Smarować silnik szczotkowy?

Witajcie!

Ostatnio nabyłem okazyjnie drogą kupna zabawkę (podkreślam ;) zdalnie sterowaną pod nazwą "samolot" (konkretnie SDM Seagull). Właściwie mam nawet dwa, z tym, że jeden bez płata (albo dokupię płat, albo pójdzie na części po ewentualnych kraksach - tfu, tfu...).

Pytanie jest takie - toto ma dwa silniki szczotkowe sterowane proporcjonalnie, działające jako napęd i sterowanie. Przy testach na ziemi zauważyłem, że kiedy pakiet już jest na wykończeniu, to jeden z silników jeszcze dość ochoczo się kręci, a drugi już nie daje rady.

Wnioski mogą być dwa: albo silniki różnią się oporami mechanicznymi, i tu wpadła mi do głowy myśl o przesmarowaniu np. kropelką oleju maszynowego łożyska (chyba ślizgowego) przy piaście, albo regulator i odbiornik w jednym jest kiepskiej jakości (czemu bym się nie dziwił ;) i podaje różne napięcie na silniki (mam za mało rąk, żeby to sprawdzić - może jutro z bratem dam radę).

Chodzi o to, czy takie silniczki się jakoś smaruje, czy raczej broń Boże?

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny - początkujący jestem ;D

Aha - wiem że to zabawka i można sobie odruchy pokiełbasić! Kupiłem właśnie dla zabawy - ew. w przyszłości będzie przeróbka z dodatkowymi dwoma serwami.

Pozdrowienia

LARES

Reply to
Lares
Loading thread data ...

Witam ...jeśliby to tylko regulator to w tego rodzaju urządzniach w nadajniku oprócz trymerów na zwenątrz można doregulowac trymerem"podkówką" w środku nadajnika, ale w/g mnie to silnik poprostu, w "chinszczyźnie" tak jest że silniczek, a konkretnie szczotki dobrze nie przylegają do komutatora i przez to silnik słabiej kręci. W niedalekiej przyszłości spowoduje to że z przegrzewania szczotki całkiem szl....trafi, warto delikatnie rozebtać silniczek i to porwawić. Tak na "krótką metę" to chwilowo poprawi włączają na pare sekund na obroty przeciwne. Pisze to zwłasnego doświadczenie, bo cos podobnego "już przerabiałem" w innej zabawce latającej. Samo smarowanie piast niewiele, bo problem tkiwi w komutatorze silniczka.

Pozdrawiam Zdzisław snipped-for-privacy@poczta.fm

formatting link

----- Original Message ----- From: "Lares" snipped-for-privacy@pnet.pl To: snipped-for-privacy@newsgate.pl Sent: Saturday, April 22, 2006 11:14 PM Subject: Smarować silnik szczotkowy?

---------------------------------------------------------------------- Swietnie zdjecia do poogladania >>>

formatting link

Reply to
Tramp

Witaj, Ponieważ model ma sterowanie kierunkowe poprzez różnicowanie ciągu silników, to efekt ten wynika z niedoskonałego wytrymowania "steru kierunku". Skoro w normalnym locie nie zauważasz różnicy, nic z tym nie rób. Konserwację takich silniczków raczej możesz odpuścić. Pozdrawiam, Robert

Reply to
Robert 'Heyoan' Gadomski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.