Sorry za to pytanie ! Co to jest układ BEC ???

Gooooooooooooglowałem ale tam nie znalazłem nic konkretnego. Wiem tylko tyle ,że jest to jakiś regulator czy stabilizator napięcia

Reply to
Paco
Loading thread data ...

Użytkownik "Paco" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:d4gc47$l40$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Do regulatora ( to ten elementem który reguluje prędkość obrotową silnika elektrycznego ) podłączasz akumulator mający więcej niż 5V ( np. 7,2 lub więcej ). Jeżeli regulator ma owy BEC to zasilanie do odbiornika i poprzez odbiornik do innych serw płynie środkowym kabelkiem w 3-żyłowym kablu łączącym regulator z odbiornikiem. Napięcie owe powinno wynosić 5V. Suma prądów serw i odbiornika pomnożona przez różnicę napięcia zasilania ( akumulatorka ) i 5V daje moc traconą na regulatorze ( w układzie BEC ) i nie może przekraczać pewnej wartości bo inaczej spali się ( przegrzeje się ) owy stabilizator napięcia.

Uffff - mam nadzieje że zrozumiale to wyjaśniłem -

Uwaga - nie każdy regulator posiada BEC. Przy większej ilości serw stabilizację napięcia +5V robi się poza regulatorem i zasila się serwa osobno. pomiędzy odbiornikiem a serwami są wówczas tylko 2 przewody - masa i sygnał.

buwi777 - a co miałem wenę i ochotę to se popisałem

Reply to
buwi777

W skrócie i praktycznie oznacza to, że nie musisz np. w modelu mieć osobnych pakietów akku do zasilania silnika i odbiornika. Oba są zasilane z jednego pakietu. BEC dodatkowo dba o to, żeby odłączyć silnik, gdy akku będzie rozładowany prawie do zera, ale nie całkowiecie. Po to, żeby odbiornik i serwa jeszcze działały na resztkach energii z akku. Dzięki temu będzie można jeszcze modelem wylądować.

Reply to
Lukasz Stela

Użytkownik "Lukasz Stela" <lstela_WYTNIJ snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:d4gmtn$5ef$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Przepraszam, że jeszcze raz się wtrącę, ale to odcinanie silnika to się nazywa Cut-Off i jest niezależne od BEC. Można mieć ustawione CutOff na np. 3 LiPoly ( z dwóch powodów - raz - mieć power aby wylądować, dwa - nie zniszczyć akkusów ) a nie mieć zasilania ( stabilizatora) wyjściowego BEC.

buwi777

ps. CutOff może być stały np. 5 V ( biada 2 LiPolkom ) lub programowalny np. regulatory do bezszczotek przy okazji posiadania procka wewnątrz.

Reply to
buwi777

buwi777 napisał(a):

Cut off to cut off, a bec to bec. Co ma piernik do wiatraka? BEC jest ZABEZPIECZENIEM na wypadek, gdyby pilot zapędził się w emocjach albo nie kontrolował czasu lotu. I już

Pozdro (>Gmeracz

Reply to
Gmeracz

Chyba na odwrót ;)

BEC - (Battery Eliminator Circuit) - układ stabilizatora zapewniający pracę elektroniki bez zewnętrznego zasilania dodatkowym pakietem odbiornika.

Cut Off - układ bądź funkcja regulatora która zmniejsza częściowo lub cakowicie obroty silnika w przypadku zbyt niskiego napięcia pakietu napędowego. Za niskie napięcie to takie przy którym albo istnieje ryzyko zaprzestania pracy elektroniki (serwa i odbiornik), albo zbyt niskie na okreśłoną ilość celek pakietu.

Reply to
Skazoo Bemowo RC

Skazoo Bemowo RC napisał(a):

Spoko Skazoo, opisowo masz całkowitą rację. Mam na myśli to, że dla pilota pod względem funkcjonanym BEC jest funkcją zabezpieczającą go w przypadku zapomnienia się w emocjach. Praktycznie funkcja używana jest w sytuacji, gdy wielkość lub np. ciężar uniemożliwia używanie osobnego pakietu zasilania do odbiornika i serw.

Teraz powymyślano jakieś cut-offy, niedługo aparatura sama przejmie stery i wykona automagiczne lądowanie podając pilotowi komunikat "zostaw chłopie ten model i nalej sobie kawusi, bo ci łapki za bardzo latają i połamiesz mi drągi" :)

Pozdro (>Gmeracz

Reply to
Gmeracz

Muszę przyznać ,że zrozumiałem zarówno BEC'a jak i cut-off'a

Dzięki

Reply to
Paco

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.