Stabilizacja gruntu wapnem

Witam

Mam na budowie problem. Pogoda jaka jest, każdy widzi a ja muszę na wczoraj zasypać wykop wraz z zagęszczeniem. Niestaty materiał jakim dysponuję to mokry piasek gliniasty (dużo w nim gliny), którego w żaden sposób nie daje się ubić. Wszystko trzęsie się jak galareta i zagęszczarki w tym toną. Słyszałem, że można sobie w tym pomóc dodając wapno. Tylko zanim wyrzucę kilka ton wapna w błoto chciałbym się dowiedzieć co o tym myślicie. Robił ktoś to z dobrym skutkiem? Warto w ogóle zawracać sobie tym głowę? Jakie proporcje wapna do gruntu? jakiego wapna użyć?

Pozdrawiam wszystkich

Tomek snipped-for-privacy@gazeta.pl

Reply to
Tomek H.
Loading thread data ...

wiesniak napisał(a):

Wskaźnik zagęszczenia to 0.95. Nie było z nim problemu gdy grunt był suchy. Drogi na tym nie będzie, ale muszę ustawić na tym na płytach drogowych rusztowania pod szalunki. Obciążenie będzie wynosiło ok 60KN/m2. Zastanawiam się nad cementem, ale stosowanie go co 3-4 warstwę wydaje się trudne do zrealizowania, bo jak zagęścić te 3 warstwy "błota". Trzebaby chyba stabilizować każdą warstwę z osobna i wyższą warstwę kłaść dopiero jak cement w niższej zwiąże. W tym przypadku potrzeba ok

50kg cementu na m3 gruntu i mnóstwa czasu.
Reply to
Tomek H.

wiesniak napisał(a):

Tak jak kolega powyżej. Dla dodatkowego wzmocnienia podłoża, ostatnie dwie warstwy (po 20cm)po wymieszaniu z wapnem i odczekaniu ok. 4-6 godzin (aż ostygnie) zmieszaj z cementem w ilości ok. 3-4% i zagęszczaj. Obciążyć możesz po ok. 7dniach, pielęgnować jak beton cementowy.

Reply to
Jacek

Tomek H. napisał(a):

Witam wszystkich ponownie

Zrobiłem mały test. Wymieszałem wapno z moim gruntem w ilości ok. 1% wagowo i....

Dalej wielkie G!

Jedyna kożyść z tego, że mój szef zrozumiał że trzeba przywieźć czysty piasek :)

Teraz robota idzie jak burza i deszcz nam nie straszny:)

Pozdrawiam wszystkich Tomek

Reply to
Tomek H.

Tomek H. napisał(a):

Trzeba było dodać 0,000..1% gwarantuję że efekt byłby taki sam.

Reply to
Jacek
Reply to
MK" <mi-koz[NIE LUBIE ze spamem].pl

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.