Blacha nierdzewna czym obrabiać

Czołem.
Chciałbym zrobić z blachy nierdzewnej nakładkę na zderzak do auta. Żaden
tam wieś-tuning, w aucie typu kombi łatwo o niszczenie tylnego zderzaka
w kontakcie z bagażem. Mogę takie coś kupić, ale wolałbym uskutecznić
samodzielnie, w wersji 2D ( płaskiej ). I tu 2 pytania:
1. Jak wykonać szablon/wzór. Kształt to coś w rodzaju przekrojonej
*wzdłuż* kiełbasy albo banana. Do głowy przychodzi mi odciśnięcie
kształtu w bristolu, co powinno się udać bo krawędzie na zderzaku
wyznaczające pożądany kształt są dosyć ostre. Potem trzeba by to jakoś
natrasować na blasze.
2. Czym ciąć nierdzewkę po linii krzywej tak aby nie poniszczyć krawędzi ?
Jakieś pomysły ?
Reply to
PeJot
Loading thread data ...
W dniu 29.07.2019 o 20:48, Robert Wańkowski pisze:
Laser jest dostępny, tylko wymiarów brak. Promienie krzywizn liczone w metrach.
Reply to
PeJot
W dniu 2019-07-29 o 20:59, PeJot pisze:
Nie zrozumiałem co to za kształt i z czego wynika. Nakładka na zderzak... czyli ja bym zwymiarował go i przeniósł do programu 3D i tam dorysował to czego oczekujesz.
Robert
Reply to
Robert Wańkowski
W dniu wtorek, 30 lipca 2019 02:45:10 UTC+9 użytkownik PeJot napisał:
Ja bym zaparkował tyłem pod blokiem, jak najbliżej ściany. Położyłbym na bagażniku kij o znanej długości. Wszedłbym na najwyższe piętro i zrobił zdjęcie tego zderzaka z powiększeniem takim żeby się cały mieścił w kadrze. Potem bym to wsadził do jakiegoś autocada ze skalą taką żeby ten kij był 1:1. No i obrysował ten zderzak jak najdokładniej.
Reply to
Konrad Anikiel
W dniu 2019-07-30 o 07:22, Konrad Anikiel pisze:
Myślę, że zakłady wycinające blachę laserem, mają fachowców dla których obmierzenie takiego zderzaka i narysowanie prostego kształtu w cadzie nawet jeśli to banan czy kiełbasa, nie stanowią żadnego problemu. Obdzwoń okolicę i zapytaj
Reply to
Roman Rogóż
W dniu 2019-07-30 o 08:01, Roman Rogóż pisze:
Mało prawdopodobne aby ten kto ma skaner 3D miał laser i był z okolicy. No i od zeskanowania do rozwinięcia aby to wyciąć daleka droga.
Narysować samemu i dać do wycięcia, koszt będzie bardzo niski.
Robert
Reply to
Robert Wańkowski
W dniu 2019-07-30 o 08:57, Robert Wańkowski pisze:
Myślałem że chodzi o płaski element do zamocowania na górnej powierzchni zderzaka żeby się na rysował przy załadunku (pisałeś o wersji 2D) Jeżeli to ma być 2D ale rozwinięcie bryły które potem będziesz składał to słabo to widzę w domowych warunkach. Powstanie coś 'la trapezowa foremka na ciasto z krawędziami w miejscu łączenia. jak w Starach czy Jelczach Będziesz to sam spawał ? Fabryczne zderzaki metalowe są generalnie wytłaczane dlatego mają obłe kształty.
Reply to
Roman Rogóż
W dniu 2019-07-30 o 10:06, Roman Rogóż pisze:
Można ewentualnie spróbować hydroformowania.
formatting link

WM
Reply to
WM
W dniu 2019-07-30 o 12:03, Robert Wańkowski pisze:
Tym niemniej metoda jest chętnie używana do odtwarzania rur wydechowych i zbiorników paliwa w zabytkowych pojazdach. Ciekawe jak im się udaje uniknąć pofałdowań?
Ja bym podzielił proces na etapy z wygrzewaniem odprężającym. Dla pewności dodałbym stopniowo rozsuwane ograniczenie w postaci równoległych drewnianych płyt. Może wtedy nie będzie warunków do pojawienia się pofałdowania?
Są programy komputerowe do symulacji termoformowania.
formatting link

WM
Reply to
WM
W dniu 2019-07-30 o 15:02, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:
Miał całkowitą rację, sądząc po ilości hejterów.
WM
Reply to
WM
W dniu 30.07.2019 o 15:00, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:
Bo mam materiał, czas i kaprys.
Moje Ty nożyczki nastolne :)
Reply to
PeJot
On nie napisal o hejterach a o idiotach. Chociazby takich co stare rury ze szklarni majace robic za slupki do plotu chca zgrzewac tarciowo.
Reply to
4kogutek44
W dniu 30.07.2019 o 10:06, Roman Rogóż pisze:
Całkowicie płaski element mocowany poziomo. Co prawda są takowe nakładki w rozbudowanej wersji 3D, ale to już z wtryskarki.
Reply to
PeJot
W dniu 2019-07-30 o 15:02, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:
Też chciałem napisać, że PeJot nie otwiera fabryki zderzaków, ale jednak wcześniej kliknąłem na link. I się powstrzymałem.
Robert
Reply to
Robert Wańkowski
Chcesz sobie zrobic cos co nie ma najmniejszego sensu i tutaj pytasz jak to zrobic? Do blacharza samochodowego na nauke idz to sie nauczysz. Pytales o narzedzia. Potrzebujesz nozyce do blachy albo mala reczna gilotyne. Jak sa zagiecia to kowadlo zwykle i angielskie, mlotki blacharskie. Zwykle do gwozdzi sie nie nadaja. Ze dwa pilniki, papier scierny, polerke. Potrzebny bedzie jeszcze palnik acetylenowo tlenowy. Blacha nierdzewna przy zaginaniu strasznie sie pofaluje i trzeba palnikiem to usunac. Chwilowo masz taki dar ze nie potrafisz opisac ksztaltu jaki chcesz zrobic. Pewno jak bys napisal co to za samochod to bylo by latwiej znalezc zdjecie zderzaka w necie niz wydumac z Twojego bananowego opisu. Pomjam drobny szczegol ze moglbyc dac linka do zderzaka. Z ciekawosci sprawdzilem czy sa zdjecia zderzakow. Znalazlem miedzy innymi do Bentleya. Byly i nakladki. Do Mercedesa kombi nakladki kosztuja od stowy wzwyz. Przy takiej cenie nie warto do sklepu po kawalek blachy jechac. Jak Ty dla jaj taki temat zalozyles to ok i sorki ze za wczesnie sie wtracilem. Talmudysci mogli by sie jeszcze popisywac. Ale jak na powaznie pytasz to z grzecznosci nie napisze jaki lekarz to leczy. Poza tym to grupa inzynieria a nie blacharstwo samochodowe.
Reply to
4kogutek44

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.