Jeszcze po kropeelcee

Wszystkich zachęconych tytułem niestety muszę zmartwić - problem jest czysto techniczny. Otóż potrzebuję atomizera który najtańszym nakładem energii i finansów zamieni mi ciecz w aerozol. I to w aerozol o dość drobnych kroplach jakieś 10um. Ciecz składa się głównie z wody, mogę ją zanieczyścić detergentem dla zmniejszenia napięcia powierzchniowego. Kiedyś czytałem że najmniej energii wymaga skierowanie dwóch strumieni cieczy na siebie. Ale było to tak dawno że sam już nie jestem pewien co naprawdę czytałem. A poza tym z jaką prędkością muszą poruszać się te strumienie by uzyskać pożądany efekt ? Innym znanym mi sposobem jest strumień wody w śmigło wiatraczka. Znów nie wiem skąd wziąć parametry układu ? Atomizery ultradźwiękowe raczej odpadają ze wzgledu na cenę i zbyt małą wydajność. Może możecie wspomóc jakąś lekturą przedmiotu nim przystąpię do eksperymentów ? To będzie wszak mokra robota, mogę się przeziębić... ;]

Reply to
Adam Moczulski
Loading thread data ...

Może użyć końcówki z dezodorantu? Nie wiem jakie jest ciśnienie w dezodorancie, ale chyba niewielkie.

Konrad

Reply to
KA

Adam Moczulski napisał:

Wyłącznie na poziomie idei - poszperaj w patentach w Urzędzie Patentowym

formatting link
hasłem opylanie / agrolotnictwo - swego czasu w polsce dużo konstruowano takich samolotów i urządzeń do nich.

Pozdrawiam Janek

Reply to
jasiol

KA napisał(a):

Wg Dyrektyw UE to cisnienie w takim pojeniku nie powinno przekraczać 12 bara. Można przyjąć że jest tam najwyżej jakieś 6 barów. I kropelki aerozolu wylatujacego z dezodorantu są widoczne, a to oznacza że za duże. Doczytałem w materiałach reklamowych jakiegoś producenta klimatyzatorów że dla uzyskania kropel 5um trzeba użyć 70 barów. Ale to juz wtedy inna pompa, niby niedroga, ale nie wiem jak długo przetrzyma pompowanie tej mojej brei.

Reply to
Adam Moczulski

jasiol napisał(a):

Obawiam się że elektroniczna baza nie obejmuje lat w których fascynowano się u nas opryskami z powietrza. Najstarszym zgłoszeniem w którym znalazłem słowo aerozol jest zgłoszenie z '84.

Reply to
Adam Moczulski

Adam Moczulski snipped-for-privacy@daminet.pl napisał(a):

Pistolet hydrodynamiczny do lakierowania. Ciśnienia do 30MPa. Elektryczny pistolet do malowania ( tez hydrodynamiczny) ciśnienia do 10MPa. Atomizer ultradzwiękowy. Faktycznie wydajność niewielka. Ale i cena nieduża. Mam inhalator ultradzwiękowy. Mgłę jaka wylatuje z niego mżna złapać do szklanki i przelewać jak wodę. Mgła utrzymuje się w szklance kilka minut. Tomek

Reply to
Tomek

No to może wtryskiwacz od silnika spalinowego? Tam ciśnienia są już budzące respekt.

Konrad

Reply to
KA

Zalezy ktory. Benzynowy ma chyba ponizej 1at. K-Jettronic mial bodajze 10 at. Wiecej w silnikach GDI/FSI. Diesel - tu cisnienia byly wieksze, od ~100at w starociach do 2500 we wspolczesnych Common Rail.

Ale najpierw to ja bym przetestowal zwykle dysze ogrodnicze - jakie duze one daja krople ? Za niewielkie pieniadze mozna kupic myjke cisnieniowa - a ona chyba z 50 at ma i stosowna do zastosowania wydajnosc.

A w wersji mikro .. ciekawe jakie kropelki daje glowica drukarki atramentowej :-)

J.

Reply to
J.F.

pojedyncze pikolitry. Nie chce mi się liczyć...

Reply to
KA

Adam Moczulski napisał:

No to przepraszam za wpuszczenie w maliny.

Pozdrawiam Janek

Reply to
jasiol

J.F. napisał(a):

Podobno są to pikoitry więc chyba będą wystarczająco małe jak na potrzeby pytającego :-)

Reply to
badworm

pikolitr .. 10^-15 m^3 = (10^-5m)^3 = (10um)^3

kuleczki moga troche za duze wyjsc :-)

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.