Model uniwersalny

Witam szanownych grupowiczów!

Nie pisałem już bardzo dawno na grupę, a nurtuje mnie jedna sprawa. Od dawna przez moją głowę przewija się chęć zbudowania „modelu uniwersalnego”, tzn. takiego którym mógłbym latać prawie w kazdych warunkach, w kazdym terenie itp. Słowem chodzi mi o model, dzięki któremu będę mógł się cieszyć lataniem codziennie przez parę minut beż zbędnych długich przygotowań przed lotem i martwieniem się że droższy model uszkodzi się podczas eksploatacji. Czasem mam chęć do spokojnego bujania w powietrzu a czasem chętnie powariowałbym i pokręcił nad ziemia. Ważna rolę odgrywa tu także możliwość transportu modelu, aby mieć go zawsze przy sobie. Oczywiste że w jednym modelu nie da się połączyć możliwości modelu akrobacyjnego F3A, F3J i slow flyera, ale może jest coś pośredniego, pojedyńczego co zaspokaja potrzeby modelarza jak ja. Dlatego moje pytanie kieruję do grupowiczów, prosząc o podpowiedź. Może Wy tak samo myślicie i macie jakieś ulubione, własne uniwersalne maszyny którymi lubicie latać. Proszę o podpowiedź.

Dziękuję i pozdrawiam – Tomek.

Reply to
tomekpilot
Loading thread data ...

W artykule snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl> snipped-for-privacy@op.pl napisał:

Ano, witam!

Wiesław Shier "ABC Minaturowego Lotnictwa", albo ostatnie numery modelarza.

KAcper

Reply to
Kacper Perschke

Poszperaj w googlach na rec.models.rc.soaring ostatnio bylo tam o modelach uniwersalnych. Uniwersalny w tym wypadku odnaczalo jeden kadlub + dwa lub trzy zestawy platów do latania w różnych warunkach. Więcej niestety nie pamiętam.

Kuba

snipped-for-privacy@> Witam szanownych grupowiczów!

Reply to
Jakub Mendys

Witam. Proponuję Abyś poszukał następującej książki: Wiesław Shier "DELFIN uniwersalny szybowiec". Opisany jest w niej model szybowca nadający się i do lotów w termice i na zboczu i do kręcenia akrobacji(skrzydła zbudowane są z kilku elementów, które można składać w wielu kombinacjach). Jest też wersja motoszybowca, nawet lekkiego samolotu. Pozdrawiam, Piotr_O.

Reply to
Piotr_O.

uniwersalnego”,

lataniem

modelu,

połączyć

tak

Reply to
Marek Jankowski

Cześć, Ja trochę inaczej rozumiem pojęcie "uniwersalny". Dla mnie to taki model, który jeżdzi ze mną na codzień w samochodzie i w ksżdej chwili, korzystając z kawałka wolnej przestrzeni mogę nim polatać. Mam taki model. Jest to motoszybowiec, elekktryk 1,5 m napędzany solidnym silnikiem bezszczotkowym. Przygotowonie go do lotu polega na zamocowaniu płatów poprzez przykręcenie jednej sruby. Model faktycznie jeździ ze mną w samochodzie prawie cały rok i latam nim przeważnie w drodze do lub z pracy. Aktualnie model ma sporo ponad 300 lotów. Zastosowany napęd pozwala na 18-20 min. bardzo ostrego latania lub do 30 min. spokojnego krążenia w warunkach atermicznych. Mocny i ciężki napęd powoduje duże obciążenie powierzchni nośnej (ok. 55 g/dcm2). Model jest więc szybki, loty termiczne możliwe są dopiero przy bardziej wyraźnej termice. Latam tym modelem również na zboczu, wytrzymuje praktycznie każde warunki wietrzne łącznie z halnym. Niezwykle solidny płat z ArtHobby (płat nie jest dzielony) pozwala na wyczynianie różnych kwargli na pełnej szybkości bez obawy urwania skrzydła. Drugą kategorią modeli uniwersalnych są dla mnie małe elektryki (85-90 cm rozp.) klasycznej konstrukcji (nie depron) pozwalające na latanie w bezpośrednim sąsiedztwie domu, na niewielkiej łączce czy skwerze. Model taki waży zwykle ok 500 g i napędzany jest 400 lub czymś solidniejszym. Można nim latać majestatycznie jak również nieźle poszaleć. Aktualnie mam w tej kategorii dwa modeliki, kolejne dwa są w budowie. Latam nimi cały rok, gdy tylko mam wolną chwilę aby wyjść z domu na kilkanaście minut.

Pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Jankowski

Witajcie

proponuje abys nie grzebal sie w starociach, chyba ze chcesz otworzyc muzeum techniki, albo masz sentyment do starych modeli (tak jak ja). Mamy przciez wiek XXI !!!!! Mielismy juz taka dyskujsje na temat Wicherka na forum. Do takiego polatania, o jakim piszesz polecam goraco skrzydlo kombat Ele-Bee, zrobione z niezniszczalngo (przetestowane) EPP, lekkie, bardzo zwrotne, dobrze szybujace (pochodzi od szybowca zboczowego kombat), lata swietnie nawet z bardzo tanim napedem (400, 8*KAN Guenther). Mozesz tez latac bardzo wolni i z malymi wychyleniami nadaje sie nawet do szkolnia poczatkujacych!!!Przygotowanie do lotu polega na podlaczeniu akumulatora i daniu gazu :-) jesli jstes z Wawy albo Bydgoszczy to chetnie dam Ci sprobowac. Wspolczynnik bezproblemowosc* fun jest naprawde bardzo duzy

Pozdrawiam

Alex

Reply to
Alex

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.