Spawanie po hartowniu

Witam,

Proszę, napiszcie gzie mogę znaleźć informacje na temat tego jak zmienia się spawalność stali po hartowaniiu i czy w ogóle spawa się zahartowane elementy stalowe.

Z góry dziękuję i pozdrawiam P.W.

Reply to
Piotr W.
Loading thread data ...

Coś nie tak. Materiały, które się hartują trzeba: a. podgrzewać przed spawaniem b. kontrolować temperaturę międzyściegową c. obrabiać cieplnie po spawaniu.

Temperatura w czasie spawania jest dużo wyższa niż hartowanie/odpuszczanie, więc czy przed spawaniem materiał był odpuszczony, czy hartowany- nie ma chyba znaczenia (ale ja się znam na austenitach, więc może czegoś nie wiem).

Konrad

Reply to
KA

Może w NASA mają takie technologie :-). Spawarka i elektrodą otuloną się nie da. Popęka. Spawy daja takie naprężenia że kruchy hartowany materiał nie jest w stanie ich znieść. Można uznać że hartowane elementy są niespawalne bez użycia specjalnych technologii. W czasie spawania materiał elektrody i spawanych elementów tak się wymiesza że w czasie stygnięcia wszystko sie jeszcze raz zahartuje w sposób niekontrolowany. Co innego napawanie. Hartowane elementy spokojnie można napawać. Ale to zupełnie inna bajka. Tomek

Reply to
Tomek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.