[OT choć może nie całkiem] małe akku i jego napięcie :)

Przepraszam, że zawracam głowę duperelami, ale mam mały problemik, a myślę, że ktoś z Was spotkał się z czymś podobnym...

Mam ci ja, proszę ja Was, taki dyktafon/mp3player, ciut większy niż flashdisk, pracujący na 1 bakterię AAA. Niestety taka bakteria starcza jedynie na 10 godzin, więc kupiłem akumulatorek (Panasonic P-03P NiMh

750mAh) i zrobiłem sobie ładowarkę (banalnie proste źródło prądowe 0.1C) i.... stała się dziwna rzecz. Akku wprost ze sklepu popracowało trochę w urządzeniu i się rozładowało potem je naładowałem, wsadzam do urządzenia i nic :( Teraz tak: nie wiem jakie było napięcie rozładowanego akku, ale po "naładowaniu" ma jakieś 1,26 V <- czy mogę uznać, że jest naładowane?

Wydaje mi się dyktafon powinien działać na tym napięciu, bo bakterie rozładowuje do napięcia 1,06 zanim przestanie działać. Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Może coś przeoczyłem?

Pozdrawiam

Reply to
Danek
Loading thread data ...

Akku NI-MH powinno się ładować specjalnymi ładowarkami a nie zwykłym zasilaczem, tam potrzebny jest prąd impulsowy (chyba). Nie ładuj zasilaczem bo zepsujesz akumulator !!!

Reply to
PhoenIX_rc

Dnia 2004-07-05 13:52, Użytkownik PhoenIX_rc napisał:

Drogi phoenix-ie, wypada się choć troszkę znać na temacie o którym się pisze...

A co do ładowania prądem 0.1A aku 750mAh, jest to w sumie całkiem dopuszczalne. Czas coś około 9h, i nie powinna się stać żadna krzywda - o ile wcześniej były dobrze wyładowane. Napięcie po odłączeniu od ładowarki jest kiepskim wskaźnikiem, po tym nie poznasz stopnia naładowania.

Reply to
Jakub Witkowski

Dnia 2004-07-04 22:10, Użytkownik Danek <>< napisał:

Tak jak napisałem, po kilku godzinach (8-10h) ładowania prądem 0.1A akumulator powinen się w pełni naładować. Powinieneś sprawdzić jakie jest napiecie na celi pod obciążeniem. Generalnie, świeżo naładowana cela, pod niezbyt wielkim prądem obciążenia (np. 0,2A) powinna mieć napięcie bliskie znamionowego 1,2V i to przez większość czasu rozładowania. Przy takim prądzie akumulator powinien też mieć pojemność bliską znamionowej.

Reply to
Jakub Witkowski

Ooooojjjj, to nie jest zwykły zasilacz - to jest, pszepana Phoenixa, źródełko prądowe ;) (BTW jakby ktoś chciał wiedzieć jak można takie wykonać to pytajcie, chętnie odpowiem - jest wręcz banalne.)

gdzieś wyczytałem (chyba na PWM), że można spokojnie nawet do 0.15A, ale potem trzeba odłączyć, natomiast przy prądzie 0.075A to można zostawić i nic się nie dzieje z ogniwem - dlatego właśnie wybrałem taki sposób ładowania. Za 20zł mam ładowareczkę i jest git.

Hmmm.... to po czym poznać jaki jest stopień naładowania? No bo wiem, że jak się przeładuje ogniwo to napięcie spada, ale przy ładowaniu 0.1C chyba nigdy się tego stanu nie osiąga, co?

A co do tematu, to się mi to wzięło i naprawiło.... to jest jeszcze bardziej zagadkowe, bo męczyłem się z tym kilka ładnych dni (nie, nie przyleciałem z tym od razu na prm, najpierw próbowałem sam) a dziś rano po prostu włożyłem akku i zadziałało. Chyba wyjątkowo badziewnego mam tego playerka - może tam co nie styka czy jak.... Najważniejsze, że działa, dzięki chłopaki za odzew. Na was zawsze można liczyć :)

Pozdrowienia

Reply to
Danek

Upss...... chyba się wygłupiłem Instruktor mi głupot nagadał, nie byłem pewien czy można mu wierzyć na słowo więc dodałem :"chyba" Ale się "chyba" nic nie stało...

Reply to
PhoenIX_rc

Osiąga, osiąga. Tyle, że im mniejszy prąd, tym efekt słabszy i tym trudniej go uchwycić. Drugim wskaźnikiem jest temperatura. I tutaj też ciężko to będzie wychwycić, ale jednak da się - ręką :) Cela przez większość czasu ładowania pozostaje chłodna, a w momencie naładowania zaczyna się grzać - może to za duże słowo - stanie się powiedzmy ciepława, letnia. Różnica rzędu paru stopni.

Reply to
Jakub Witkowski

Jakub Witkowski dnia Tue, 06 Jul 2004 10:16:04 +0200 nasmarował(a):

Ok to jest ta niewielka energia, ktora ogniwo musi oddac - ale szczerze mowiac sprawdzalem to ogniwo przez caly czas ladowania i nie wyczulem roznicy w temperaturze. Czy probujesz przez to powiedziec, ze jedyny sposob na sprawdzenie czy jest naladowane ogniwo to wykrycie delta peak?

pozdr

Reply to
Danek

Dnia 2004-07-06 00:03, Użytkownik PhoenIX_rc napisał:

To zapamiętaj, że owszem, SZYBKIE ładowanie NiMH wymaga specjalnej ładowarki - zresztą, NiCd też, ale NiMH są znacznie delikatniejsze. Nie ma to nic wspólnego z "impulsowością", no chyba że idzie o sposób zasilania ładowarki zasilaczem impulsowym lub/i wewnętrzną przetwornicą.

Reply to
Jakub Witkowski

Dnia 2004-07-06 10:17, Użytkownik Danek <>< napisał:

Nie znam innego. Jakby był, to by go chyba wykorzystywano.

Reply to
Jakub Witkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.