Klejenie PVC (specyficzne) - jak?

Czy ktoś wie jak przykleić PVC do PVC? Ale specyficzne jest to, że spoina powinna być elastyczna, bo klejone elementy są miękkie. Konkretnie chodzi o przyklejenie "szybki" do elementu nośnego, cała rzecz znajduje się w takim dość zabytkowym samochodzie-kabriolecie. Element nośny też się gnie, choć tylko w jednej płaszczyźnie. Z wiadomych względów eksperymenty są niezbyt wskazane.

Reply to
Grzexs
Loading thread data ...

Cosmofen Plus powinien byc wystarczajaco elastyczny. Szukaj w firmach, robiacych reklamy ze spienionego PVC.

Kleilem tym kiedys, w ramach eksperymentu, lodke wlasnie z lekko spienionego PVC i (jakkolwiek sam material jest dziadowski) klejenie zdalo egzamin bez zarzutu.

pozdrowienia

krzys

Reply to
myszek

W dniu 2012-04-17 18:46, Grzexs pisze:

Są kleje do rur PCV ciśnieniowych do wody. Działają one na zasadzie reakcji chemicznej jakoś tak zżerając/topiąc PCV przez co tworzy się taka w miarę jednolita struktura po skejeniu. Może dobre będzie?

Reply to
Lagod

Witam,

Jeżeli ma być to połączenie elastyczne typu polimer-polimer, możesz spróbować wykorzystać do tego klej termo-topliwy, który dostępny jest w każdej Castorama'ie. Znajdziesz tam nawet dedykowane wkłady pod połączenia z tworzyw sztucznych.

Skąd masz pewność, że oba materiały zostały wykonane z PVC? Z tego, co mi wiadomo, materiał ten nie jest przezroczysty. Ta "szybka" być może wykonana jest z innego materiału (PP, PET, PC, PS - choć ten ostatni raczej nie).

W dniu 17.04.2012 o 18:46 Grzexs snipped-for-privacy@gazeta.usu-n-to.pl> pisze:

Reply to
Piotr

Piotr snipped-for-privacy@na.poczcie.google> napisał(a):

To źle Ci wiadomo. Przejdź się do jakiejś firmy sprzedającej tworzywa i poproś żeby pokazali przezroczyste PVC. Nie odróżnisz z wyglądu od poliwęglanu. Jak to zabytkowy samochód na na 120% szybki są z poliwęglanu. Bo poliwęglan to już w średniowieczu robili i w karetach mieli z niego szyby.

Reply to
kogutek

J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Widziałeś gdzieś miękką pleksę?

Reply to
kogutek

Dnia Mon, 23 Jul 2012 19:41:23 +0000 (UTC), kogutek napisał(a):

Nie. A miekki poliweglan widziales ? Plyty CD sa z poliweglanu ... ale moze sie daje zrobic i na miekko.

A moze i PMMA sie daje zrobic na miekko :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Oczywiście że się da. Trzeba podgrzać. Tylko że w normalnej eksploatacji kabrioletu takie wysokie temperatury nie występują żeby PMMA zrobiło się miękkie. Napisał że PVC to trzeba radzić jak skleić PVC a nie wymyślać teorie że to nie PVC bo za mało przezroczyste na szybkę.

Reply to
kogutek

J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Masz rację. Z koniem kopał się się nie będę.

Reply to
kogutek

Przezroczysty PVC (PVC-S) odkryto w 84', czyli do produkcji masowej wszedł jeszcze kilka lat później, a mówimy tu o samochodzie zabytkowym.

W średniowieczu mieli wtryskarki do PC?:) To ma ogromne tarcie wewnętrzne i lejność tego jest zmorą nawet obecnych technologów. Wykonać szybę z PC, to nie pójść do średniowiecznego szklarza i poprosić o wypraskę.

Reply to
Piotr

masz jakieś źródła? Bo tak jakoś mi się zdaje, że przezroczyste tworzywa (folie) oparte na polichlorku winylu (astralon) zaczęto przemysłowo produkować jeszcze w latach 30-tych... i poza zastosowaniami w geodezji i poligrafii używano ich też w lotnictwie i przemyśle samochodowym... Ale akurat nie kojarzę w tej chwili źródeł tych informacji, więc będę wdzięczny za ew. korektę.

Reply to
anhin

Piotr snipped-for-privacy@na.poczcie.google> napisał(a):

lotny jesteś niczym płyta chodnikowa.

Reply to
kogutek

Na co dzień pracuję "w polimerach" (konkretnie PA) i nie przytoczę Ci teraz z pamięci pozycji, które musiałem przerobić, ale choćby na angielskiej Wikipedii masz o tym wpis:

formatting link
tym, że ja spotkałem się z rokiem 1984, kiedy tam jest 1985, ale zakładam, że nie ma to teraz dużego znaczenia. Jednakże mówię tu o przezroczystym PVC. Astralon jest kopolimerem.

Reply to
Piotr

aha, dzięki :-) Tym niemniej -jako specjalista od polimerów- czy nie dopuszczasz możliwości produkcji (sposobem dzisiaj może całkowicie nieopłacalnym) przezroczystej folii z PVC metodą inną niż emulsyjna czy t. p. ? Przypomniałem sobie jakieś przedwojenne czasopismo inżynieryjne, w których mowa była o różnych przezroczystych foliach, między innymi z "polimeryzowanego chlorku winylu". Być może była to jakaś dziennikarska nieścisłość... nie mam teraz dostępu do tej biblioteki i niestety nie mogę tego potwierdzić... ale rzecz jest interesująca.

Reply to
anhin

Możliwość jako taką dopuszczam. Po prostu ja spotkałem się z taką teorią, że PVC nie jest materiałem przezroczystym. Dopiero PVC-S zmieniło ten stan rzeczy. Być może w przeszłości produkowano folie *na bazie* PVC, które takowe były. Moim zdaniem jednak, ten - przytoczony przez Ciebie - tekst jest uogólnieniem, zapewne dodawano modyfikatory. Obecne folie wykonywane są z PET, PP, bo PVC nie znajduje dużego zastosowania w tej postaci.

Chciałem jeszcze dodać, że nie za bardzo śledziłem historię powstawania technologii. Tj. jak kiedyś coś się wytwarzało i w którym roku. Zresztą praca zmusza mnie to bycia dość na bieżąco i to dlatego na obecnych technologiach się skupiam.

Pozdrawiam,

Reply to
Piotr

ok, rozumiem, dzięki.

Reply to
anhin

Dnia Wed, 25 Jul 2012 17:55:35 +0200, Piotr napisał(a):

Czy to dobry link ? Google tez niewiele wie o PVC-S

Z tym Astralonem to internet jakby nie byl pewny - kiedy i co, a wiekszosc linkow to po polsku. "Przezroczyste" wezyki PCW byly i wszesniej, ale musze przyznac ze one bardziej matowe byly niz przezroczyste. Ale cienkie folie, gdzie ta matowosc byla malo widoczna, to sie chyba wczesniej pojawily.

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

I właśnie takich nie do końca przezroczystych folii jak były z powietrza czystego zrobione używano od dawna na w miarę przezroczyste szybki. Wątkotwórcy nie chodzi o szybę czołową. Tylko o jakieś okienko w rozkładanym dachu. Dzisiaj mało jest tworzyw które by się do takiego zastosowania nadawały. A PVC albo folia na nim oparta nadaje się doskonale. W zimę zachowuje elastyczność, nie pęka. Odporna na karb. Czego można więcej wymagać od bocznej tylnej szybki w rozkładanym dachu?

Reply to
kogutek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.