akcesoria. Czego potrzeba ?

Wszedlem sobie na strone RIKU, do dzialu "materialy do budowy" i jest tu sporo ciekawych rzeczy ktore moglyby mi sie "na oko" przydac do budowy mojego pierwszego depromodelu i ewentualnych nastepnych. Jakies deseczki i listewki balsowe to jak rozumiem mocno przydatna rzecz. Prety i rurki weglowe na dzwigary jak rowniez cienka sklejka tez sa chyba przydatne. Zastanawiam sie jednak nad dwoma rzeczami, a konkretnie mocowaniem skrzydla do kadluba i napedami sterow. To pierwsze o ile wiem mozna zrobic przy pomocy gumy modelarskiej i koleczkow w kadlubie, a mozna tez plastikowymi srubami. Natomiast z czego najlepiej zrobic popychacze, to za bardzo nie wiem. Na planach i zdjeciach widac ze to jakies odcinki drutu (prety weglowe ?) z mocowaniami do sterow. Na RIKU sa tez bowdeny, czyli jak sadze rurka z gietkim popychaczem w srodku. Sa tez jakies bowdeny gwiazdkowe(Ki Czort !?). Co lepiej wybrac ? Do czego sie uzywa pretow stalowych 0,3 i 0,5 mm (popychacze ?) ? Pomoze mi ktos wyprostowac ten zamet w glowie ? ;-)

Piotr

Reply to
-=\Pioter/=-
Loading thread data ...

ja tam popychacze robie ze szprych od roweru (tylko do czego by tu rame wykorzystac? :)))

Reply to
Adrian

Dnia 2004-06-18 23:16, Użytkownik -=\Pioter/=- napisał:

Kadłub z depronu w miejscu mocowania kołków powinien być jakoś wzmocniony. Stosuję kawałki sklejki 1mm naklejone na depron, albo pod płat daję całe łoże (czy jak się ten element nazywa) z deseczek balsowych.

Normalny bowden składa się z trzech elementów, gdzie metalowy pręt i cienka rurka wewnętrzna tworzą razem popychacz, ślizgając się wewnątrz grubszej rurki - pancerza. To daje ponoć niższy opór (plastik-plastik) i mniej się zużywa. "Cienki bowden" to w sumie wewnętrzna część "normalnego" bowdena, z tym, że rolę pancerza przejmuje cienka rurka, a popychaczem jest sam pręt wewnątrz. Jest to lżejsze rozwiązanie. Tak czy siak, pancerz powinien być zamocowany do kadłuba jak najsztywniej, np. przyklejony, co najmniej w kilku punktach.

Końce popychacza w najprostszej wersji tylko wygina się w zygzak na końcu i podczepia pod dźwigienki sterów i ramiona serwa. Można też stosować lepsze mocowania, np. snapy (regulowane mocowania popychacza do ramienia serwa), przeguby (np. kulkowe) pod dźwigieki itd.

To takie ze zredukowanym oporem (przekrój mniejszej rurki jest w gwiazdkę więc trze mniejszą powierzchnią o pancerz.

Generalnie, do depronowca bierz raczej te cienkie bowdeny. Można kupić od razu z gwintowanymi końcówkami pod snapy. Możesz też kupić grube, wyjąć środek i ew. odciąć wewnętrzną rurkę od mocowania pod snap (tak z 5mm od mocowania).

Reply to
Jakub Witkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.