Cisnienie w wodoci?gu

Wiam ,mam taki problem. Próbuję stworzyć model stacji przesyłowej
wody. Chodzi mi o wzór na ciśnienie w rurociągu. Załóżmy że wpływa
przepływ Q1, wypływa Q2, wymiary rurociągu znam, zakładam, ze nie ma
żadnych strat. Wiem, że muszę użyć wzoru ze ściśliwością cieczy ale
nie bardzo mogę taki znaleźc, a prawo bernoulliego jest dla cieczy
nieściśliwej. Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i wskazówki.
Reply to
goodwater
Loading thread data ...
Użytkownik "goodwater" <gregor snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@n59g2000hsh.googlegroups.com...
W praktyce przyjmuje się te wzory dla cieczy nieściśliwej. Na ciśnienie w danym miejscu rurociągu składa się ciśnienie statyczne i dynamiczne. Za niejakim Bernoullim:
2 g v ----- + p = const 2
gdzie: g - gęstość (z braku alfabetu greckiego) v - prędkość przepływu cieczy p - ciśnienie statyczne
Reply to
Robert Tomasik
Dnia 2007-04-15 16:45, Użytkownik Robert Tomasik napisał:
Powyższe przy braku strat ciśnienia pomiędzy wejściem a wyjściem, co dla stacji przesyłowej niekoniecznie musi być prawdą.
Reply to
Michał Grodecki
Użytkownik "Michał Grodecki" snipped-for-privacy@usk.pk.edu.pl.wytnij.to> napisał w wiadomości news:evtft5$b0a$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...
Oczywiście, ale takie założenie uczynił pytający. Gdy nie pomijamy tych strat, to trzeba je po prostu policzyć dla każdego elementu i odpowiednio uwzględnić. Pytający o to nie pytał, więc zagadnienia nie kontynuowałem wychodząc z założenia, że skoro zakłada brak oporów, to wie, że w praktyce są i z jakiegoś powodu zadowala go takie, a nie inne uproszczenie.
A może być wbrew pozorom tak nawet w praktyce. W pewnym sensownym zakresie przepływów opory można przyjąć z rozsądnym przybliżeniem jako stałe, choć oczywiście niezerowe. Jeśli rozważamy wpływ funkcji poboru wody na obciążenie silnika pompy czyli po prostu przeliczamy to przez charakterystykę pompy, to pominięcie oporów przetłaczania żadnych problemów nie spowoduje. Po prostu w praktyce w wieży ciśnień będzie mniejszy poziom wody o wartość strat i tyle. Same gradienty przyrostów będą identyczne.
Upraszam, ale zakładam, że profesjonaliści zrozumieją o co mi chodzi, a laikom i tak na nic mój wywód nie jest potrzebny :-)
Reply to
Robert Tomasik

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.