Prądnica z silnika synchronicznego

Witam
Czy ktoś mógłby mi przybliżyc zasadę takiego rozwiązania gdzie z silnika
synchronicznego po modyfikacjach (jakich?) uzyskuje się prądnicę ??
Z góry dziękuję
Jacek
Reply to
Jacek Baraniak
Loading thread data ...
Użytkownik Jacek Baraniak napisał:
Teoretycznie (praktycznie też raczej nie) żadnych modyfikacji nie musisz wprowadzać. Nawet dlatego częściej niż w innych przyadkach używa się stwierdzenia maszyna synchroniczna, niż silnik czy prądnica s.
Reply to
Paweł Hańczur
Mon, 18 Jul 2005 08:54:03 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Jacek Baraniak" <ajbaraniak@[no.spam]op.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:
Jak to modyfikacjach ? Maszyna synchroniczna jest maszyna synchroniczna i może pracować zarówno jako prądnica, jak i silnik. Zresztą generatory w elektrowniach to właśnie maszyny synchroniczne.
Modyfikacji nie musisz robić żadnych. Zasilasz wzbudzenie i podajesz napęd na wał. Jeżeli maszyna taka ma pracować na sieć sztywną (czyli tak jak w elektrowni), albo maszyny takie pracują w zespole (co w zasadzie na jedno wychodzi), konieczna jest synchronizacja. Zestaw synchronizacyjny składa się z woltomierza różnicowego (pokazuje różnicę napięcia dawanego przez synchronizowaną maszynę i sieć), częstościomierza różnicowego (analogicznie) i synchroskopu (podaje różnicę fazy). Synchronizację (przez regulowanie obrotów napędu i prądu wzbudzenia) prowadzi się tak aby wszystkie mierniki pokazały 0. Załączenie na sieć sztywną niezsynchronizowanej maszyny powoduje jej (maszyny a nie sieci) dezintegrację ;-) a w najłagodniejszym przypadku, silne szarpnięcie.
Zestawy synchronizacyjne, oraz ich bardzo fajne połączenia w jeden cyfrowy miernik (bawiłem się takim (i maszyną s. :-) )) robi Lumel
formatting link
.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to polecam jakieś książki o maszynach, może być też skrypt do Laboratorium Maszyn Elektrycznych. Nie wiem jak dla innych uczelni, ale skrypt PW (G. Kamiński, W. Przyborowski, J. Kosk) zawiera bardzo dużo informacji związanych właśnie z działaniem maszyn synchronicznych, rogulacją cos fi, synchronizacją itp.
Maszyna synchroniczna to generalnie rzecz biorąc, temat-rzeka.
Reply to
BLE_Maciek
BLE_Maciek napisał(a):
Inna nazwa czegoś takiego to kolumna synchronizacyjna. W przypadku maszyn względnie małych mocy błędna synchronizacja może się skończyć nie tyle uszkodzeniem maszyny co raczej wywaleniem zabezpieczenia w sieci, do której się synchronizujemy ;-)
Polecam też "Laboratorium stanów przejściowych maszyn elektrycznych" Wacława Matulewicza - wydawnictwo PG. Bardzo fajnie napisana książka ze śmiesznymi rysunkami :-)
Reply to
badworm
Dzięki za wszelkie informacje....
Na pewno się przydadzą !!!
Pozdrawiam Jacek
Reply to
Jacek Baraniak

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.