Olej-cylindy i tłoki

Madry wie co to znaczy, a glupiemu tlumaczyc nie warto. Nie zrozumiesz.

Reply to
kogutek
Loading thread data ...

Czy mi sie wydaje czy to nie we wszystkich silnikach ? Ze czesto korbowod jest bez kanalu, a sworzen tlokowy smaruje olej zebrany przez pierscien zgarniajacy ..

J.

Reply to
J.F.

wt pisze:

W modelach maszyn parowych (a więc przypuszczalnie również w rzeczywistych maszynach) stosuje się olejarki z których strumień pary zasilającej silnik porywa kropelki oleju. Wystarczy zajrzeć na fora modelarskie :) Pozdrawiam GRG

Reply to
grg12

jak to nic ci do tego? Widac ze korzystasz z tej wolnosci jak najety

A.L.

Reply to
A.L.

W silnikach wyzszej klasy smarowanie musi byc pod cisnieniem. W silnikach nizszej klasy i starszych bylo smarowanie rozbryzgowe. Korbowód zagarnial z miski olejowej, a nie zgarnial z cylindra, olej i w tym celu niektóre korbowody mialy w miejscu lozyskowania na wale korbowym taki pazurek, którym rozbryzgiwaly olej. W miejscu lozyskowania sworznia tlokowego byl maly kanalek ulatwiajacy rozprowadzanie mgly olejowej.

Reply to
wt

Tak bylo w wsilnikach ze "smarowaniem rozbryzgowym". Lata 20 chyba...

A.L.

Reply to
A.L.

W latach 50 i 60 tez tak bywalo. Lata 20 to poczatek rozwoju motoryzacji.

Reply to
wt

Myli sie Pan. Wlasnie mam na biurku ksiazke "The Gasoline Automobile" Ben G. Elliott, Earl L. Consoliver, McGraw Hill Book Company, drugie wydanie, rok 1919. Pierwsze wydanie, 1915.

Opisuja, wraz ze szczegolowymi rysunkami, wspaniale 8 cylindorowe silniki Cadillaca, 12 cylindrowe silnik Packarda, chlodzone woda, smarowane pod cisnieniem, z oddzielnymi gaznikami dla par cylindrow, z elektrycznymi starterami itede. Oplisuja z pol tuzina roznych systemow zaplonu, skomplikowane regulatory pradnic, skomplikowane skrzynie biegow i mechanizmy roznicowe, zawieszenie i rozne inne gdgety.

Nei ma:

  1. Przedniego napedu
  2. Hamulcow tarczowych
  3. Samonosnej konstrukcji (bez ramy)
  4. Wtrysku paliwa
  5. Automatycznej skrzyni biegow
  6. Elektroniki
  7. Kierunkowskazow :)
  8. Silnikow gornozaworowych

Smarowanei rozbryzgowe opisuja jako "prestarzale". Ludzkosc w tym czasie byla bardziej zaawansowana niz to sie dzis wydaje... Zwlaszcza gdy sie porowna "postep technologiczny" presentowany przez samochody Warszawa, Syrena czy Trabant i z tym z lat 20.

A.L.

P.S> Poza tym, pamietam samochody z lat 60. Czy moze pan wskazac ktory mial smarowanie rozbryzgowe?

Reply to
A.L.

Zla ksiazka

formatting link
od 31 dostepne seryjnie

formatting link
3. Samonosnej konstrukcji (bez ramy)

1923

formatting link
5. Automatycznej skrzyni biegow
formatting link
7. Kierunkowskazow :)

lata 30 o ile dobrze pamietam

formatting link
6. Elektroniki

Tego faktycznie przed wojna nie bylo.

Ale w calosci, czy gornego konca korbowodu ?

Renault 12, produkowany do lat 90 pod nazwa Dacia. Tzn wal mial smarowany cisnieniowo, panewki korbowodowe tez, ale korbowod nie mial kanalu. Co smarowalo cylindry to nie wiem - czy koniec walu uderzal o olej, czy to co wylecialo przez panewki,

formatting link
"typically there is a pinhole bored through the bearing and the big end of the con rod so that pressurized lubricating motor oil squirts out onto the thrust side of the cylinder wall to lubricate the travel of the pistons and piston rings"

J.

Reply to
J.F.

Dobra ksiazka. To jest ksaizna/podrecznik dla amerykanskich mechnikow samochodowych. Na pierwszej stronei ma stempel:

Property of Knights Of Columbus Free Evening School for ex-serviceman

Czyli dla przeszkalania bylych zolnierzy. To nie jest podrecznik akademicki ani sprawozdanie o najnowszych nowinkach. To jest o konstrukcji samochodow bedacych aktualnie na rynku. Oczywiscie, wymyslano rozne nowinki, ale nie byly one stosowane w praktyce.

Brak rozniez (w ksiazce!):

z. Hamulce hydrauliczne

Zas moja odpowiedz byla odpowiedzie do postu nei pamietam kogo, sugarujacego ze w latach 20 samochody byly proste i prymitywne, ot, takie bryczki z silnikami. Ksaizka zadaje temu klam

A.L.

Reply to
A.L.

Użytkownik "wt" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:h3a40q$gk7$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Była tzw. smarotłocznia, zwana też prasą smarną - rodzaj pompy dozującej olej do poszczególnych punktów silnika i nie tylko - zwykle dwusekcyjna, jedna sekcja dozowała "olej cylindrowy" druga "olej osiowy" (ten trafiał do punktów smaroania nie mających kontaktu z parą).

Reply to
Jd.

Owe lopatki niczego nei zgarnialy. Owe lopatki rozpryskiwaly olej w misce olejowej po to aby olej dostal sie do cylindorow. Takie smarowanie nazywalo sie "smarowaniem rozbryzgowym"

A.L.

Reply to
A.L.

Znowu w jakiejś Wikipedii wyczytałeś i się mądrujesz? Przecież napisał że w takich silnikach są łopatki które zagarniają, dla pewności powtórzę, zagarniają. Nie zgarniają jak mylnie zrozumiałeś, a zagarniają. To istotna różnica. Zgarniać można śnieg sipą. W przypadku trawy zgarnianie nazwano grabieniem. Do zgarniania oleju w silniku są na przykład specjalne pierścienie założone na tłok. A do zagarniania oleju w silnikach smarowanych rozbryzgowo spotyka się blaszane łopatki przykręcane do korbowodów albo specjalnie ukształtowane wypustki na wale wykorbionym. Często jedno i drugie rozwiązanie się stosuje. Chociaż jak silnik jednocylindrowy to i wał korbowy też czasami może mieć. Wał korbowy w silnikach spalinowych można zobaczyć w silnikach modelarskich.

Reply to
kogutek

Owszem. Nei zauwazylem ze gosciu napsial "zagariaja"

Zeby sie nawet zesral po trzykroc, to silnik spalinowy ma "WAL KORBOWY"

Jak wyzej

A.L.

Reply to
A.L.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.