Odchyłka całkowita linii zęba

Proszę o wyjaśnienie co to takiego odchyłka całkowita linii zęba w kole zębatym.

Pozdrawiam VD

Reply to
VD
Loading thread data ...

VD snipped-for-privacy@interia.eu napisał(a):

Witam Poradnik metrologa warsztatowego z dosyć obszernym rozdziałem nt pomiarów kół żebatych, nie zna takiego pojęcia. Co mi przychodzi do głowy, to odchyłka całkowita jako suma: odchyłki kształtu (linia zęba nie jest dokładnie ewolwentą), oraz odchyłki położenia (linia zęba jest ewolwentą, ale mamy błąd położenia linii zęba względem środka, czy średnicy podziałowej koła). Kanonem jest literatura autorstwa K. Ochęduszko, poszukaj.

Reply to
PL_(N)_umber_One

Użytkownik "PL_(N)_umber_One " snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:f7j4im$otv$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Już wiem o co kaman i nie jest to połączenie odchyłki kształtu i położenia. Zgodnie z instrukcją Klingelnberga jest to: "Odchyłka całkowita linii zęba F(beta) to odległość pomiędzy dwoma nominalnymi liniami zęba, które stycznie obejmuja bok zęba w obrębie zakresu oceny linii zęba. Oczekiwane odchyłki kształtu linii śrubowej są uwzględnione poprzez odpowiednie odchyłki linii AA i A'A' od prostych". Gdzie AA i A'A' to nominalne linie zęba. Jest jeszcze do tego rysunek obrazujący to cudo, ale nie będę zamieszczał chyba, że Ci bardzo zależy. :)

Pozdrawiam VD

Reply to
VD

VD snipped-for-privacy@interia.eu napisał(a):

Nie zależy mi. Klingelnbergowi, chyba tez nie bardzo, bo co ma linia śrubowa do zarysu zęba ? Może jednak ma :)

Reply to
PL_(N)_umber_One

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.