instalacje gazowe

Loading thread data ...

bezrobotny napisał(a):

Bo wewnątrz rury nie ma tlenu.

Nieprawda powietrze doprowadzane jest od dołu w okolicy dyszy. Wwa

Reply to
Wwa

bezrobotny napisał(a):

Jak pali sie w środku (tzw cofka) to szybciutko woła sie kogoś kto potrafi wyregulować dopływ powietrza i jest znowu OK. :-)

Reply to
Wwa

Ale problem pozostaje - czemu plomien nie "przechodzi" do srodka palnika, gdzie mamy juz mieszanke gazowo-powietrzna.

Zdaje sie ze poraz pierwszy wykorzystal to Davy - "bezpieczna" lampa gornicza, czyli palnik otoczony gesta siatka, ktora "zatrzymywala" plomien w srodku i nie pozwalala na zapalenie metanowej atmosfery. Urzadzenie odwrotne, ale efekt podobny ..

J.

Reply to
J.F.

czy to nie chodzi o tzw. efekt szczelinowy?

Reply to
chab

Witam To może ja odpowiem na pytanie, jakkolwiek z kinetyką płynów już dawno nie miałem do czynienia.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Prędkość palenia się mieszanki gaz+powietrze jest mniejsza od prędkości tej mieszanki w dyszy (mieszanka "nie nadąża" by zapalić się w dyszy).

pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek

Żeby mieszanna gazu z powietrzem sie zapaliła to musi byc odpowiedni stosunek jednego do drugiego. W rurze za dyfuzorem a przed palnikiem jest za bogata mieszanka i nie chce sie palić. Jak wypływa z dyszy to sie miesza z powietrzem, robi się uboższa i wtedy sie pali. Jak jest za uboga za dyfuzorem to sie pali w rurze przed palnikiem. Ale reki bym sobie nie dał za to obciąć. Tomek

Reply to
Tomek

A o palnikach premix słyszałeś? W dość długim kanale leci sobie spokojnie mieszanina powietrza z gazem i dopiero na palniku w komorze spalania jest płomień. Konrad

Reply to
KA

Cos w tym jest .. ale czy w domowej kuchence, przy minimalnym plomieniu - mieszanka sie tak szybko porusza ?

Bo z drugiej strony - mieszanka propan-butan-powietrze w silniku spalinowym ma jednak pare cm/ms .. fakt ze cisnienie tam duze i turbulencje .. ale w kolektorze tez potrafi zdrowo "strzelic".

J.

Reply to
J.F.

Co do pekniecia w rurze sprawdzanego zapalniczka to gaz niebedzie sie palil i wybuchal wewnatrz bo po pierwsze wewnatrz rury jest wieksze cisnienie niz nazewnatrz, po drugie to w srodku niema powietrza i tlenu.Z ta mieszanka to prawda jest i ze sie niezapali i po czesci, ze predkosc gazu tez ma swoje znaczenie, w kuchence czy innych palnikach sa one tak zbudowane aby zminimalizowac zjawisko tzw cofki, czyli cofniecia sie plomienia do wewnatrz palnika i do rury.

pozdrawiam

Reply to
ledka

Łagoda snipped-for-privacy@list.niespamowac.pl> napisał(a):

Skoro tak napisałeś to znaczy że wiesz dlaczego między dyfuzorem a dyszą się nie pali a po wyjściu z dyszy się zapala. Chociaz w pewnych sytuacjach potrafi sie zapalić miedzy dyszą a dyfuzorem. Wypadałoby w takiej sytuacji sprostowac to co napisałem. Tym bardziej że sie przy tym nie upieram. Jeśli prawda jest inna to ja chętnie poznam. Tomek

Reply to
Tomek

Łagoda snipped-for-privacy@list.niespamowac.pl> napisał(a):

Nie bardzo. Weź najprostrzy palnik od zwykłej kuchenki gazowej do gotowania żarcia. W rurke za zaworem jest wkręcona dysza. Dysza znajduje sie w rurce robiącej za prymitywny dyfuzor. Przed zwężeniem jest przesłona z blaszki do regulacji składu mieszanki. Na końcu tej rurki za dyfuzorem właściwy palnik. Nie będę opisywał jak wygląda bo każdy wie. Z dyszy wypływa gaz. Pod śmiesznym ciśnieniem kilku kilkunastu centymetrów słupa wody. Tak małe ciśnienie wystarcza żeby płomień nie mógł cofnąć się do rury. To jest oczywiste. Dochodzi do tego niska temperatura dyszy. Płomień nawet jeśli by się chciał cofnąć to po przejściu przez mały otwór zimnej dyszy po prostu zgaśnie. Strumień gazu wylatujący z dyszy o średnicy np. 0,5mm w dyfuzorze powoduje zassanie powietrza. Za dyfuzorem jest mieszanka palna gaz + powietrze. Stosunek gazu do powietrza reguluje sie śmieszną blaszką. Mieszanka przechodzi do palnika. I zapala się po jego zewnetrznej stronie. Przy ciśnieniu gazu i przekroju dyfuzora prędkość mieszanki palnej jest pewno o kilka rzędów wielkości mniejsza niż prędkość spalania mieszanki gazowej. I teraz podstawowe pytanie na które nie udzieliłeś odpowiedzi. Dlaczego w dobrze wyregulowanym palniku taka mieszanka zapala sie na zewnątrz. Chociaż występują sytuacje gdy z nie znanych mi powodów potrafi się zapalić w środku palnika, za dyszą. Napisałem że dlatego ze w środku palnika jest bogata mieszanka. Na tyle bogata że nie jest się w stanie zapalić. Ty to w jakiś sposób potwierdziłeś pisząc " ustawić by nadmiar tleny był jak najmniejszy". Ale to jest chyba nieprawda. Skład mieszanki reguluje się tą blaszką przed dyfuzorem. Jesli by to była prawda to by znaczyło że powietrze w miejscu gdzie w normalnych warunkach pali sie płomień ma niewielkie znaczenie. I że właściwy skład mieszanki jest robiony gdzie indziej. Nie rozwiałeś moich wątpliwości. Dlatego nie mogę przyjąć Twojego wytłumaczenia zjawiska bo nie traktuje całościowo tematu i skutkuje nowymi wątpliwościami. Oczywiście nie przyjmuję tłumaczenia że trzeba wyregulować palnik bez podania przyczyny nienormalnego spalania w środku palnika. A może ( taka hipoteza) kluczem jest to że mieszanka wychodzi przez małe otworki z palnika i to one w jakiś sposób w sprawnym palniku nie dopuszczaja do cofnięcia płomienia do środka. Zaciekawiło mnie to zjawisko. Do tej pory dwa razy odpowiedziałeś w sposób wskazujący albo na Twoją głęboką wiedzę albo na dyletanctwo. Odpowiedz prosze po raz trzeci, ale podeprzyj się jakimś źródłem wiedzy. Tomek

Reply to
Tomek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.