Obliczenie wytrzyma?o?ciowe lin.

Mam pewne zadanie i stanąłem przed problemem jak policzyć liny. Mam układ taki jak na schemacie:

formatting link
Dwie liny prostopadłe łączą się w jednym punkcie, do których przyłączona jest dźwignia pod pewnym kątem z czymś tam na końcu, nie ważne z czym :) W każdym razie lina pozioma... Liczyć to tylko na rozciąganie i ścinanie , czy jeszcze zginanie (chociaż mnie osobiście zginanie i lina nie pasuje)

Reply to
apus
Loading thread data ...

Liny raczej nie bywaja sztywne ani na zginanie ani na scinanie... Zauwaz ze w pionie na dzwignie dzialaja tylko sily ciezkosci i sila naciagu liny pionowej. W poziomie tylko sila naciagu liny poziomej i sila reakcji sciany. Czyli Rc=-(P+Q), Rd=-Ra W punkcie zawieszenia dzwigni jest przegub, czyli musza rownowazyc sie momenty sil: Ra*l*cos(a)=P*1/2*l*sin(a)+Q*l*sin(a)

...i tak juz za duzo podpowiedzialem :)

pozdrowienia

krzys

Reply to
myszek

Użytkownik "apus" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@t35g2000yqj.googlegroups.com...

Z założenia lina przenosi tylko i wyłącznie naprężenie rozciągajace i tak należy przyjmować w obliczeniach. W praktyce pewnie dałoby się inaczej obciążyć, ale nigdy tego w obliczeniach się nie uwzględnia.

Reply to
Robert Tomasik

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.