Połączenie gwintowane przenoszenie siły

Czołem. Jak praktycznie rozkłada się siła poosiowa w połączeniu typu śruba-nakrętka, to znaczy ile zwojów gwintu *realnie* pracuje ? Gwint metryczny.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

W dniu wtorek, 17 grudnia 2019 00:13:13 UTC+9 użytkownik PeJot napisał:

Zależy od kilku czynników, ale przy braku przeciążeń wychodzą najczęściej dwa zwoje z istotnie wysokimi naprężeniami. Potem przez jeszcze pół zwoja naprężenie łagodnie schodzi do wartości takiej jak w rdzeniu. Oczywiście jak dowalisz obciążenie takie że naprężenie w tych dwóch pierwszych zwojach przekroczy granicę plastyczności to te dalsze dostaną naprężenia.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 16.12.2019 o 23:39, Konrad Anikiel pisze:

To jeszcze dodam, że znaczenie ma to, z jakiego materiału jest śruba / nakrętka, i jak do niej przyłożone jest obciążenie. Jeden z podstawowych projektów z PKM. Chodzi o to, by tak to zaprojektować, by śruba i nakrętka były ściskane, albo rozciągane, a nie tak, że jedno jest ściskane,a drugie rozciągane.

Reply to
Robert Tomasik

W dniu 2019-12-16 o 16:13, PeJot pisze:

Tak wygląda odkształcenie połączenia śrubowego.

formatting link

WM

Reply to
WM

W dniu wtorek, 17 grudnia 2019 08:24:03 UTC+9 użytkownik WM napisał:

Sam VM niczego jeszcze nie tłumaczy. No i taką grubą siatką też niewiele można pokazać. Dopiero jak się wyświetli pierwszorzędowe naprężenie, jego znak, jego kierunek, porówna to z naprężeniem ścinającym, z tym co się dzieje w promieniach (a nie w ostrych kątach), jak się policzy TF, jak się puści LLA- można coś z tego zrozumieć w sensie jaki jest mechanizm zniszczenia, jak go przewidzieć i jak mu zapobiec.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2019-12-16 o 16:13, PeJot pisze:

THX grupo za wyjaśnienia.

Reply to
PeJot

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.