gazoport

W dniu 2017-08-04 o 14:22, Konrad Anikiel pisze:

Panowie ważny jest udział płac w wartości dodanej. W 2005 roku wynosił 37,5%. Resztę zabierał kapitalista. :(

formatting link
WM

Reply to
WM
Loading thread data ...

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:59848a91$0$5158$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ale w jakim zakresie liczone ?

W skali przedsiebiorstw produkcyjnych w kraju, to przy modnym outsourcingu, mozemy miec jeszcze mniej.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu piątek, 4 sierpnia 2017 20:24:26 UTC+9 użytkownik J.F. napisał:

Nie ksiegowosc, tylko teleportacja kwantowa :-)

Np kupujemy od Rosjan 10mld m3 gazu z dostawa przez Ukraine, Ukraina kupuje od Rosjan tez 10 mld, Rosja wtlacza do rury 20 mld ... po czym my sprzedajemy Ukrainie 5 mld, z dostawa ta sama rura. No co, gaz to pojedyncze czasteczki i kupa miejsca miedzy nimi. Jedne czasteczki moga w prawo, a inne w lewo rownoczesnie zap* :-)

A gaz oczywiscie sprzedalismy jej z Kataru :-)

J.

Reply to
J.F.

To nie chodzi o niemiecki rynek. Znajdz sobie mape gazociagow w Polsce moze zrozumiesz o co mi chodzilo. Bez gazoportu Polske od gazu mozna z dwoch stron odciac w czasie potrzebnym do zakrecenia dwoch zaworow. Daje to ogromne mozliwosci do zmuszania do okreslonych zachowan jak by to prawnik powiedzial. Poza tym za przesyl gazu przez Polske trzeba placic a rura na dnie Baltyku po kosztach pompuja do Niemiec. Dlatego ze nie jestesmy kluczowym odbiorca dostawca ruskiego gazu moze nas odlaczyc. A jak nie bylo rurociagu na dnie Baltyku to nie mogl.

Reply to
4kogutek44

Użytkownik 4kogutek44 napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Sugerujesz, ze Niemcy taki szantazyk mieli w planach ?

Kto ich tam wie ... moze w "miekkiej" wersji - zakreci sie dwa kurki, to oni nas bratersko poratuja, oczywiscie po oplaceniu oplaty transportowej, nawet nie wyzszej, niz dla innych odbiorcow ...

A na rynku sie ponoc dzieje

formatting link
A teraz jeszcze embargo na Katar.

Za to ponoc Rosjanom zmiekla rura i schodza z ceny. No ale to im gul skoczy :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-08-04 o 17:14, J.F. pisze:

Uczą jeszcze ekonomii w politechnice, czy już nie? Ja miałem dodatkowo niezłe wykłady z gospodarki energetycznej. W pracy próbowałem zastosować te metody, za co dostałem OPR, bo rzekomo wszedłem w nie swoje kompetencje. Decydenci niestety chcą mieć swobodę w podejmowaniu decyzji.

WM

Reply to
WM

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5984b2fb$0$15197$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2017-08-04 o 17:14, J.F. pisze:

To mi wyglada na pojecie z ekonomii socjalizmu, to tej juz od 27lat nie ucza :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-08-04 o 20:08, J.F. pisze:

Ciekaw jestem jak wygląda ekonomia kapitalistyczna? :) Prowadzi się jakieś obliczenia dla gospodarki skojarzonej?

WM

Reply to
WM

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5984c761$0$654$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2017-08-04 o 20:08, J.F. pisze:

Normalnie, jak ekonomia, w odroznieniu od tzw ekonomii socjalistycznej :)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:598457a8$0$649$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup

O, mam

formatting link
"Komisja Europejska ostrzegła, że wprowadzenie zakazu ruchu samochodów z silnikami Diesla w miastach europejskich może ograniczyć zdolność producentów do inwestowania w pojazdy o zerowej emisji szkodliwych substancji - poinformował Reuters. Reuters powołał się na udostępniony mu list, jaki wystosowała do ministrów transportu państw Unii Europejskiej unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska. Zwróciła w nim uwagę, że załamanie rynku samochodów dieslowskich nie przyniesie żadnych korzyści, a aktualnym celem powinno być skłanianie producentów do dostosowywania emisji niebezpiecznych tlenków azotu do wymogów UE. "

J.

Reply to
J.F.

Przedsiebiorstwa panstwowe wplacaly, z wyjatkiem jakis drobnych na zarowki itp, wszystko. Wplacaly poprzez zjednoczenia, za materialy do produkcji placily zjednoczenia i robily przelewy do bankow na wyplaty pensji. W systemie w ktorym panstwo jest wlascicielem pobieranie podatku od panstwowego jest bez sensu.

Reply to
4kogutek44

W dniu 2017-08-04 o 22:12, J.F. pisze:

Ekonomia jest jedna i polityka nie powinna mieć z tym nic wspólnego.

WM

Reply to
WM

Dnia Fri, 4 Aug 2017 19:06:39 -0700 (PDT), snipped-for-privacy@gmail.com

No ale jakies kalkulacje te przedsiebiorstwa przeciez robily. Materialy tyle, robocizna tyle, amortyzacja tyle, 20% zysku, wychodzi cena sprzedazy tyle. Nadrukowana na pudelku, albo nawet wytloczona na towarze.

A czesc z tego zysku zostawalo w zakladzie na premie i nagrody.

Wiekszy byl ten zysk w kalkulacji, czy to na amortyzacji zjednoczenie zarabialo ?

Powiedz to dzis leśnikom :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sat, 5 Aug 2017 09:22:52 +0200, WM napisał(a):

No i od lat 80-tych juz sobie wszyscy uzmyslowili, ze ekonomia jest jedna, a nie jakas tam socjalistyczna :-) ... ale w programia studiow jeszcze byla.

Hm, to sie chyba wrecz nazywalo "ekonomia polityczna socjalizmu". Albo "ekonomia polityczna", najpierw klasyczna, potem ta lepsza :-)

Co i tak bylo duzym postepem, bo wczesniej najwazniejszym przedmiotem byl marksizm-leninizm :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-08-05 o 12:54, J.F. pisze:

Ekonomia jest jedna, różnice są w tym kto decyduje o dotacjach, oraz kto i gdzie wyprowadza zyski.

Wtedy zarządzanie kadrą inżynierską odbywało się agresywnie. Dostawałeś nakaz pracy i nikt cię nie pytał czy chcesz tam iść. Miałeś pecha to cię oskarżano o sabotaż i wtrącano do więzienia.

WM

Reply to
WM

Dnia Sat, 5 Aug 2017 13:18:26 +0200, WM napisał(a):

Ekonomie byly dwie

formatting link

No ale jak juz zostales inzynierem, to musiales wczesniej isc na studia, i mniej wiecej wiedziales jaka praca cie czeka.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-08-05 o 15:19, J.F. pisze:

W zdrowym kapitalizmie podstawą jest rynek. Jeżeli działa swobodnie to jest dobrze. Czy może działać swobodnie, przy koncentracji kapitału?

Walka konkurencyjna doprowadziła z czasem do dominacji większości dziedzin gospodarki niewielkiej grupy przedsiębiorstw największych, potocznie zwanych monopolami, w których skoncentrowała się podstawowa masa kapitału i produkcji.

WM

Reply to
WM

Wczesniej napisalem ze w fabryce jakies drobne zostawaly, biurko musieli kupic, krzeselko, lampke, telefon. Na pensje, nagrody itp po pieniadze kasjer(ka) jezdzili do banku. Zjednoczenie bylo czyms w rodzaju zarzadzajacego w imieniu wlasciciela (panstwa) podleglymi zakladami i tam podejmowane byly decyzje co do wydawania kasy. Pewno i w kapitalistycznych krajach byl i jest taki system. Wiele fabryk samochodow pod jedna marka i jedna centrala ktora rzadzi kasa. U nich dyrektor fabryki tez za duzo nie mogl, tak jak dyrektor PRLowskiej fabryki. Wlasciciel chce miec kontrole nad swoja wlasnoscia bez wzgledu na miejsce gdzie sie znajduje. Panstwo wtedy dostawalo caly zysk jaki zjednoczenia wypracowaly to po co i z czego mialy by placic jeszcze podatek. Strzelam ze mogl byc podatek gruntowy na rzecz gmin. I czy placila go fabryka ktorej zjednoczenie dalo na to kase czy zjednoczenie nic nie zmienialo.

Reply to
4kogutek44

Dnia Sun, 6 Aug 2017 04:42:31 -0700 (PDT), snipped-for-privacy@gmail.com

Tylko wydaje mi sie, ze fabryki normalne faktury wystawialy. I normalne faktury otrzymywaly, za materialy do produkcji czy maszyny.

Zrozumiale, jesli nabywca placil przelewem. Za biurko moze i wygodniej bylo zaplacic gotowka, ale sklep fabryce biurek to chyba znow przelewem.

Tak jest. Ale jednak pojedyncza fabryka musi sie jakos rozliczac, chocby ze wzgledow podatkowych, jak w innym kraju.

Tylko gdzies tu powstaje slowo "amortyzacja" i "zysk" - jak zjednoczenie stawia nowa fabryke, wyposazenie zaklad dostaje ... to zysk wynikajacy ze "srodkow produkcji" powinno zjednoczenie otrzymac, aby nastepna fabryke moc zbudowac.

W kazdym badz razie sfera budzetowa byla spora, a o podatkach sie nie slyszalo. Tzn byly dla rzemiosla.

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.