Materiały na przekładnię cierną

Jun 05, 2018 Last reply: 8 lat temu 4 Replies

Przyszło mi naprawiać stare urządzenie, gdzie jednym z elementów jest



2-stopniowa przekładnia cierna. Małe koła były wykonane jako tuleje stalowe pokryte twardą gumą, a duże zrobiono z tekstolitu. Stara przekładnia ma 40-50 lat i ciągle jeszcze działa, z tym, że guma jest już bardzo zużyta i jej czas się kończy. Koła tekstolitowe też są mocno zużyte. Jakie materiały byście doradzili użyć na nową wersję tej przekładni? Gumy się trochę boję, bo jakoś nie wierzę, że obecna guma wytrzyma tak długo, jak ta stara. Tekstolit też bym chętnie zastąpił czymś nowszym o podobnych parametrach. Dobrze by było aby współczynnik tarcia nowych materiałów był nie mniejszy niż pary guma-tekstolit. Jacek

Dnia Tue, 5 Jun 2018 20:06:08 +0200, Jacek napisał(a):

A ile ma wytrzymac - kolejne 50 lat ?

wersja a): tekstolitu bym nie ruszal, ale silikonow i poliuretanow przybylo, moze uda sie zrobic nowe pokrycie. Ewentualnie nakleic gumowa obrecz - czy z jakiegos weza odciac, czy uszczelke dobrac.

wersja b): a musi byc cierne ? moze uda sie dobrac kola zebate, lub wykonac na zamowienie - na obrabiarce cnc, albo na drukarce 3D.

J.

W dniu 2018-06-05 o 20:06, Jacek pisze:

I nic bym nie zmieniał.

formatting link
A tekstolit to też do kupienia wszędzie.

Robert

W dniu 05.06.2018 o 21:10, Robert Wańkowski pisze:

Dzięki, pójdę za tą radą. Jacek

Nie bój się gumy, nie ma powodów, aby była gorsza niż ta stara. Nikt nie będzie kombinował ze specjalnie słabszą mieszanką, aby padło szybciej.

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required