nowy problem, podtrzymanie przez elektromagnes przedniotu

Witam.....
zastanawiam sie, jak sprawdzac odleglosc jakiegos przedniotu - kawalek
metalu - od elektromagnesu.
Chcial bym tak regulowac prad elektromagnesu aby przedmiot wisial w
powietrzu, no jakis milimetr pod elektromagnesem.
Jedyne co mi wpadlo do glowy to 2 fotokomorki i jakis uChip, chociaz pewnie
na analogu lepiej by dzialalo.
Jak mozna jeszcze mierzyc odleglosc???
pozdro.. Jarek
Reply to
jaroo
Loading thread data ...
Dnia 2006-08-02 00:23, Użytkownik jaroo napisał:
A musi wisieć? Nie można by jakiejś podkładki dystansowej o założonej grubości założyć?
Reply to
Michał Grodecki
Wynalazłeś stojak na długopis, który lewituje w powietrzu? Idź do sklepu z rupieciami po 5 złotych, kup go sobie i zobacz co on tam w środku ma. Jakiś czujnik indukcyjny być może.
Konrad
Reply to
KA
Jak widzisz, Główny Inżynier Tomek za chwilę da ci receptę jak to zrobić narzędziami, z których młotek będzie należał do najdroższych. Napewno to dasz radę zrobić, nawet po pijaku. Być może będzie krzywe, brzydkie i śmierdzące, ale nic sie nie przejmuj- będzie o 15% tańsze niż w sklepie.
Konrad
Reply to
KA
Na wiele roznych sposobow - optycznie na kilka, echosonda, indukcyjnie lub magnetycznie, pojemnosciowo, pneumatycznie - co kto lubi :-)
J.
Reply to
J.F.
jaroo napisał(a):
Swego czasu temat był dosć obszernie poruszany na łamach miesięcznika Elektronika dla Wszystkich. Nie pomnę teraz konkretnych numerów, ale przeszukaj ich portal (
formatting link
) pod kątem tematu "maglev".
Reply to
TRS
Dla takich wiejskich ćwokow jak ty to pan Tomek. Zastanawiam się czy sam tutaj piszesz czy prosisz młodsze rodzeństwo zeby za ciebie pisało. Bo nie można być takim głupim jak ty jesteś i jeszcze umieć pisać. pan Tomek gumofilce se popraw koleś bo słoma z nich wystaje.
Reply to
Tomek
optycznie ... czujka - fotorezystor i sztywne trzymanie pradu zaleznie od rezystancji fotoelementu.... moze zadzialac... ;)
wlasnie tak sproboje ;)
pozdro Jarek!
Reply to
jaroo
Najpierw znajdź jakąś literaturę jakie regulatory się używa do takich zastosowań. Sam czujnik to dopiero początek.
Konrad
Reply to
KA
heh.. z literatura problem ... nie wiem, czy to ma jakias fachowa nazwe.
tak mysle zrobic to w 3 punktach: - okreslic rezystancje fotorezystora dla odleglosci 2mm elementu od elektromagnesu - dodac regulacje zbocza narastania/opadania dla zblizania elementu do elektromagnesu - dodac regulacje zbocza narastania/opadania dla oddalania elemantu od elektromagnesu
czyli 3 peerki i troche elektroniki... zobaczymy... z fotoelementem tez moze byc niezla jazda jak bedzie mial za wolny 'czas propagacji' ...
J.
Reply to
jaroo
Poczytaj może troszkę o podstawach automatyki. Dowiedz się co to jest takiego regulator i jakie te regulatory mogą być.
Konrad
Reply to
KA
Nie, ja się nie wydurniam ani nie robię sobie jaj. To jest szczerze dobra rada. O ile nie życzysz sobie osiwienia zanim twój wynalazek zadziała.
Konrad
Reply to
KA

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.