Nadymany batyskaf

Czesc

taki wariacki pomysl mi przyszedl do glowy - raczej nie bde go realizowac ;-)

Jest taka zabawa, ktora nazywa sie zorbing - staczanie sie z gorki w nadmuchanej plastikowej kuli. Kula jest dwuwarstwowa, warstwy polaczone ciegnami, dzieki temu - co jest na pierwszy rzut oka zaskakujace - calosc wytrzymuje obciazenia sciskajace, mimo ze zrobiona jest z calkowicie wiotkich materialow. Analogicznie mozna byloby zamiast kuli zrobic walec o pompowanych sciankach, zestawiajac stos nadmuchanych detek na ksztalt reklamowki Michelina.

Otoz wariacki pomysl polega na tym, zeby na takiej zasadzie zrobic kabine batyskafu. Scianki 'nadmuchac' nie powietrzem oczywiscie, tylko woda.

Jaki to ma sens? Ilosc materialu, potrzebna do wykonania takiej nadymanej kapsuly, bylaby (przy zalozeniu tej samej wytrzymalosci)

5x wieksza niz normalnej, sztywnej, pracujacej na sciskanie. To prawda. Sek w tym, ze bardzo dobra stal na sciskanie wytrzymuje 500MPa, a na rozciaganie wlokno weglowe wytrzyma 6x tyle i jest 5x lzejsze! Kapsula bylaby wiec w sumie 6x lzejsza od stalowej. Nawet z wlokna szklanego wychodzi 3x lzejsza... Pytanie tylko, jak by sie kompozyty szklane czy weglowe zachowywaly przy bardzo wysokich cisnieniach...

Zastosowania moga byc dwa. Pierwsze to pojazdy do nurkowania na bardzo duze glebokosci. Dzisiaj ponizej 4km zanurzenia kapsula o odpowiedniej wytrzymalosci robi sie za ciezka i trzeba stosowac nieporeczny plywak jak w starym Trieste. Szesciokrotnw zmniejszenie masy rozwiazaloby problem. Drugie potencjalne zastosowanie to pojazdy ratunkowe, przewozone droga lotnicza. Tutaj oczywiscie im mniejsza masa, tym lepiej.

Wszystko to oczywiscie moze nie miec sensu. Ale kto wie?...

pozdrowienia

krzys

Reply to
myszek
Loading thread data ...
Reply to
Robert Tomasik

Stateczność powłok przy ciśnieniu zewnętrznym nie zależy od ich wytrzymałości, tylko od modułu Younga. Teraz idź tutaj:

formatting link
i poszukaj czegoś sztywniejszego. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

myszek pisze:

Ale przy zachowaniu stałej objętości wody między ściankami, to zadziała tak, że podczas zanurzania ciśnienie zewnętrzne, zostanie przez "międzyściankową" wodę przeniesione na komorę wewnętrznej i ją ściśnie.

Po prostu będziesz miał elastyczny batyskaf, a batyskaf z założenia musi być sztywny (nieściśliwy).

Reply to
Tomasz Pyra

i co z tego wynika?

z założenia elastyczny czy z założenia sztywny? Nie rozumiem co masz na myśli. Jaki będzie mechanizm zniszczenia tego batyskafu? Myszek dość mgliście opisał swój pomysł- czy te torusy mają być sztywne czy podatne? Z karbonu czy z gumy? Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

...ze zewnetrzna powloka musi miec (i z definicji ma) wieksza srednice niz wewnetrzna, a cisnienie w sciankach musi byc wieksze od zewnetrznego. Warunek rownowagi sil to: cisnienie w sciance*powierzchnia przekroju _zewnetrznej_ powloki- cisnienie na zewnatrz*powierzchnia przekroju _zewnetrznej_ powloki>= cisnienie w sciance*powierzchnia przekroju _wewnetrznej_ powloki- cisnienie w srodku*powierzchnia przekroju _wewnetrznej_ powloki Przy spelnieniu tego warunku wszystkie powloki podlegaja wylacznie rozciaganiu.

Nawiasem mowiac optymalny stosunek srednicy zewnetrznej do wewnetrznej to sqrt(3)/1 dla kuli (i tyle wlasniemaja kule do zorbingu) i sqrt(2)/1 dla walca.

Zdecydowanie z karbonu - z gumy nie mialoby to sensu, bo w miare zanurzania wewnetrzna przestrzen kurczylaby sie. Musi byc wytrzymala na rozciaganie i malo rozciagliwa.

pozdrowienia

krzys

Reply to
myszek

No wewnątrz batyskafu musi panować cały czas ciśnienie atmosferyczne - nie powinno rosnąć wraz z głębokością, a tu jak rozumiem będzie rosło.

Idea batyskafu jest taka, że pakujesz do środka człowieka, który zanurza się na dużą głębokość bez zjawisk dotyczących normalnego nurkowania (związanych ze wzrostem ciśnienia wraz ze wzrostem głębokości).

To żeby wewnątrz nie zmieniało się ciśnienie podczas zmian głębokości.

No nie sam fakt zniszczenia się liczy. Jak weźmiesz balon z powietrzem, to możesz go zanurzyć na dowolną głębokość i on też nie zostanie zniszczony - za to się zmniejszy.

Reply to
Tomasz Pyra

Użytkownik myszek napisał:

Hej

Ciekawoska. Pomysł raczej nie jest nowy ;-) z tego co pamietam to pomysł takiego batyskafu przedstwił radziecki ( tak,jeszcze radziecki) fantasta Kirył Bułyczow. Tutyłu już nie pomne ale to były jakieś lata 70. Batykaf miał dwuwarstwe ścianki i mógł sie zanurzać na kilka metrów. Ot tak do obserwcji rybek w rzece.

A z faktycznych ekperymentów - habitat SADKO2 - zrobiony i przetestowany przez studentów róznież z CCCP ;-) zrobiony w formie półsfery. Dno płaskie- sztywne, a góra to po prostu gumowy wór;-) Z tym że ciśnienie środku było takie jak na zewnątrz. Podobny habitat był używany przy którejś ekspedycji we Francuskich jaskiniach-jako wygodny przystanek dekompresyjny.

Reply to
el_mamuto

el_mamuto pisze:

Tylko że to się chyba "Sprut" nazywało, a "Sadko" był całkiem sztywnym domkiem podwodnym. Z tym że faktycznie też ciśnienie w nim było większe od atmosferycznego

Reply to
Adam Moczulski

myszek snipped-for-privacy@lodz.tpsa.pl> napisał(a):

Zastanawiałem się nad tym jak poprawić bezpieczeństwo na przebicie w takiej batysferze i wpadłem na pewien pomysł.

Pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną powłokę można dać kilka współśrodkowych, dodatkowych powłok połączonych cięgnami. Ciśnienia pomiędzy powłokami mozna dać narastająco, od najmniejszego przy powłoce wewnetrznej do najwiekszego, przy powłoce zewnetrznej. Utrata szczelności jednej z powłok nie bedzie nieszczęściem, bo jej rolę przejmie najblizsza powłoka. Ciśnienie przy powłoce zewnetrznej musi byc wieksze niż na zewnątrz, dlatego cisnienie w przedostatniej komorze musi skoczyć gwałtownie powyżej ciśnienia zewnetrznego, gdy nastąpi przebicie powłoki zewnętrznej (może dać system analogiczny do tego z poduszki powietrznej?).

Pozdrawiam WM

Reply to
WM

Sprobowac mozna - w malej skali dla przetestowania pomyslu.

Cos mi sie wydaje ze wlokno weglowe jest tyle razy mocniejsze tylko w laboratorium. W zyciu to juz nie az tyle, chyba ze kiepska stal.

Moze opantentuj w USA ? Dolar teraz tani ..

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.