materia? termoodporny

Potrzebuję pomocy - praktycznej. Szukam materiału odpornego termicznie (praca ciągła w max 500stC), pozwalającego się jakkolwiek sensownie obrabiać. Genialnie było by, gdyby poza frezowaniem dało się wykonać gwintowane otwory. Format najlepiej płyt, grubość 15-20mm wystarczy, ale zadowolę się jakąkolwiek sensowną formą. Bardzo mocno wskazane słabe przewodnictwo cieplne (to izolator generalnie ma być). Materiał nie może się rozwarstwiać czy sypać - będzie używany jako element mocujący grzałkę i niestety będzie musiał przenosić naprężenia. Coś na poziomie poliamidów (mechanicznie) wystarczy spokojnie.

Uff... dużo wymagań, pomysłu na takie cudo na razie nie mam. Korzystam obecnie z materiałów żywicopochodnych chyba (jakieś kompozyty na bazie wł. szklanego) ale nie radzą sobie z temperaturami tak dużymi. Ktoś spotkał się z materiałem choćby zbliżonym do moich potrzeb?

__ Irek.N.

Reply to
Irek N.
Loading thread data ...

Stal+przekładka ceramiczna. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Dnia Mon, 12 Dec 2011 22:40:05 +0100, Irek N. napisał(a):

Glina Irku. Tylko trzeba najpierw obrabiac, a potem wypalac w piecu :-)

formatting link
Ale nie wiem czy Ci sprzedadza :-)

J.

Reply to
J.F.

No bo to trzeba tak jak w aptece, pytać o generyki. I tańsze i lepsze. Poszukaj materiałów na hasło ASTM C-71, tam jest cała lista. Mam piec do szkła zrobiony z takiego białego- mechanicznie całkiem fest, w środku szkło płynie jak woda w 7 minut, a z zewnątrz gołą ręką można trzymać. No i tanie było jak barszcz. Konrad PS Nie twierdzę że Irek tego potrzebuje :-)

Reply to
Konrad Anikiel

Ostatnio widzialem piec z maty ... nie, chyba nie szklanej tylko ciut lepszej. Ale piece szamotowe robia od wiekow, tylko obrabia sie to wrednie :-)

J.

Reply to
J.F.

Szkło jest amorficzne, zaczyna mięknać znacznie powyżej liquidusu. Nie nadaje się na piec... do szkła. To musiała być jakaś ceramika. Rozbierałem kiedyś przedwojenny poniemiecki piec kaflowy (w mieszkaniu). Te cegły szamotowe nie były jakieś wyjątkowo twarde, można było poszorować jedną o drugą i się sypało. Może dlatego że miały dobre 100 lat i to w miejscu gdzie zimą jest cholernie zimno, a lato jest krótsze od średniej krajowej. Hajcowali to bez litości. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

A możesz mi powiedzieć, gdzie znajdę parametry do tegoż? Wiesz, żeby po wypaleniu ulepiony wcześniej M3 wyszedł mi miarowy ;)

Pewnie tak, epoka lotów zakończona i teraz pewnie z złomowiska można odkupić... za grosze...czyli i tak wielokrotnie drożej niż cała maszyna do której to potrzebuję :)

Ech...

Miłego, Irek.N.

Reply to
Irek N.

Nie da rady, małe wymiary, duża różnica temperatur :(

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Irek N.

Szkla sa rozne. Piec z czystej krzemionki nadaje sie do posledniejszych gatunkow szkla :-)

A ceramike trudno odroznic od szkla. Tzn w/g skladu chemicznego :-)

To sie nazywalo "piec z maty krzemowej" - ale to artysci, nie musza sie znac na chemii :-)

Mozliwe ze to cos takiego bylo

formatting link
P.S. Plyty tez robia i to "latwe do obrobki mechanicznej".

J.

Reply to
J.F.

No dobra, a co Ty chcesz z tego wycinać? Jaka w ogóle obróbka wchodzi w grę? Frezowanie, toczenie, wiercenie, gwintowanie? A szlifowanie kątówką/dremelem? Bo z tego co widzę to szyba od kuchenki (to jest szkło stopione z ceramiką, przewodność cieplna nikczemnie niska, a wytrzymałość mechaniczna bardzo dobra) by się nadała, tylko być może musiałbyś to dać do cięcia waterjetem, nie wiadomo co Ty tam majstrujesz. Już nie wspomnę że jeśli to nieduże to być może taki kompozyt z butelkowego szkła i jakiegoś proszku ceramicznego możnaby domowym sposobem uklepać i zrobić odlew. Duże to ma być? Może by się zmieściło w moim piecu... Konrad PS W sumie dałbym radę stopić szkło borosilikatowe, wystarczy taka wytrzymałość? PS2. W ramach fantastyki, ja bym zaproponował piankę metalową, nawet mam tu gdzieś w szufladzie fajną próbkę pianki ze stali nierdzewnej :-)

Reply to
Konrad Anikiel

Krzemionka to nie szkło. Prawda?

Aha, Twój moduł spektroskopowy w implancie wpomagającym wzrok Cię zwiódł?

No ale jak masz do wyboru dwie odpowiedzi: szkło albo ceramika, to co taka "mata krzemowa" może oznaczać? Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał

Jak sie dobrze stopi, to wychodzi z niej tzw szklo kwarcowe.

Kiedy naprawde.

No i teraz wybieraj - mata z waty szklanej czy mata z wlokien ze stopionej krzemionki ? :-)

J.

Reply to
J.F

No i dlatego nie nazywamy szkła kwarcowego krzemionką. Prawda?

Oczywiście. A skoro trudno to... nie zgadujemy.

...stopionej krzemionki i w jaki sposób zastygniętej? Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Nie nazywamy ? Hm, moze i nie nazywamy, ale "Silica is manufactured in several forms including fused quartz, crystal, fumed silica (or pyrogenic silica, trademarked Aerosil or Cab-O-Sil), colloidal silica, silica gel, and aerogel"

Jak to krzemiona - w postaci amorficznej, czyli szklanych wlokienek :-)

J.

Reply to
J.F

A ramę do roweru robimy z węgla, nie? Katowicki Holding Węglowy potentatem w dziedzinie rowerów...

No i zaraz powiesz że to była mata z tlenku krzemu. Rozpoznałeś to wzrokiem. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "nur" napisał w wiadomości

a) jak to ceramika - twarde, kruche i kiepsko poddaje sie obrobce, b) wysoka przewodnosc cieplna - tzn jak na ceramike w gornym zakresie.

J.

Reply to
J.F

W zasadzie wszystko co wymieniłeś, ale nie w tym rzecz. Mam ramie, wykonujące jakiś ruch. Na końcu ramienia potrzebuję wytworzyć na jakimś kształtowym elemencie (zazwyczaj miedzianym lub kwasoodpornym) konkretną temperaturę. Niby nic trudnego, ale nie chcę aby ramie było mocno nagrzewane. Często wykonuje ono skomplikowane ruchy, ma na sobie jeszcze jakiś osprzęt i jego wysoka temperatura nie jest mi na rękę. Dlatego materiał izolacyjny.

Czasami dosyć skomplikowany kształt. Bardzo często grzałka na końcu jest mocno dociskana do elementu który nagrzewa, więc mechanicznie musi to trochę wytrzymać. Idealnie było by, gdyby dało się frezować/wiercić.

Sądzę że tak, z zapasem.

Jest toto gdzieś do kupienia? Bywa że mam mało czasu na wykonanie elementu.

Miłego i THX :) __ Irek.N.

Reply to
Irek N.

Gdzie uczyli?

Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Będę miał po świętach dobrą glinę na formę, poświęcę żarówkę i powiem czy daje radę.

Jest, nawet chyba jedna z firm należących do grupy w której ja pracuję coś takiego robi, ale nie znam szczegółów. Tych pianek jest jak psów, open cell, closed cell, materiały różniste, różne techniki wytwarzania, różne formy, różne "voidage rtatios", różne rozmiary komórek, różne typy przekroju ścianki itd. Jest to metal, czyli nie jest kruche, czyli może mieć zasadniczą zaletę dla Ciebie. Idzie to frezować, choć stanowczo ładniej wygląda szlifowane. Ale biżuterii robił z tego zdaje się nie będziesz :-)

No to jeszcze jeden pomysł od czapy: kratownica z drutu z austenitycznej nierdzewki. Materiał sam z siebie kiepsko przewodzi ciepło, a jak jeszcze zrobisz ażurowy ustrój, to szybko je rozproszysz zanim coś przegrzejesz. A jeśli jeszcze masz gdzie nawalić miedzianych żeberek do bardziej intensywnego zrzucania temperatury... Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.