fizyczne problemy

Loading thread data ...

[...]

POczekaj, poczekaj... MOże coś mylę (zapewne tak, mam sklerozę) ale co otacza magnes stały? JUż nie wspominając o matce ZIemi (biedni żeglarze, jak trafią do domu, jak ich kompasy przestaną działać, gdy linie pola magnetycznego zanikną, gdy się dowiedzą, że ich nie ma :-)

Reply to
arti_k

Pole magnetyczne to uproszczenie. Powoduje łatwiejsze opisanie elektrodynamik. Jak pewnie wiesz, płynący prąd wytwarza pole magnetyczne. Oczywiście w układzie LAB. A teraz zastanów się jakie jest pole w układzie poruszającym się wraz z elektronami w kablu (nowy układ porusza się w LAB z prędkością elektronów) np. układ spoczynkowy jednego z tych elektronów. To w takim układzie jest pole magnetyczne? Dla przypomnienia: B = mi 2 I /(4 pi r) gdzie: I - prąd w przewodniku r - odległość od przewodnika

No ale w nowym układzie prąd nie płynie bo ładunki są w spoczynku, więc B=0

To jak to jest raz pole jest a raz go nie ma? ;)

Abu

Reply to
abu

Ale to nie pole wiruje, tylko ladunek. Pole eletryczne wtedy nie wiruje.

Poza tym wystepuje pewna bardzo zlosliwa drobnostka - elektron ma wymiary bardzo male. Na dzis niemierzalnie male ..

J.

Reply to
J.F.

eeeeeee.... magnes staly jest tylko dlatego ze elektron ma spin i ladunek??? to dlaczego PVC nie jest magnesem...

nie wiem jak to fizycy interperuja, ale elektron porusza sie rowniez w molekulach i tam moze nastapic pewne uporzadkowanie ruchy, tworzac pewnego rodzaju prady wirowe, oczywiscie w nanoskali, co mialoby chyba zdecydowanie wiekszy wplyw na tworzenie sie pola magnetycznego. Moze i te ruchy sa minimalne, ale jak w calej obietosci beda takie uporzadkowane ruchy to moze to sie zsumowac do calkiem pokaznych efektow. To primo... secundo - protony w jadrach tez maja i spin i ladunek... czyli tez "wiruja" wokol wlasnej osi, a mowimy o elektronach... zdecydowanie chodzi o ruchy elektronow po orbitach molekul, badz w przypadku magnesow stalych po pewnych obszarach, gdyz w metalach mamy do czynienia raczej z gazem elektronowym.

blad... nie mamy bezposrednich pomiarow linijka, ale to jest latwe do obliczenia.

Łukasz Kuźma

--------------------- ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.

---------------------------------------------------- Nawiązująca do "Wall Street" i "Adwokata diabła" opowieść o rozgrywce między ambitnym uczniem i jego wyrachowanym mistrzem, w której stawką są grube miliony! PODWÓJNA GRA już w kinach!

formatting link

Reply to
Łukasz Kuźma

przepraszam, ale dorzuce swoje dwa grosze...

czasteczka wody jest dipolem elektrycznym nie magnesem. Dopiero pewne uporzadkowane ruchy moga sprawic ze stanie sie magnesem. a te ruchy mozna uporzadkowac...

Musze przyznac ze opis powyzej jakos zupelnie do mnie nie przemawia. W opisach oddzialywan czasteczek wody nikt nie mowi o wywolywaniu pola magnetycznego, tylko o oddzialywnaiu ladunkow elektrycznych, polaryzacji czasteczki itp... a elektrony kraza w kazdej czasteczce czy atomie. Wlasciwosci czasteczki wody wynikaja z RZOKALDU ladunku. tlen, jako atom o wiekszej elektrujemnosci chmure elektronowa przesuwa ku sobie, co powoduje ze na tlenie wypadkowy ladunek elektryczny jest ujemny, zas na wodorach, ktore sa rozlozone pod katem ok. 104,5 stopnia, sa dodatnie. Powoduje to ze czoasteczka jest polarna, i ze oddzalywuje na inne czasteczki wlasnie za pomoca tej roznicy w ladunkach o roznych strona molekuly.

Łukasz Kuźma

--------------------- ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.

---------------------------------------------------- Leć z bratem do ulubionego miasta Europy! Ostatnia szansa - Bracia Grimm zapraszają!

formatting link

Reply to
Łukasz Kuźma

Przepraszam, ale zupelnie do mnie to nie trafia...

no dobra, ale widziales wolne elektrony buszujace sobie tak swobodnie? bo ja nie, czasteczki z wolnym elektronem, to tzw. wolne rodniki, ktore zazwyczaj nie maja dlugiego czasu trwania. W normalnych warunkach wszelakie elektrony sa sparowane, wiec liczba ogolna liczba elektronow jest parzysta, a zakazu Pauliego wynika ze sa to elektrony o przeciwnych spinach. Wezmy dla przykladu atom o liczbie atomowej 15, taki jak ty podales... (fosfor nawiasem mowiac). Konfiguracja elektronowa [Ne]3(s2)3(p3). To oznacza ze na kolejnych powlokach p mamy po jednym elektronie. Z zgodnie z regula Hunda. 3 elektroniy o jednakowym spinie powiedzmy -1/2. Czyli wszystko zgodnie z fizyka, a nawet mamy wiecej elektronow o jednkowym spinie. A jakos fosfor nie jest magnesem. Ba, mozesz powiedziec ze inny atom bedzie mial te trzy niesparowane elektrony o spinie +1/2. Wybrales wyjatkowo dobry przyklad ;) Tylko ze takie cusik bedzie cholernie reaktywne, gdyz bedzie dazyc do zapelnienia powloki elektronowej, tak aby uwspolnic elektrony, i aby na kazdej powloce znajdowaly sie same sparowane elektrony. Zreszta, fosfor nawet tworzy wiele odmian alotropowych, nie da sie go utrzymac w stanie "atomowym".

wydaje mi sie ze stale magnesy tylko tak moga powstac. Nie mowimy o elektromagnesach, gdzie wymuszamy ruch ladunku.

pozdrawiam serdecznie

Łukasz Kuźma

--------------------- ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.

---------------------------------------------------- Zostań Zdobywcą niezapomnianych wrażeń i atrakcyjnych nagród. Zobacz, która z drużyn pojedzie do Nepalu i zdobędzie Dach Świata.

formatting link

Reply to
Łukasz Kuźma

Słuchajcie, fizycy. A czemu nie ma monopoli magnetycznych, tylko dipole? Bo elektrzyczne są i jedne i drugie.

Konrad

Reply to
KA

Dawid B snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

........................

........................ odpowiedzi Forumowiczów: ....................... ....................... Dobra,dobra. A jaka jest odpowiedź na to 4-te pytanie ?

Reply to
Jak w adresie.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.