Żyroskop.

Czesć. Jesteście praktykami. Mam problem. Zrobilem sobie wysięgnik do kamery. Takiej normalnej. Przy pełnym wysunieciu (3,5 metra) widać ze jest potrzebna zyroskopowa stabilizacja. Miałem z przydasiów żyroskop mechaniczny od czołgu. Założlęm i jest bardzo dobrze. Tylko że ten żyroskop jest duży i waży kilkanaście kilogramów. Poczytalem o żyroskopach elektronicznych. Niby wszytstko jest super. Ale jak by jakiś praktyk mogł pokierować na wląściwe tory to byłbym wdzięczny. otzrebował bm żyroskop z wyjściem analogowym. Pełny zakres powinien mieć w zakresie gora 2 stopni. Czy da się tak wzmocnic sygnał z przetwornika żeby szumy nie były większe od sygnalu użytecznego?

Reply to
kogutek
Loading thread data ...

to nie sa żyroskopy w takim sensie jak myślisz . niby można taką platformę zdobić ale mechanizmy wykonawcze były by dość duże . Użytkownik "kogutek" <sok snipped-for-privacy@NOSPAM.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:ilej90$oqm$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Reply to
Marek S

W dniu 2011-03-12 13:26, Marek S pisze:

Odpowiadamy POD postem.

Mozna troche bardziej sprecyzowac problem? Jak to ma w ogole pracowac?? Jakis schemat pogladowy czy cus :P

Reply to
sco

sco snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Pracowalo jak stabilizator lufy czołgu bo zyroskop jest od czołgu. Jest prostowód. Ustawia on uchwyt kamery rownolegle do podloża. Do tego są jeszcze dwa silniki z przeklądaniami do kęcenia kamerą w pionie i poziomie. Kamera jest na 3 metrowym ramieniu i nie da się tego zrobić ręcznie bo moze byc pzry ziemi i na wysokości 3 metrów. Im dalej jest wysunięte ramię zurawia tym wieksze drgania obrazu. Wszystko jest zrobione zgodnie z logiką. Ramę stosunkowo lekkie podstawa i wozek ciężkie. Za ambitny bylem i przedobrzyłem w wysuwanym ramieniem. Najbardziej czuje się drgania przy starcie i hamowaniu. Do tego widać je oczami tylko w pionie. Prawdopodobnie w poziomie ze względu na to że czlowiek ma dwoje oczu w jakiś sposób mózg to niweluje. Zalożenie żyroskopu mechanicznego bardzo pomoglo. On ma tylko trzy stany. dół, brak sygnalu jak dobrze i góra. Analogowy sygnał był by lepszy a i elektroniczny żyroskop jest mniejszy.

Reply to
sok_marchwiowy.SKASUJ

W dniu 2011-03-15 23:38, sok snipped-for-privacy@gazeta.pl pisze:

No modelarskie zyro nie da sygnalu o jakim mowisz, ale mozna to rozwiazac prosciej, dajesz zyro ktore trzyma caly czas jeden kierunek(nie pamietam nazwy, ale jest takie ustrojstwo na pewno ;) ), do tego mocne serwo cyfrowe i masz stabilizator. Na dol ciagniesz kabel i dajesz na sygnalowy generator pwm-u i zasilanie np. z przetwornicy badz trafa z prostownikiem i stabilizatorem. Ruch lewo prawo samej kamery moza tak samo rozwiazac, pomijajac zyro.

Reply to
sco

chciałbym ten twój kombajn zobaczyć :) no i jego kosztorys przejrzyj karty katalogowe firmy murata np szukajac pod haslem gyrostar - to są piezoelektryczne "zyroskopy" wykorzystujace efekt coriolisa i dajacy na wyjsciu sygnal analogowy (ale cyfrowe też są) jakos z zakresu 0-1V, ktory jesli chodzi o szumy itp, poddaje sie czyszczeniu raczej algorytmami. taki czujnik jest cholernie mały i montowany powierzchniowo, coś jak ćwiartka karty SIM. upierdliwe w montażu bo wyprowadzenia to metalizacja na spodzie. są jedno-, dwu- i trzyosiowe, dowyboru. być może pod nazwą "żyro" funkcjonują też w modelarstwie gotowce w postaci czegoś z gotowymi wyjściami pod serwa. ALE podejrzewam że nie potrzebjesz żyroskopu tylko akcelerometr - przecież na końcu 3-metrowego promienia przesunięcie o 1cm to jakaś tysięczna minuty, nie sądzę byś był to w stanie wykryć jako kręt. A taki akcelerometr rejestruje liniowe przyspieszenia rzędu 0,01g i często służy do rejestracji drgań, bo to o nie tu chodzi. Ale nie wiem, czy nie prościej byłoby dać jakiś umiarkowany balast i zamortyzować go razem z kamerą, pewnie byłoby to o tyle lepsze że prostsze, tańsze i bardziej niezawodne. mechanika typu serwa itp mają jakieś własne inercje które pewnie w pewnych sytuacjach mogłyby rezonować co dawałoby efekt gorszy niż sytuacja początkowa. jaki masz na to budżet, że się tak bezczelnie zapytam?

Reply to
adamschodowy

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.