optymalizacja przep?ywu

Witajcie! Chciałbym w sensie ścisłym i po bożemu zoptymalizować przepływ wody przez kanał, który skręca. Zagadnienie można zredukować do przypadku 2D:

formatting link
mi podpowiada, że kształtem będzie jakaś krzywa stożkowa, ale jak to wykazać inaczej niż modelując przepływ dla każdego przypadku? Ostatecznie to będzie odlew mosiężny, jeśli to ważne.

Z góry dziękuję za przemyślenia,

Tomasz Piasecki

Reply to
tipimobi
Loading thread data ...

W dniu czwartek, 10 grudnia 2015 12:17:19 UTC+1 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

formatting link

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-12-10 o 12:17, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Nie wiem co dokładnie chcesz optymalizować? Minimum energii dla kanału prostego uzyskasz dla głębokości krytycznej.

formatting link

Reply to
WM

Dokładnie to ma być kanał prowadzący ciepłą wodę od wejścia baterii do mieszacza:

formatting link
którą widać ma pionową ściankę, zapewne dlatego, że tak było najprościej narysować i nikt się drogą, którą pokonuje woda za bardzo nie przejmował. Kształt kanału przyjąłem że powinien mieś symetrię obrotową, aż do przecięcia z zewnętrzną ścianką. Pytanie jak powinien wyglądać na przekroju.

Dzieło zaproponowane przez Konrada coś mi rozjaśniło (zwłaszcza od kiedy znalazłem wersję w języku, który rozumiem). Niemniej przemyślenia mile widziane.

Z wyrazami, Tomasz Piasecki

Reply to
tipimobi

Jeżeli to angielskie wydanie z czerwoną okładką, to połowy treści tam nie ma, a w tym co jest masz mnóstwo błędów. Wartości w tabelkach potrafią być pomylone, symbole we wzorach, sodoma. To nie tłumaczenie, to jakiś sabotaż.

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Nie bardzo rozumiem jak to ma dzialac, bo nie widze odplywu z tego kanalu, ani sensu dla lewego zaworu.

Tym niemniej

-ksztalt kanalu moga wyznaczac mozliwosci wykonawcze,

-byc moze optymalizacja sie nikt nie przejmowal - przy cisnieniach ktore sa w wodociagu nie warto, i tak poplynie.

J.

Reply to
J.F.

popłynąć popłynie ale może będzie mieć wpływ np. na hałas generowany przez baterię? Choć tu i tak najwięcej go powstanie w samym mieszaczu

Reply to
masti

<cut>

lewy mieszacz steruje natężeniem, prawy - temperaturą. Zbędne dla rozważań ścianki (i wyjścię) usunąłem dla ustalenia uwagi.

0,3MPa w sieci to faktycznie niemało. Możliwości mówią, że kanał musi miec na całej długości wymiar p> popłynąć popłynie ale może będzie mieć wpływ np. na hałas generowany

wszystko prawda, niestety. Woda w głowicy zawraca i tu jest najwięcej strat. Przepływ głowicy to ok 30l/min. (dla zainteresowanych -

formatting link
) Potem wszystko i tak trafia do węża natryskowego o średnicy 8mm. Co oczywiście nie znaczy, że trzeba jej tam dostarczać mniej bo i tak są straty.

I tak: posługujac się koncepcją z Idelczyka, która mówi, że najwięcej oporów powstaje po wewnętrzenej stronie zakręcającej rurki, a minimalna wartość tego oporu jest dla r_wew_zakrętu = (1,3 do 1,5)r_rurki dostałem takie wyniki z FlowXpress:

dla ścianek prostych:

formatting link
dla ścianek "okrągłych"
formatting link
odczytując z "wykresu" - prędkość przepływu dla ostrego zakrętu to ok 12m/s dla okrągłej rurki - 19m/s. Przy polu przekroju wyjścia 116mm^2 daje przepływ na poziomie 83 i 132l/min, odpowiednio. Od cholery! Nie sądziłem, że tyle wyjdzie.

Nie mniej ważne są wyniki jakościowe - ścianki pod kątem robią masę wirów, ścianka-rurka - nic. To są wspomniane hałasy.

Nadal proszę o komentarze i ożywioną dyskusję :-)

Z wyrazami, Tomasz Piasecki

Reply to
tipimobi

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.