Żyroskop, magnetometr

Czy ktoś wie, gdzie można znaleźć żyroskop, który na wyjściu podawałby odchyłkę od położenia zero w trzech osiach X, Y, Z. Na wyjściu sygnał. który można zintegrować z mikrokontrolerem (RS-232, analogowe, PS-2, I2C itp.).

W grę wchodzi również jego zbudowanie. W układach autopilotów stosuje się "magnetometry"

formatting link
jednak pod ta nazwą w necie nie znalazłem żadnego rozsądnego elementu elekronicznego gotowego do zabudowy. No. może pomijając te dedykowane doprawdziwych samolotów.

Na razie jedyne, co wymyśliłem, to możliwość wykorzystania elementów z myszki optycznej i na tej bazie zbudowania czujnika żyroskopowego dla dwóch osi. Ale to złe rozwiązanie (narastające błędy kalibracji).

Wykluczam rozwiązanie opaerte na optycznym "czytniku horyzontu".

Reply to
Lukasz
Loading thread data ...

W artykule <engjgn$448$ snipped-for-privacy@news.onet.pl> Lukasz napisał:

Ten sam problem rozwiązał gość, którego prace cytowano na tej grupie

2006-12-13
formatting link
KAcper
Reply to
Kacper Perschke

Znam tę dyskusję. Przejrzałem ją jeszcze raz i nic nie znalazłem na ten temat. Faktycznie jest tam fajne rozwiązanie z GPS-em, inne z kamerką i goglami, ale n/t stabilizacji nie ma nic.

W podanym przeze mnie linku jest układ autopilota w trzema niezależnymi magnetometrami pracującymi w trzech płaszczyznach, ale nigdzie nie mogę znaleźć dokumentacji, ani niczego bliższego na ich temat. Jedyne, co znalazłem, to duża wersja takiego urządzenia przeznaczona dla prawdziwych samolotów.

Reply to
Lukasz

Witaj, tutaj masz link do gotowego rozwiązania, chyba o to chodzi? są tylko dwie osie ale można zbudować dwa takie układy...

formatting link
ściągnij "direct drive (21k)" i rozpakuj

powodzenia przy składaniu :) Piotr

Reply to
piojan

trzy lata temu jak pierwszy raz trafiłem tego linka to w tym miejscu było własnie takie rozwiązanie, procesor miał trzy wejścia z odbiornika RC : dwa sygnałowe i jedno do przełącznia-wyjścia jak wejścia/sterowanie przez akcelometer. Na szczęście sobie zachowałem. Autor jednak zaznaczał przy oprogramowaniu że jest to "very,very beta" :) i nie odpowiada za straty :)) Może przy obecnej wersji włączenie w szereg mixerów coś by dało, chociaż musiały by miec definiowane wejścia master/slave czyli jak na wejściu master z odbiornika sygnał się zmienia to slave jest ignorowany, jak na wejsćiu master sygnał jest stały to przechodzi sygnał ze slave-ten układ. ???

Piotr

Reply to
piojan

W moim przypadku chcę wyprowadzić jeden kanał (np szósty) do sterowania włącz/wyłącz pozostałymi serwami. Wszystkie kanały zawsze i tak przechodzą przez mikrokontroler. W normalnej pracy jest to jednak przejście "przezroczyste" i mikrokontroler nie ingeruje w pracę układu. W momencie przełączenia kanału 6 (albo braku sygnału), mikrokontroler ignoruje polecenia z nadajnika i samodzielnie zaczyna sterować modelem na podstawie danych z GPS, żyroskopów, dwóch czyjników cisnienia (prędkość i wysokość) i zaprogramowanych waypointów lotu. Może też służyć jako bardziej rozgarnięty układ fail-save trzymając optymalną prędkość, kąt i ścieżkę schodzenia. Albo - w przypadku braku zasięgu - "wracać do pilota". To tyle teorii i marzeń, bo na razie przechodzę przyspieszony kurs programowania układów AVR :))

Reply to
Lukasz

  1. akcelerometry: przy stałej prędkości będziesz miał dosyć dokładne określenie położenia względem ziemi (czyli wyliczysz gdzie jest dół). Prędkość i przyspieszenie możesz kontrolować i korygować na podstawie odczytów z gps-a.
  2. magnetometry: uzupełnienie akcelerometrów - w zasadzie jest to po prostu kompas elektroniczny. 3 dadzą Ci też przybliżoną informację o położeniu w przestrzeni nie obarczoną błędem przyspieszeń (ale może zrobić się też wykrywacz łodzi podwodnych:-)) Dodatkowo daje odczyt północy przy bezruchu.

pozdrawiam

majek

Reply to
Marek Wodzinski

Serdecznie witam na to chyba żaden ze znanych mi AVR nie pociągnie może jakiś PC bo zadań jest dość dużo i jak chcesz wpisywać do pamięci waypiont'y ? . ale jestem bardzo ciekawy jak to masz zamiar rozwiązać . Marek Spychalski

>
Reply to
Marek S

IMHO bez problemu pod warunkiem, że obliczanie położenia z akcelerometrów nie będzie zbyt czasochłonne. W końcu to 16 MIPS-ów, a kod na niskim poziomie. Jeśli nie da rady, to rozdzielę zadania na dwa procesory. Np. jeden będzie pilnował serw, a drugi zajmował się odczytem czujników i obliczeniami Ale tak, jak pisałem - nie wydaje mi się, żeby 16MHz AVR tego nie pociągnął.

Zapis waypointów w postaci długość geogr., szerokość geogr., wysokość n.p.m. Programowany przez RS-232. W pracy od lat siedzę w protokołach komunikacyjnych, więc pestka.

Reply to
Lukasz

Użytkownik "Lukasz" snipped-for-privacy@poczta.onet.WYTNIJpl> napisał w wiadomości news:engjgn$448$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Witam,

Zerknij do tego sklepu:

formatting link
a szczególnej uwadze polecam zestawy 6DOF.

Znajdziesz tam prawdopodobnie wszystko, czego potrzebujesz. Mają też w ofercie płytkę z procesorem czujnikami IMU oraz GPSem:

formatting link
Pozdrawiam, Wojtek
formatting link

Reply to
Wojciech Komorniczak

O własnie o coś takiego mi chodziło. Dzięki wielkie!

Reply to
Lukasz

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.