Proszę o przeliczenie

Witam

Rozwiązuję zadanie z wytrzymki na papierze i chciałbym sprawdzić, czy dobrze rozwiązałem. W domu na kompie nie mam żadnego programu do liczenia takich rzeczy. Jeśli ktoś mógłby mi przeliczyć zadanie znajdujące się na :

formatting link
byłbym wdzięczny. Za q i r można przyjąć 10000N/m i 1m.

Dla takich wartości otrzymałem: Reakcje poziome 6921.2N Moment utwierdzenia 6183.44Nm

Żeby była jasność - liczyłem to metodą sił (Maxwell-Mohra) i reakcje hiperstatyczne (po przecięciu na pól bo symetria) znajdujące się na środku (górze) łuku. Siła normalna "X1" i moment "X2" to rekacje hiperstatyczne. Wyliczając reakcje hiperstatyczne jako funkcje q i r (za które podstawiłem w/w dane) otrzymałem liczby. Potem taką połówkę układu policzyłem "klasyczne" - rzuty sił na osi i moment względem punktu. Stad otrzymałem w/w reakcje - tutaj się waham, nie wiem czy tak można postąpić - jak się mylę, proszę poprawcie mnie.

Czy ktoś mógłby to zweryfikować. Dalej muszę policzyć przemieszczenia i będę musiał troszkę porysować, a nie chciałbym rysować bez sprawdzenia.

Za pomoc dziękuję. Pozdrawiam, Krzysiek

Reply to
OneiroO
Loading thread data ...

A nie podejmie się Kolega rozwiązania tego zadania innym sposobem np. Menabre-Castygliano? Warto przypomnieć sobie i tę metodę.

Pozdrowienia. W.Kr. Nie mam na tyle czasu by rozwiązywac to zadanie ( też na papierze), stąd mogę tylko podpowiedzieć jak sprawdzić poprawność rozwiązania.

Reply to
kruszewskiWYTNIJTO

Witam

Znajomy narysował mi w RM-WIN układ. Program wypluł reakcje i wykresy. Wszystko się niby zgadza poza jedną drobną sprawą - wszystkie wyniki w programie są 2X mniejsze od moich ;/

Jedyne co mi przychodzi na myśl to dzielenie układu- czy jeśli układ podzieliłem na dwa (w zasadzie na połowę - symetryczny układ, więc ciach na środku, dorzuciłem w miejscu cięcia siłę normalną i moment gnący (u mnie jako reakcje hiperstatyczne)) i tak liczyłem. Czy czasem to nie wpłynęło na 2X większe wyniki niż z programu? Jak tak, to jak to liczyć. Jak się liczy symetryczne (i antysymetryczne) układy po zastosowaniu dzielenia?? Po wyliczeniu reakcji hiperstatycznych powinienem podzielić je na dwa czy co? Jestem w czasie studiów (zaocznych....) ,a w wakacje nie mam jak teraz tego sprawdzić....

Proszę o odpowiedź, Pozdrawiam, Krzysiek

Reply to
OneiroO

To wcale nie drobna różnica. Ale proponuję popatrzeć czy "program" rachował _całą_ ramę, czy tylko jej "połówkę". A "Menabrei" nie jest kłopotliwy. Wymaga trochę pocałkowania ale te całki są rzeczywiście proste i łatwe do policzenia. Pochodne cząstkowe też nie są skomplikowane. I potem rozwiązanie układu czterech równań. W zastosowaniach w pracy nie będzie przed w czasie czy po wakacjach. Koledzy nie pomogą konkurencji. A projektowane ustrojstwo może się zawalić. Tu widać, że fajerka z programikiem nie zawsze jest akuratnym narzędziem w rękach nieodpowiednich.

Za moich czasów ( też zaocznych), lat temu "pół wieku", student zaliczał egzamin z wytrzymałości materiałów rozwiązując takie wynalazki obowiązkowo trzema sposobami. Właśnie dla sprawdzenia przy cieniu wątpliwości.

Pozdrowienia. W.Kr.

Reply to
kruszewskiWYTNIJTO

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.