ABS jako materiał na modele latające ?

Witam
Przypadkowo trafiłem na stronę włoskiego producenta kilku modeli:
formatting link
ciekawe reklamują unikalna według nich technologię produkcji całych modeli
z ABSu. Znam nieco właściwości tego tworzywa, jest rzeczywiście elastyczne i
bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. (Czajniki elektryczne, gniazdka i
wyłączniki ścienne itp sprzęt gospodarstwa domowego)
Ciekawi mnie czy zetknęliście się już z modelami wykonanymi w tej
technologii ?
Reply to
Pl_(N)_umber_One
Loading thread data ...
modeli
Cześć,
w ubiegłym wieku (a może i jeszcze do tej pory?) były w ofercie Graupnera elektroszybowce z kadłubami z ABS. Miałem kiedyś taki - Junior Sport. Jedyna zaleta tej technologii, to prawdopodobnie cena w produkcji, ale względy użytkowe to katastrofa. To prawie niczym nie daje się porządnie kleić. O naprawach nie ma co marzyć - zapomnij.
Najlepsze - kedyś syn na zawodach młodzików wygrał zestaw Solar UHU, który też miał kadłub z tego cudownego materiału. Jak stwierdziliżmy po włożonej do pudełka z modelem ulotce nowości Graupnera, zestaw tem musiał mieć wtedy już conajmniej z 8 lat. Model zbudowaliśmy i oblot odbywał się w lekko ujemnych temperaturach (coś koło -3 st. C). Po mięciutkim przyziemieniu na zaszronionej trawie, sunący na niej model trafił resztą prędkości w zamrożone kretowisko. Normalnie nie miało się prawa nic, ale to zupełnie nic stać. A tu - ze zdumieniem patrzylśmy, jak gdyby w zwolnionym tempie kadłub rozprysł się na kawałki - jak kryształ lub porcelana. Okazało się, że z ABS ulotnił się już uelastyczniacz i do tego niska teperatura sprawiła, że to tworzywo było tak skruszałe. Nie było co kleić i tylko na szczęście - jeden z kolegów w klubie, znający już wcześniej właściwości tego cudownego tworzywa odformował taki kadłub i mogliśmy go sobie wykonać z laminatu. Model latał długie lata a i jeszcze zdolny do lotu czeka gdzieś na półce na lepsze czasy. I pomimo że minęo już pewnie z 10 lat, napewno nie skruszał.
Nie darmo tego cuda używano w najtańszych modelach...
Pozdrawiam Piotr
formatting link
Reply to
Piotrp_de

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.