[pyt][RC]: Nartki/plozy do modelu latajacego

Witam
Od wakacji planowalem wyposazenie swojego modeliku (elektryk
fanflajopodobny) w nartki do kolowania po sniegu. Snieg wreszcie spad i
zamierzam wykonac nartki. W zwiazku z tym mam kilka pytan do modelarzy,
ktorzy maja jakies doswiadczenie w tych sprawach.
1. Jaka powierzchnie powinny miec nartki (model wazy okolo 600g)? Czy 4x10
cm wystarczy, czy to juz za duzo.
2. Czy wystarcza plaskie nartki, czy lepsze bylyby o profilu (patrzac z
przodu) przypominajacym kadlub slizgu?
3. Z czego najlepiej je wykonac (balsa/laminat)?
Z reszta problemow sobie poradze.
Dzieki za podpowiedzi.
Pozdrawiam
TomaszB
Reply to
TomaszB
Loading thread data ...
......
.......
Czesc,
Chetnie przylacze sie do dyskusji. Co prawda nie mam zadnych doswiadczen, ale wlasnie kombinuje nad nartami do trenerka 40-tki. Mysle, ze mozna wyjsc od klasyka czyli W. Schiera. W ABC miniaturowego lotnictwa do Wicherka 25 (1760 mm rozp) polecal narty 320x50 i tylnia nartke 100x50. Czyli dosyc duze. Dla Wicherka 10 (1100 rozp) odpowiednio 170x30 i 60x30. Schier proponuje plaskie narty ze sklejki. Ja zamierzam wykonac narty z blachy duralowej 1-2mm, IMO bedzie szybciej i latwiej. Laminat tez pewnie bedzie OK, natomista balsa wydaje mi sie zbyt slabym materialem na plozy. Zaproponowane przez Schiera narty wydaja mi sie olbrzymie. No i ja musze je skonwertowac do podwozia z przednim kolkiem (Wicherki sa z podwoziem 2 kolowym).
PS. Narty zwykle sa plaskie, to nie plywaki.
Reply to
Krzysztof J. Choroszko
Cześć,
narty w modelu to rzeczywiście wielka frajda i żałuję, że w mojej okolicy tak rzadko jest śnieg... Popatrzcie na film z mojej strony pt. "Tiger Moth" na nartach. Są to narty o wymiarach ok. 50 x 220 mm. Waga modelu ok. 2,5 kg i rozpiętość 1300 mm. Narty te ze swoją powierzchnią nie są w stanie utrzymać ciężaru modelu na puszystym śniegu. Kółko ogonowe nie ma narty i jest wleczone po śniegu. Narty te zrobione są z laminatu i mają wlaminowane dwie listwy sosnowe jako usztywnienie. Narta jest zagięta z przodu ku górze i w moim przypadku jest jeszcze zbyt mało tego zagięcia. Przy lądowaniu w miękkim śniegu narty potrafiły "znurkować" pod śnieg doprowadzając do kapotażu. Zadziwiające jest, że narty te prawie nie mają wpływu na własności lotne modelu. Narty też muszą być zawieszone na tyle elastycznie, by mogły się w pewnych granicach dopasowywać do powierzchni śniegu.
Powodzenia i pozdrwaiam
Piotr
formatting link
Reply to
piotrp_de
Owszem, tylko, ze tam kierunek jazdy i jakakolwiek kontrole utrzymuje sie poprzez tzw. "kantowanie" co w przypadku modelu jest raczej trudne do osiagniecia.
Reply to
TomaszB
Zakladajac ze zaleznosc miedzy powierzchnia nartek a ciezarem modelu jest liniowa, to w moim przypadku wystarczyly by nartki o wymiarach 26x100 mm. Planuje zwiekszyc ich wymiary do 40x120 co powinoo zapobiec "zapadaniu sie" modelu w puszysty snieg. Jak beda gotowe do oblatania, to podesle link do zdjecia z efektem mojej pracy :)
Reply to
TomaszB

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.