FMS a real

Loading thread data ...

Dnia 2005-02-25 00:35, Użytkownik superjachu napisał:

Mój pierwszy model (ajoo-1, na stronce) miał tylko kierunek i wysokość i latało się nim naprawdę _bardzo_ łatwo, najlepszy dowód że w jedno popołudnie dałem się nim przelecieć kolejno trzem zupełnie zielonym "pilotom", każdy latał z pół godziny i nikt modelu nie rozbił. Skręt wykonywało się na nim wyłącznie sterem kierunku, bez potrzeby korekty wysokością. Warunkiem aby taki model łatwo dawał się sterować, jest duża stateczność poprzeczna i duży wznios płata! I oczywiście górnopłat. Spory wznios jest rzeczą kluczową, bez tego modelem steruje się cięzko, bo nie bardzo chce się przechylać w zakręcie. Dlaczego tak jest - długo by tłumaczyć - mogę napisać jeśli kto ciekawy. Sprawa opisywana w literaturze.

Reply to
Jakub Witkowski
Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

Dnia 2005-02-25 09:51, Użytkownik Robert 'Heyoan' Gadomski napisał:

Nie, no w skręt pewnie jakoś tam wchodzi, w końcu moment skręcający w osi pionowej od steru jest! Ale słabo i leniwie.

Generalnie: wznios w połączeniu ze sterem kierunku działa trochę jak lotki. Dlaczego? Ano, popatrzmy na model ze wzniosem od strony dziobu. Najpierw ustawmy go prosto - oba skrzydła mają jednakowy kąt natarcia, siła nośna jest równa. A teraz skręćmy nieco kadłub w jedną stronę, co odpowiada wychyleniu steru kierunku. Od razu widać że skrzydło od zewnętrznej strony (np. gdy skręcamy w lewo - skrzydło prawe) automatycznie zwiększa kąt natarcia, a skrzydło wewnętrzne - zmniejsza, co powoduje natychmiastowy przechył, tak jakby użyto lotek (no, prawie...) i skręca dość fajnie.

W płatach płaskich ten efekt nie występuje, a ewentualny przechył wynika tylko ze zwiększenia prędkości opływu skrzydła zewnętrznego, co jest efektem znacznie słabszym i występującym z dużym opóźnieniem.

Reply to
Jakub Witkowski

Jako ciekawostka, przy ujemnym wzniosie (koncowki skrzydel nizej niz nasady) ster kierunku dzialalby w locie odwrotnie!!!

Pozdrawiam

Alex

Reply to
rcflight

Robert, a może czasami warto zmilczeć zachowując jeszcze jakieś pozory, niż wypowiedziec się i rozwiać wszelkie wątpliwości.... Nie dość że utozsamiasz pojecia przekaszania się i płaskiego zakrętu (który model powinien wykonać), to jeszcze miesza Ci się ster kierunku i wysokości :-(

Reply to
pozd-ro-mek
Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski
Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.