miarowania?

Cześć.

Chcę coś wyciąć laserem. Najpierw w sklejce, potem w stali. Etap sklejkowy w celu naniesienia poprawek i poeksperymentowania z przeróbkami, finalnie w stali.

Widzę, że cięcie laserem ma różną precyzje, również wiązka laserowa ma różną szerokość.

Dodatkowo, przy wycinaniu otworu z kątami 90, widzę, że rysunki techniczne mają już uwzględnione wjechanie lasera nieco głebiej w materiał w narożnikach, przynajmniej w dokumentacji do wycinania, jaką znalazłem przykładową.

Może ktoś podpowiedziec jakie są zasady projektowania takich elementów?

1) Czy to ja muszę ogarniać szerokośc wiązki lasera i kompensować wymiary odsuwając ją od docelowych krawędzi? Czy zrobi to oprogramowanie wycinarki? A jesli zrobi to oprogramowanie, to skąd wie co jest, a co nie, elementem i odpadem i w resultacie w którą stronę odsunąć wiązkę?

2) Czy "wcięcia" w narożnikach 90 są do wykonania u mnie, czy oprogramowanie wycinarki samo sobie je doda?

3) W jakim formacie, który mogę samodzielnie, algorytmicznie, wygenerować można im to podrzucić? dwg widzę, czy dwg ma jakieś cechy które powodują, że firma będzie go preferować (np. odrożnia wnętrze/zewnętrze i dzieki temu samo kompensuje szerokośc wiązki)? W moim wypadku częśc rysunku jest raczej niemożliwa do narysowania z reki, jest parametryczna i kształt jest generowany algorytmicznie, wic szukam opcji generacji tych plików w jakiś sposób z poziomu języka programowania (np. pythona).
Reply to
heby
Loading thread data ...

W dniu 15.12.2023 o 23:37, heby pisze:

Nie sądzę, aby firma, która wycina w stali miała na stanie sklejkę. Jak na próbę, to wytnij od razu w stali, ale coś mniejszego.

To Ciebie nie interesuje.

Ale chyba nie o laser chodzi, dla frezów to się stosuje te sztuczki, acz można frezem okrągłym zrobić ostry narożnik 100% 90°.

Ja ryzuję tak jak ć w rzeczywistości. Jedynie jak coś ma w coś wchodzić (jak puzzle) to odejmuję 0,1 mm na stronę.

Oprogramowanie to zrobi.

Jak masz kontur zamknięty to zawsze wiadomo. Przy otwartych trzeba wskazać, ale otwartych nie będziesz robił zlecając.

W laserze nic nie dodajesz do konturu, będzie tak jak narysujesz.

Format dowolny. Ja np. wysyłam dxf. Jeżeli laerownia robi problemy z formatem, to znaczy, że się dopiero uczą. Mi jak zlecają (nie laser) to mogą wysłać nawet bitmapę (jak zapłacą) :)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

To będa rózne firmy.

Laser. Mam tutaj stalowa rame, wycieta laserem. narozniki otworów są wlasnie tak "nadgryzione" aby otwór mógł pomieścić idealny prostokąt. Widze, że w pliku dwg jest to zrobione ręcznie.

To jest takie puzzle 3D.

Przyklad:

formatting link
Mma tą ramę. A teraz, wiedząc że to naprawde solidny kawał stali, bardzo stabilny, chce sobie zrobić troche inną.

To nie jest dobrze, laser ma przekrój okragły a ja chce w ten otwór wsadzic prostokąt ;)

Reply to
heby

Może zależy od jakości lasera? Nie mierzyłem, ale rzaz po laserze ma 0,1 mm, którym mi wycinają.

Mam kilka rzeczy w rej technologi zrobionych. Nie tak skomplikowane i nigdzie nie było problemu z narożnikami. Luz po 0,1 mm i składało się jak klocki. Jakoś nie widzę potrzeby robienia prototypu ze sklejki, skoro i tak pewnie rysujesz w 3D.

Jak pisałem wyżej, ten przekrój ma fi 0,1-0,2 mm. To promień w narożniku będzie pomijalny.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.