LINIE PODZIAŁU BLACH

Witam,

Jestem bardzo początkującym modelarzem i mam problem z liniami podziału blach. Chodzi o to żeby samolot nie wyglądał jak świeżo z fabryki ... Pomalowałem już go całego i rościeńczoną farbę wprowadziłem w rowki, przetarłem wacikiem nasączonym rozpuszczalnikiem i stało się ... farba się roztarła na całej powieszchnii skrzydła. Czy jest jakiś inny sposób, lub moze ten jest dobry tylko ja robiecoś nie tak.

HELP Please !!!

Reply to
FRANCO
Loading thread data ...

Ja to robię tak:

  1. Malowanie kamuflazu farbami matowymi, nakładanie kalkomanii itp.
  2. Bardzo cienkim pędzelkiem nanoszę srebrną farbę na liniach podziału blach, krawędziach natarcia, okolicach osłony kabiny itp. Uwaga: nie należy malować linią, tylko punktowo, dotykając miejsce w miejsce czybkiem pędzla z kilkoma włosami. Przy odrobinie wprawy można nawet w skali
1:72 uzyskać bardzo cienką, postrzępioną i realistycznie wygladającą linię. Można tą metodą zaznaczyć nawet odpryski w miejscu pojedynczych nitów.
  1. W miejscach kolektorów spalin, wyrzutników łusek i luf daję małą kroplę zwykłego czarnego tuszu i jeszcze mokry wycieram wacikiem zgodnie z kierunkiem lotu. Tusz wnika w pory w matowej farbie dając bardzo fajne nieregularne smugi dające realistyczne wrażenie brudu (uwaga: ten numer nie przejdzie na błyszczącym lakierze).
  2. Na koniec biorę gazetę (ze szmatławego papieru, np. Wyborczą), zwijam niewielki rulon i poleruję całość modelu. Gazeta działa jak bardzo delikatny papier ścierny, uszkadzając naniesione odpryski, tusz oraz farbe na kalkomaniach. Doskonale symuluje to uszkodzenia wynikające z eksploatacji. Przy okazji daje to jeszcze jeden ważny efekt. Na prawdziwym samolocie matowa farba jest poddawana podobnym działaniom, tyle tylko, że pod wpływem tarcia powietrza. Z upływem czasu w miejscach najbardziej narażonych na tarcie (krawędzie natarcia skrzydeł, przednia część kadłuba) farba ulega "wypolerowaniu" i staje się "półmatowa". Identyczny efekt uzyskuje się na modelu: ten sam lakier o różnych stopniach połysku. Przećwiczyłem ten patent na modelu Ił-2 z frontu wschodniego. Wygląda jakby miał wylatane wiele godzin w trudnych warunkach. AH-64 Apache wygląda jakby właśnie wrócił z Iraku.

miłej zabawy marek

Użytkownik "FRANCO" snipped-for-privacy@WYTNIJTOop.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Reply to
Agencja AM s.c.

Użytkownik "Agencja AM s.c." snipped-for-privacy@am.net.pl> napisał w wiadomości news:blk395$4gh$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

Możesz gdzieś zaprezentować efekty? Bo z opisu wynika, że to dość końska metoda. Gdybym chciał tak polerować modele, to najczęściej rozpadły by mi się w rękach, a kleję solidnie.

Reply to
Piotr Dmitruk

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.