Po cholere te ciezarki.

W dniu poniedziałek, 2 maja 2016 15:07:58 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Tak, ale zakres obrotów przy których odkształcenie takiego gumowego klocka ma jakieś znaczenie jest dużo węższy. Na modelu tłumienia nie ma, w rzeczywistości zawsze jakieś jest, więc jeśli się je weźmie pod uwagę i odpowiednio dobierze tę gumę, to pierwszy rezonans może wyjść przy tak małej prędkości że w ogóle nic nie poczujesz, a drugi- przy takiej której nigdy nie osiągniesz.

Lata po torze okrągłym, nazwij to sobie góra/dół, lewo/prawo, czy przód/tył. Spężyna ma proporcjonalność w sensie im bardziej ją naciśniesz tym bardziej ona Ci się wgniecie w palec, a kulki- im bardziej je popchniesz w dół, tym szybciej wrócą do góry. Takie kiedyś były odpustowe kulki na gumce, nie bawiłeś się? Mogłeś tak tym wywijać, że ręka stoi prawie w miejscu (robi ciasne okręgi) a kulka lata dookoła, ale można było i tak że ręka lata dookoła, a kulka stoi prawie w miejscu (robi małe okręgi, przesunięte w fazie w stosunku do ręki)

Nie, to tak miało być. Pamiętam rysunek, ale nie mogę go wygooglać. Ciasne tolerancje tego kąta, a kąt wcale nie był okrągłą liczbą. Prawie napewno z Matiza, ale dawno było, może i z czegoś innego.

I tak się zsumują, tyle że nie w 100%, bo w jakimś tam małym zakresie się wyzerują. Główna częstotliwość każdej łopaty tak czy siak taka sama. Jedyny zysk jaki widzę to że amplituda za każdym razem inna i suma przesuniętych w fazie sygnałów jest mniejsza od równo rozłożonych (np. nie 0/90/180/270, tylko powiedzmy 0/80/190/175, przy różnych szerokościach każdej łopatki, dających inny dmuch).

Że każdy cylinder/zawór/korbowód inny? Niezły pomysł, może ktoś to robi. W sumie tym maszynom teraz to rybka, czy w kółko to samo rzeźbią, czy za każdym razem trochę inaczej.

Reply to
Konrad Anikiel
Loading thread data ...

Dnia Mon, 2 May 2016 06:57:31 -0700 (PDT), Konrad Anikiel napisał(a):

Ciagle gumka - a ja tu pisze juz o wywazaniu bez gumki

Tylko jak masz powiedzmy 3000 rpm i 6 lopat, to z tego wychodzi 300Hz, dobrze slyszalna czestotliwosc. Jak lopaty przestawisz troche, i kolejne fale poprzestawiasz, to juz nie beda sie tak ladnie sumowaly.

Nie, wlasnie katy poprzestawiac. Ale czy tak sie robi w silnikach to nie wiem.

J.

Reply to
J.F.

W dniu poniedziałek, 2 maja 2016 16:28:57 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Ale przy tej sztuczce gumka ma stały naciąg. Mogłaby być i nitka.

Robi się natomiast sztuczki w tłumikach wydechu. O, to jest jeszcze jeden przykład dynamicznego tłumika. Tak się dobiera pojemności komór że bezwładności spalin wykasowują pulsację ciśnienia i z rury wychodzi równy przepływ. Tłumik Bang&Olufsen :-)

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2016-05-02 o 15:07, J.F. pisze:

Kulki samowyważające działają tak jak tu opisano:

formatting link
WM

Reply to
WM

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.