytelna przez cały okres eksploatacji zbiornika :)
Reply to
Doc

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.