usterzenie V

Loading thread data ...

oj oj, moze i jednak odwrotnie, ale ja wlasnie zawsze tak ustawialem i latalem... zawsze patrzylem na to tak jakby to byly lotki:) to chyba zalezy jaki kat jest tego motyla?

Reply to
rom3k

  1. V ma troszkę mniejszy opór indukowany powietrza w stosunku do klasycznego usterzenia przy porównywalnej skuteczności
  2. V jest mniej podatny na uszkodzenie przy lądowaniu
  3. Sterowanie V jest trochę bardziej złożone

Są plusy dodatnie i ujemne, dlatego w użyciu są oba typy. Szybowce zawodnicze gustują raczej w V, rekreacyjne w klasycznym.

komarkus

Reply to
Marek Kowalski

Jest jeszcze jedna metoda na zapamiętanie kierunku wychyleń powierzchnui sterowych w stateczniku typu "V". Patrz z tyłu, "wyprostuj" w myślach V do poziomu, i jego wychylenia mają być odwrotne do wychyleń lotek.

W modelach zalety:

Mniejszy opór, mniejsza masa, większy moment skręcający kadłub w locie (ale mniejszy przy "cyrklu"). Wymieniana tu przez Kolegów zaleta o mniejszej podatności na uszkodzenia przy lądowaniu dotyczy raczej dużych szybowców w terenie przgodnym i to typu żyto, kukurydza i.t.p. Ale stara i słuszna zasada mówi "brązowe przed zielonym" :-)

Wady:

Brak precyzji sterowania kierunkowego, zwykle problematyczny w transporcie, trudniejszy pomiar kąta zaklinowania.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.