[RC] Spadek napięcia na

Dzisiaj korzystając z deszczowej pogody zrobłem remanent w pakietach, zmieniając wszystkie złącza typu Tamiya na goldy 4mm. Przy tej okazji na "do widzenia" zmierzyłem spadek napięcia na tych złączach. Przy prądzie ok. 20A na pozłacanym i mało zużytym złączu Tamiya spadek napięcia wynosił ok.60mV. Co przy prądzie 20A daje 1.2W Czyli na dwóch złączkach tracimy łącznie ok 2.5W, co powoduje m.in. nagrzewanie się tych wtyków. W ogólnym bilansie mocy - pakiet 7-celowy, czyli ok 8V użytecznego napięcia i ~160W mocy to daje 1.5% straty. Sporo jak na zwykłą wtyczkę...

Spadek napięcia na goldach był rzędu pojedynczych milivoltów. Może komuś się przydadzą takie dane :)

Reply to
Piotr Konopka
Loading thread data ...

no przeciez na mistrzostwach elektrykow co lepsi wymieniają tez złacza baterii przed kazdym lotem bo raz uzyte traca swoje własciwosci .. w zwyklym uzytkowaniu akku w elektryku - taka roznica to zadna roznica w zasadzie.

----- Original Message ----- From: "Piotr Konopka" snipped-for-privacy@wlkp.top.pl>

To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Friday, August 20, 2004 10:31 PM Subject: [RC] Spadek napięcia na złączach

Reply to
Marcin Juraszek

Nie słyszałem by ktoś latający zawodniczo połaszczył się na badziewie pod tytułem "Tamyia" (mam naturalnie wtyki na myśli)...

Nie mówiąc, że nawet o czymś takim nie słyszałem chociażby w 27 celowych by co lot nowe wtyki?? Oj czy to bajeczki na dobranoc?? ;-))

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

Swoją drogą niektórzy zawodnicy w wyścigach samochodów elektrycznych stosują lutowanie pakietu bezpośrednio do kabli regulatora i silnika.

Straty minimalne ale pakiet to chyba długo nie pożyje.

Pozdrawiam Skazoo

Użytkownik "Marcin Juraszek" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:000d01c486f6$b23f5bb0$7b0aa8c0@MAJOR...

Reply to
skazoo o2

Użytkownik Piotr Konopka napisał:

Złącza popularnie zwany Tamiya (przez modelarzy, bo te złącza robi kto inny) mają katalogowe obciażenie maksymalne styków 15A. I nie nadają się do regularnego rozłączania i złączania.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik skazoo o2 napisał:

Są doskonałe i lekkie złącza wysokoprądowe. Ale jeśli komuś zależy na każdym gramie masy... Dlaczego przylutowanie pakietu na stałe miałoby mu skrócić żywot?

Reply to
A.Grodecki

Bardziej chodzi mi o kwestie ciągłego nagrzewania ogniw lutownicą.

Pozdrawiam Skazoo

Reply to
skazoo o2

. > Czyli na dwóch złączkach tracimy łącznie ok 2.5W,

A właściwie po co dwa złącza ?

Minus na żywca bezpośrednio do odbiorników energii elektrycznej a przerywać tylko plus . I pewniej i mniejszy spadek.Poprawność elektryczna zachowana jak najbardziej .W wyłącznikach odbiornika samodziałkach tak robię mostkując styki plusa na wyłączniku.

Reply to
Roman B

Zapytam nieśmiało po co DWIE złączki ??????

Minus na żywca do odbiorników energii a plus przerywany goldem albo jak komu pasuje. Tak robię w samodziałkach wyłącznikach do odbiorników .Poprawność elektryczna zachowana i dodatkowo mostkuję styki na pstryczku jaki by nie był..

Wiem ,wiem ! Pakiety ! Wymiana .

Cierp ciało jakżeś chciało !

Reply to
Roman B

Poszło 2x -przepraszam

Reply to
Roman B

No w wyłączniku odbiornika to OK, ale jak wyjmiesz pakiet z modelu, kiedy minus będzie na stałe przylutowany?

Reply to
Piotr Konopka

czas na pogaduchy też potrzebny

Reply to
Roman B

Użytkownik skazoo o2 napisał:

trzeba umiec lutowac i nie uzywac lutownicy 300W do lutowania rynien dachowych ;)

Reply to
AlexY

Użytkownik Piotr Konopka napisał:

a czy moglbys dla porownania jeszcze zmierzyc taka zwykla kostke elektryczna? juz wczesniej chcialem taka propozycje podsunac ale tu sami radykalowie ... :)

Reply to
AlexY

Też bym chętnie z kimś pogadał na lotnisku, ale niestety w mojej wiosce nikt więcej nie lata :(

Reply to
Piotr Konopka

Dnia 2004-08-21 13:20, Użytkownik AlexY napisał:

Tylko ile razy da się połączyć/rozłączyć drut w kostce? przecież tam się śrubą niemal punktowo dokręca miekką miedź, ew. pocynowaną, a i ułamac taki drut łatwo.

Reply to
Jakub Witkowski

Użytkownik Jakub Witkowski napisał:

juz wczesniej pisalem ze sa kostki z blaszkami ktore posrednicza w sciskaniu a na przeowdy sa tulejki zaprasowywane, pozatym nie wnikajmy na razie w kwestie praktycznosci, chodzi mi o sam pomiar

Reply to
AlexY

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:cgchd0$8vp$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Jak ktoś dbał to wyważał -

buwi777

Reply to
buwi777

Użytkownik AlexY napisał:

Ciężko zmierzyć coś czego wynik zależy od siły ręki dzierżącej śrubokręt i mnóstwa innych rzeczy. Taki pomiar nic nie daje. Mierzy się parametry styków, a tu nie masz pary styków tylko połaczenie przewodu z kostką.

Kół w "Maluchach" też się nie wyważa.... ;)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik A.Grodecki napisał:

tu masz slusznosc nie mniej dokrecic na max'a i zmierzyc mozna

alez masz, wtyki bananowe tez na tej zasadzie dzialaja, tylko sila sciskajaca jest duzo mniejsza a powiezchnia kontaktu duzo wieksza

ale mozna :) tylko po co :) swoim ponad 120 latalem (niemal doslownie) i nie mialem zadnych objawow niewywazenia kol :)

Reply to
AlexY

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.