Czy Europa moze konkurowac w dziedzinie technologii?...

Ciekawy artykul

formatting link
"Can Europe still compete in technology? Once a center of innovation, Europe now struggles to keep up..."

"..And some believe it could get worse: at ETRE, a year earlier, a multinational entrepreneur suggested darkly to me that “in twenty years, China and India will be the back offices and factories of the world, the United States will be the innovator, and Europe will be the Third World.”

...

“So many kids in Eastern Europe are growing up hungry, in career terms, compared to U.S. kids,” says Burger. “Poland, for example, is very promising. While it’s seen now by Western Europe as a manufacturing threat, it’s largely discounted as a source of innovation. But the next Google could come from there.”

A.L.

Reply to
A.L.
Loading thread data ...

W Chinach sie duzo produkuje, ale to jest kapital zachodni. Oni zyskuja na miejscach pracy, tak dlugo jak sa gotowi pracowac za 2-4$ / h. W dziedzinie nowoczesnych technologii zawsze na pierwszy miejscu beda USA i Japonia.

Poza tym chinskie produkty to szajs i tandeta. Na tym nie zbuduje sie supermocarstwa i wielkiej gospodarki.

Widzieliscie jak wygladaja / jak jezdza chinskie czy indyjskie samochody ? :)

R.

Reply to
Radek W.

Zawsze?.... "Komunizm bedzie zywy po wieczne czasy". Jak podaje American Academy od Arts and Science, USA juz utracilo pierwsze miejsce w dziedzinie innowacji i technologii. Prowadzi Azja. Nie zadna tam "Japonia".

No. Ich rakiety kosmicze to szajs. Ich komputery ktore produkuja dla IBM to szajs.

Lepiej niz amerykanskie

A.L.

Reply to
A.L.

Bardziej prawdopodobny wydaje mi się $1/dzień.

Reply to
Slawek Kotynski

Prasowe sranie w banie. Jest gdzieś dostępny jakiś dokument z tego ETRE?

Konrad

Reply to
KA

To znaczy CO?... Coz ostatnio rewelacyjnego wyprodukowano w Europie co zadziwilo caly swiat?...

A.L.

Reply to
A.L.

Ten artykuł nic konkretnego nie mówi. Tylko że ktoś gdzieś coś stwierdził, ale nie za bardzo wiadomo co. Pewnie to jest prawda, tylko tu nic właściwie nie napisano!

Konrad

PS Niedługo najbardziej rewelacyjne w Europie wyroby nie będą takie z powodu zaawansowanej technologii, tylko z powodu spełniania wymagań chorych przepisów. Co do mojej branży- w Stanach jest tak już od lat, ale Europa was dogania :-)

Reply to
KA

W artykule news: snipped-for-privacy@4ax.com, niejaki(a): A.L. z adresu <lewando_won snipped-for-privacy@kalabambuko.com napisal(a):

NTG

q
Reply to
qavi

Odp.... sie.

A.L.

Reply to
A.L.

TG, wbrew pozorom. W końcu pytania (potencjalnych) studentów "co można robić po fizyce" są tu uważane za TG. A jeśli okaże się, że Europa stanie się Trzecim Światem, to odpowiedź będzie tylko jedna: emigrować.

Reply to
PFG

Pociecha w tym, że przepowiedni "za dwadzieścia lat bla, bla" było już mnóstwo i żadne się nie sprawdziły. Zgodnie z prognozami Klubu Rzymskiego, powinniśmy już byli się udusić od tłoku, zatruć zanieczyszczeniami i umrzeć z głodu. Dwadzieścia lat temu słyszałem, że za dwadzieścia lat (znaczy, dzisiaj) Japonia będzie fabryką świata, Stany Zjednoczone spiżarnią świata, Europa butikiem świata. Dzisiaj... A będzie, zapewne, jeszcze inaczej.

Co nie znaczy, że Europa może sobie pozwilić na trwanie w samozadowoleniu. Wręcz przeciwnie. Ze strasznymi obciążeniami socjalnymi duszącymi rynek pracy dobrze nie jest. Z innowacyjnością też jakby nie najlepiej. Strategia Lizbońska czyli "dogonimy i przegonimy" a'la Komisja Europejska :-) Wolne żarty. Demografia też nie działa na korzyść Europy. Na początku XX wieku w Europie mieszkała 1/3 populacji globu. Dzisiaj 1/10. A za dwadzieścia lat?

No, chyba że dwadzieścia lat będzie tu już Eurabia.

Reply to
PFG

A co wyprodukowano w Azji (poza Japonia) ??!! :D :D

R.

Reply to
Radek W.

To mało słyszaleś. Chińczycy odbyli już dwa loty załogowe i poważnie przymierzają się do wyprawy na Księżyc. Amerykanie byli co prawda na Księżycu 36 lat temu, ale ich _powrót_ na Księżyc może okazać się znacznie trudniejszy niż pierwotna wyprawa.

Reply to
PFG

Chyba nie masz wielkiego pojęcia o innowacyjności? Weź producenta sznurówek do butów i pojedź z nim na Światowe Targi Sznurówek. Powiedzmy, że będzie tam takich producentów z całego świata kilka tuzinów. I każdy będzie miał takie same sznurówki. Różnić się będą ceną. I jeśli ktoś potrafi sznurówki zrobić za 20% ceny konkurencji z innego kontynentu- to nie dzięki religii, ustrojowi, klimatowi, czy dostępowi do morza, tylko dzięki technologii.

Konrad

Reply to
KA

Zwracam uwage na zakonczenie artykulu: Europa Wschodnia, a Polska wymieniona z imienia moze sie satc miejscem gdzie bedzie powstawala nowa technologia. Nie wydaje sie to nieprawdopodobne.

A.L>

Reply to
A.L.

Technologie plaskich ekranow telewizyjnych na przyklad. Walkman. CD disk... Pare innych rzeczy...

A.L>

Reply to
A.L.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.