Regulator fazowy a grupowy

Mam pytanko odnośnie pracy regulatora grupowego w porównaniu z fazowym (regulator na triaku). Odbiornikiem jest podajnik wibracyjny poruszany elektromagnesem z ruchomą zworą. Obecnie reguluję go regulatorem fazowym i działa w porządku. Zaproponowano mi w zamian za regulator fazowy regulator grupowy. Załączanie w zerze mnie przekonuje, że będzie lepsze niż zasilanie odbiornika indukcyjnego "byle jakim" przebiegiem, ale nie mam pojęcia, jak regulacja grupowa będzie w przypadku wibratora sprawdzać się w praktyce. Czy regulacja będzie płynna? Pytanie dodatkowe: czy regulator grupowy może zastąpić falownik w regulacji silnika asynchronicznego? Chodzi o regulację w wąskim zakresie obrotów - od powiedzmy 80 do 100% znamionowych. Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Użytkownik "Jacek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:mudl06$e0p$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Akurat w przypadku indukcyjnosci nie jest tak prosto i wlaczanie w zerze wcale nie jest takie dobre.

Cos mi sie widzi, ze kiepsko bedzie. To jest wlaczenie na pelna moc, a po chwili wylaczenie. I tak w kolko.

Formalnie to kiepsko - wlasciwy jest jednak falownik. A szczegolnie grupowy - to jest wlaczanie i wylaczanie z cyklem rzedu sekundy.

Ale w praktyce - przy silnikach mniejszej mocy fazowy dziala. Tylko znow uwaga - niektore typy potrafia byc wredne z obciazeniem indukcyjnym.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2015-09-29 o 11:51, J.F. pisze:

Nigdy tego nie widziałem w działaniu dlatego szukam kogoś z doświadczeniem.

Falownik to minimum 700 zł a regulator 1/3 tego.

No właśnie próbowałem z napędem 400W. Silnik - przekładnia - ustrojstwo. Po zwolnieniu o 10-15% silnik ponownie nie wystartuje.

Jacek

Reply to
Jacek

Elektromagnes ma wlasny przerywacz czy pracuje w takt sieci 50 Hz?

Reply to
4kogutek44

W dniu 2015-09-29 o 11:51, J.F. pisze:

Lepiej wyłączać w zerze prądu, czy w zerze napięcia? Może poszukać jakiegoś innego punktu będącego ich kombinacją? ;)

WM

Reply to
WM

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:560af7ad$0$22577$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2015-09-29 o 11:51, J.F. pisze:

Wylaczanie to triak/tyrystor zalatwia same w zerze pradu ... choc potem moze byc skok napiecia za szybki ...

Ogolnie tak - w stanie ustalonym taka cewka ma prad przesuniety i przechodzi przez zero w pewnym momencie w stosunku do przebiegu napiecia ... i w tym momencie nalezaloby ja wlaczyc ...

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.