Przemieszczenia - wytrzyma?o??

Witam

Jest pewne kryterium mówiące o dopuszczalnym przemieszczeniu belki podpartej z dwóch strona (f/200 czy f/600 - piszę z pamięci więc jeśli źle naspałem to nie poprawiajcie mnie, bo tego nie szukam). Ale czy istnieje jakieś kryterium mówiące o ile mogą się przemieścić dwa końce belki względem siebie? (załóżmy że jedna podpora jest stała, a druga ruchoma). Jeśli tak to gdzie mogę znaleźć więcej informacji o tym? Jakieś konkretne przykłady literaturowe/www.

Pozdrawiam, Krzysiek

Reply to
Oneiroo
Loading thread data ...

Zdaje sie ze maksymalne ugiecie jest warunkiem SGU a nie SGN i bardziej dotyczy konfortu czlowieka niz warunku nosnosci. Nie czulbys sie dobrze gdyby sufit ci sie uginal choc caly czas moglby miec duze zapasy nosnosci.

Reply to
ja

Dopuszczalna strzalka ugiecia zalezy od typu konstrukcji, rodzaju belki (podciag, belka stropowa itd.) no i normy... Nie widzialem zeby takie przesuniecie bylo gdzies zdefiniowane (niech mnie ktos poprawi jak sie myle :) ), mozna sobie to przeliczyc majac strzalke ugiecia albo/i kat obrotu belki na podporze, ale ogolnie to chyba musi byc tak zeby belka nie zjechala z podpory oraz nie zostala przekroczona wytrzymalosc materialu podpory/elemntu na docisk ze wzgledu na zmniejszenie jego strefy :)

Reply to
Miel0n

Dziękuje za odpowiedzi. Szukałem tego, ale nie znalazłem takiego kryterium, a odp utwierdzają mnie w przekonaniu, że jednak zależy to od konkretnie konstrukcji .

Pozdrawiam, Krzysiek

Reply to
Oneiroo

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.