Kłopoty z akumulatorkami

Witam Mam problem! Kupiłem kilkanaście sztuk akumulatorków NI-MH Camelion o pojemności 2300mA. Do ich obsługi używam ładowarki PRO-PEAK Prodigy II. Zawsze po paru użyciach aku, ładowarkę ustawiam na 1 cykl rozładowania i ładowania. Próg rozładowania 1 ogniwa na 8,0-0,9V. Na czym polega mój błąd czy może jest to wina aku, że po kilku razach uzywania max. mogę wpompować w nie 1400-1600 mA? Pozdrawiam Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Ćwiczyłem ten temat.

  1. Akusy uzyskują znamionową pojemność dopiero po 10-15 ładowaniu.
  2. Ładuj je małym prądem (ok 0,3A) to wejdzie dużo więcej. Generalnie przy kupionych w sklepie można dojechać do pojemności znamionowej.

Gorzej jest z tymi kupionymi taniej np. na Allego (i dot. to nie tylko Camelionów). Wydaje mi się że ich niska cena wynika po części z tego że są to selekcjonowane przez producenta sztuki o gorszych parametrach (rezystancji wewn.). Dobre efekty daje tu rozładowanie i naładowanie PULSAREM z funkcją regeneracji. Trzeba tylko go oszukać gdy wykrywa ilość ogniw i podać dużo większą niż w rzeczywistości podłąćzono. Najlepiej tak ze dwa razy większą no i wskazany jest przy ładowaniu podłączony czujnik temperaury :).

pozdrawiam Tomek

Użytkownik "Jacek" snipped-for-privacy@opi.neostrada.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Reply to
Tomek Nawacki

zaryzykowałbym zrzucenie winy na jakość tych ogniw (co to za firma?)

Reply to
mRqS

Zaryzykowałbym zrzucenie winy na jakość tych aku. Co to za firma?

Poza tym parę razy je trzeba w pełni naładować i rozładować aby zaczęły mieć tyle, ile powinny.

pozdrówka

mRqS

-= RC Latające =-

formatting link

Reply to
mRqS

Zasadę ładowania aku NiMh zakładam ,że znasz pąd ładowania max 1C.Po 3-4 krotnym ładowaniu i rozładowaniu powinny dojśc do max pojemności jeśli nie to pomierz napięcie samej ładowarki na wyjściu i wejściu bo nie znam ładowarki ale jeśli ma zewnętrzne żródło zasilania to napięcie dla naładowania 8 cel powinno wynieś conajmniej 14 V .Poniżej tej wartości ładowarka dobija tylko część pojemności.Druga sprawa to spróbuj pozostawić ogniwa dłużej np. kilka h w ładowarce.Może być problem z pomiarem napięcia wyjściowego ładowarki ponieważ przyrządem zmierzysz wartośc skuteczna a szczytowa może być o kilkadziesiąt procent wyzsza.Pod koniec ładowania napięcie mierzone na ogniwach podpiętych pod ładowarke powinno byc w granicach 1,38/1 ogniwo.To co piszę to zakładam, że ogniwa są dobre tylko problem leży w ładowaniu a może koledzy mają rację ,że sa do bani ogniwa.

Reply to
Marian

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.