Witam. Jestem modelarzem ale raczej kleje plastiki, choc czasem i kartonówki oraz dawniej jakies szybowce. Mam pytanie, chce zaczac "latac" i troche sobie popatrzylem na allegro i net. Prosze o rady gdzie warto poczytac o RC? Czy na poczatek samolot za 100zl elektryczny to dobry pomysl na poczatek przygody? Macie moze jakies sprawdzone rady i propozycje co nabyc aby troche liznac podstaw latani? Nawet za bardzo nie wiem oco pytac, wiec moze chetnie poczytam wasze spostrzezenia. Pozdrawiam. Piotr-Belgrano
Poczatki zdalnego sterowania.
Jun 27, 2006
Last reply: 20 years ago
9 Replies
Raczej jest to zly pomysl, bo co tanie to drogie. Jesli chcesz latac, to nie baw sie w zabawki. Te nadaja sie, gdy jestes tatusiem laikiem i chcesz dziecku zrobic prezent na chwile.
Normalne modele RC, skladaja sie z zestandaryzowanych "klocków". Osobno dobierasz aparature, serwa, silniki, model. Jak rozbijesz, to masz duuuzo mniejsze koszty naprawy i dalszego latania. Rozbijesz model, to wykorzystujesz cale elementy jako "dawców czesci". Poza tym ten sam nadajnik, odbiornik uzywasz do wielu modeli, co znacznie zredukuje koszty. Zepsuje sie serwo, wymieniasz serwo,. Zlamie sie smiglo - wymieniasz smiglo.Slabo ciagnie - dobierasz inny naped itd.W przypadku zabawek za 100 zl. problem jest z prostym zdobyciem zlamanego smigla. Po rozbiciu calego modelu nic z niego nie wykorzystasz i musisz kupowac nowy. Poza tym zabawki kiepsko lataja, sa trudne w pilotazu i maja maly zasieg. A nawet najtansza aparatura modelarska ma zasieg wzroku.
Slowem: na dluzsza mete szkoda pieniedzy na zabawki, a o poniesionych na poczatku kosztach szybko sie zapomina.
Jesli jestes z Krakowa, to sie mozemy umówic, to pokaze Ci co i jak.
A co do poczytania - tu zamiescilismy kiedys caly zestaw linków:
formatting link
Czesc sam niedawno zaczynalem i odpowiem tak. Statek powietrzny: Ja zaczolem od Tzagi (latajace skrzydlo) Rdzenie styropianowe wraz z lotkami i innymi elementami kupisz na allegro za oklo 40-50 PLN Ja latam na regulatorze bezszczotkowym Dynam 25 - 99PLN silniku GWS's outruner (nie polecam lepiej TP21) 60PLN Akumulator KAN1050x8 -60 PLN Serwa dynam 8,4 g 2 szt. 60PLN Aparatura uzywana z odbirnikiem 4 kanalowa z mikserem na allegro 250PLN ( ja za ta kwote wyrwalem coprawda nie najnowszego ale calkiem przyzwoitego w pelni wyposarzonego MPX'a MC2020 z odbiornikie 5 kanalowym) Ladowarka samochodowa Jeti Char 30. 165 PLN Smigla dzwigienki i ine "duperele" 30 PLN Wydajac bagatela okolo 780 PLN Jestes w stanie wzbic sie w powietrze modelem i miec z tego naprawde niezla frajde. Niestety 1 akumulator wystarcza na okolo 10 min ostrego latania a laduje sie godzine wiec dobrze by bylo miec ze 2 lub 3 akumulatory ale wtedy kwota wydana zaczyna siegac tysiaca zlotych. Zeby cie nie zrazic to ja cale swoje wyposarzenie kompletowalem na przestrzeni 2,5 roku wykonujac w miedzyczasie rózne eksperymenty z zutkai i innymi obiektami latajacymi poznajac materialy i technologie. Faktem jest ze najwiecej jednak daje kontak w realu z mniej lub bardziej doswiadczonymi modelarzami. Zapraszam do poczytania
formatting link
z poczatku moze sie to wydawac jedynie szum informacyjny ale to naprawde niezla kopalnia wiedzy. Napisz skad jestes moze gdzies w poblizu jest jakas modelarnie do której móglbys zajzec to chyba da najwiecej. Pozdrawiam Addriano ps. przestrzegam przez pseudo "modelami"RC na 100 PLN to doslownie wyrzucone pieniadze.
Dzięki wam za pomoc, jestem z Krakowa. Zacznę trochę czytać, na allegro nic nie widziałem:-(
Bo trzeba patrzec na "zabawki", a nie "modelarstwo". Przynajmniej tak by³o niedawno :)) A jesli chodzi o pomoc, to napisz do mnie na priv.
Witam. Napisz swój meil, albo na priv chetnie sie umówię i zobacze co i jak:-)) Piotr
lstela[wytnij_to]@poczta.onet.pl Jak wytniesz "[wytnij_to]", to dostaniesz prawid³owy adres.
Lukasz napisał(a):
Cos meil odbija, zwłaszcza że dałem kilka załaczników:-(. Pisze że skrzynka zapełniona jest:-( Piotr
Rzeczywi¶cie skrzynka siê zatka³a - OE nie¶ciaga wiadomo¶ci z folderu "Spam". Ju¿ jest ok. Szczegó³y pos³a³em na priv.
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required