Licencja operatora modelu latającego

witam., Ostatnio będąc na lotnisku dowiedziałem się, że wedle prawa modelarze nie moga "latać" modelami bez takowej licencji.Czy ktoś z Was posiada taką licencję? Czy zdarzył się komuś przypadek, że został skontrolowany i zapłacił mandat? Pozdrawiam Łukasz Grabowski

Reply to
Aftermath
Loading thread data ...

Ja mam taką licencję , wydaną przez , wtedy jeszcze ( 1980 rok ) Ludowe Wojsko Polskie . Uprawniała do obsługi zdalnie sterowanych celi lotniczych . kugel

Reply to
kugel

Nie ma takiego prawa w Polsce. Jedynie niektóre lotniska wymagają od modelarzy licencji, bądź należenia do Aeroklubów, ze względu na zwarte w opłatach do tych dokumentów ubezpieczenie OC.

Reply to
Geralt

Poczytaj dobrze...

Reply to
aftermath

Użytkownik Aftermath napisał:

Witam !

Czy ktoś mógłby napisać kiedy to rozporządzenie weszło w życie? Zdaje mi się, że to co jest w linku:

formatting link
dopiero projekt, a moze o czymś nie wiem?

Pozdrawiam snipped-for-privacy@wp.pl

Reply to
mozzo

Użytkownik mozzo snipped-for-privacy@wp.pl w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał:bvsm93$28km$ snipped-for-privacy@news.atman.pl...

Ustawy z dnia 03.07.2002 r. "Prawo Lotnicze" (Dz.U. nr 130, poz.1112)

Reply to
Renart F.

Ludzie czytajcie. Nic w tym projekcie nie pisze, że taka licencja jest obowiązkowa. Jest to jakoby jakiś wycinek, co do którego nie ma sensu odpowiedz na pytanie napisane poniżej. W Aeroklubie bywam kilka razy do roku. Latam RC na lotnisku. Nie jestem członkiem Aeroklubu, tylko stowarzyszenia mającego podpisaną "umowę współpracy" z AP. Jeżeli były by wymagane licencje do latania RC rekraacyjnego to jest to pewnie niezgodne ze zdrowym rozsądkiem. Licencja wymagana jest tylko do startu w zawodach i to i tak nie wszystkich. Nie wiem w jakim wieku jesteście, ale ja pamiętam jeszcze czasy gdy na zakup radia trzeba było mieć specjalne zezawolenia. Te czasy miejmy nadzieję nie wrócą.

Reply to
Geralt

Te same ustawy określają w Rozdz.1, Przepisy Ogólne, paragraf 1: modele latające oraz latawce, takie jak statki powietrzne o masie startowej nie przekraczającej 25 kg niezdolne do uniesienia człowieka, które są przeznaczone do celów rekreacyjnych, sportowych, pokazowych i naukowych; nastepnie: Statki powietrzne, określone w ust.1 pkt 1 nie podlegają właściwości Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz nie są wpisywane do rejestrów i ewidencji. Zatem, koledzy, nie istnieje żadne prawo lotnicze nakazujące posiadanie takiej licencji.

Reply to
kaer

Dokładnie tak jest. Takie same dyskusje były już tu kilkakrotnie i kilkakrotnie o tym pisałem. W Niemczech jest też tak samo i na latanie modelami powyżej 25 kg (do 150 kg) trzeba mieć odpowiednią licencję. Na modele powyżej 150 kg - licencję pilota. Tak samo modele powyżej 25 kg podlegają przeglądowi technicznemu i dopuszczenu do ruchu. Przeglądy i licencje wydaje odpowiednio przeszkolony rzeczoznawca powołany przez Aeroklub lub zrzeszenie modelarzy i podstawą jest wykonanie lotów kwalifikacyjnych bez badań lekarskich czy innych utrudnień. Licencja jest ważna dożywotno, i badanie techniczne modelu wykonywane jest również jednorazowo.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Jeżeli ktoś chcę zobaczyć czy to prawo w ogóle kogoś dotyczy, proszę spojrzeć tu ;-) :

formatting link
Pozdrawiam, Szymon

Reply to
Szymon

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.