Przesuniety slup pod wiencem - prosba o porade

Witam,
W zesz³ym roku wymieniony zosta³ dach na budynku gosp - zdjety eternit, nowe
szczyty , wieniec, konstrukcja dachu. Niestety po zimie zapewne pod naporem
sniegu jeden ze slupow naroznych wysunal sie spod wienca na ok 1 cm.
Najprawdopodobniej slupy zostaly podciete tak ze stal z nich nie polaczyla
sie z pretami wienca :( Co mozna w tej sytuacji zrobic ? Myslalem o czyms w
rodzaju opaski z plaskownikow wykonanej na zewnatrz budunku ktora spinalaby
calosc. Moze w jakis sposob polaczyc slup z wiencem? Bede niezmiernie
wdzieczny za wszelkie podpowiedzi.
W linku znajduja sie fotki przedstawiajace przemieszczenie.
formatting link

Pozdrawiam
Reply to
CRAY
Loading thread data ...
W zasadzie coś takiego się robi. Gorset z kątowników w narożach i płaskowniki, które to łączą. Gorset obejmuje słup i wtedy pozostaje kwestia jak to połączyć z wieńcem. Niewygoda tego rozwiązania to dostęp do słupa.
Jest też możliwość przytwierdzenia ceownika (ramionami na zewnątrz, płaskim do słupa) pionowo na osi słupa. Jeśli kilkoma kotwami przytwierdzisz ceownik do słupa a innymi do wieńca to możesz uciąglić słup z wieńcem. Dostępne są kotwy wklejane, czyli np. pręt zbrojeniowy, który się wkłada do wywierconej dziury i zalewa żywicą. Może mieć to sporą nośność ale diabeł tkwi w szczegółach. Druga taka sama konstrukcja w prostopadłym kierunku. Przy czymś takim ucierpi estetyka ale jest to (jak się wydaje) najprostsze rozwiązanie.
Rozwiązania typu ściągi wydają się tu być o wiele za ambitne.
W zasadzie wybór rozwiązania jest zależny od sił, które będą występować w połączeniu. Niestety nie umiem z opisu oszacowć jakie siły musiałoby to przenosić.
Pozdrawiam
AMX
Reply to
AMX
Jak nie potrafisz oszacować sił to na pewno ich nie potrafisz policzyć. To nic złego. Ja też nie potrafię policzyć bo działam w innej branży. Ale jak nic nie potrafisz to po co się udzielasz? To jest robota dla fachowca a nie dla kogoś chcącego zabłysnąć. Weźmiesz na siebie odpowiedzialność w przypadku gdy po skorzystaniu z Twojej podpowiedzi stanie się coś niedobrego? Nie wiem, nie znam się. TO NIE ODPISUJĘ.
Reply to
kogutek
[..]
[..]
Nie bardzo widzę powód do wycieczek personalnych.
Z grubsza wypowiedź miała być w tym duchu: W zasadzie silniki samochodowe zasila się paliwem płynnym a nie np. węglem ale nie umiem ci powiedzieć czy jeśli wlejesz benzynę to silnik będzie działał. Mechanik samochodowy powie ci, co tam trzeba wlać.
Zgadzam się, że sugerowanie jakichś konkretnych rozwiązań jest zupełnie nieodpowiedzialne.
Jednak [ tu argumenty techniczne, które z powyższych względów nie nadają się do upubliczniania ].
Zgaduję, że poprzedni ,,fahowcy'', którzy zmieniali wieniec przecięli pręty zbrojenia w słupie. Może warto uświadomić człowieka, czego powinien się spodziewać, choćby po to aby nie trafił na kolejnego ,,fahowca''?
Strategia NIE ODPISYWAĆ oprócz oczywistych zalet miewa swoje wady.
AMX
Reply to
AMX

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.