stal "premium"

Użytkownik "Konrad Anikiel" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com... W dniu poniedziałek, 8 czerwca 2020 17:28:23 UTC+8 użytkownik J.F. napisał:

Ja znam tylko takie, co to sie je kupuje w sklepie :-)

Jak to robia, nie wiem, mowisz, ze tak:

formatting link
Tungsten carbide (AKA sintered, cemented carbide) is one of the most important modern tooling material manufac­tured by a process of powder metallurgy. Substantial progress in the development of the cemented carbide is due to Karl Schröter, who has discovered that the tungsten carbide powder mixed with metals such as iron, nickel and cobalt and compacted can be sintered with liquid phase, to give a product with a low porosity, very high hardness and considerable strength. Basing on the results of his work cemented carbides consisting mainly of tungsten carbide, were patented in 1923. Currently, it is a composite of tungsten carbide combined with cobalt or nickel matrix, and sometimes other additives such as tantalum , niobium, titanium.

No i w sumie nie wiem, jak na to patrzec...

formatting link
WC posklejany metalami ?

Wyglada na to, ze malo tego metalu, wiekszosc to jednak WC.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W dniu poniedziałek, 8 czerwca 2020 20:58:05 UTC+8 użytkownik J.F. napisał:

Bo to nie jest lepiszcze. Dodatek metalu jest tylko po to żeby uruchomić mechanizm łączenia się ziaren węglika.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2020-06-08 o 11:28, J.F. pisze:

Czytaj ze zrozumieniem. Nie pisałem o płytkach z PM tylko o nożykach z PM. Takie rzeczy jak tutaj (wyszukałem po angielsku, żeby było Ci łatwiej)

formatting link

Reply to
cef

Użytkownik "cef" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5edf1e52$0$546$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2020-06-08 o 11:28, J.F. pisze:

Gdyby nie opis, to bym pomyslal "noże tokarskie" :-)

No to pytanie wraca - takie nozyki z PM lepsze niz z HSS, ale jak sie maja do nozyków z plytkami z prawdziwych weglików spiekanych ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2020-06-09 o 11:24, J.F. pisze:

Płytki z węglików czy nawet monolity z węglika w tym temacie (noże do głowic do produkcji uzębień metodami obwiedniowymi) nie mają specjalnie zastosowania, choć gdzieś pewnie jakieś się robi.

Natomiast samo pytanie jest bez sensu, bo w praktyce nie robi się przecież płytek z PM, bo PM to nadal jest HSS. Robi się z HSS/PM narzędzia, ale płytki to już raczej węglikowe, ceramiczne,może z cermetali czy i inne cuda PKD itp - od kilku lat siedzę już bardziej w obróbce a nie w narzędziach i nie wiem co jest teraz dostępne. A węglik wprowadzili do obróbki skrawaniem, bo miał pewne właściwości korzystniejsze dla skrawania niż HSS o czym znajdziesz na wikipedii.

Reply to
cef

Użytkownik "cef" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5edf64bf$0$549$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2020-06-09 o 11:24, J.F. pisze:

Czyli prawdziwy weglik na elementy skrawajace lepszy :-)

Ale w tym momencie, to mnie te "nożyki" zastanawiaja. To jak rozumiem sa wymienne elementy skrawajace do jakis wiekszych glowic ?

To by wychodzilo, ze PM niewiele ustepuje prawdziwym weglikom, skoro takie cuda robia.

Czy to moze do obrobki jakiegos specyficznego materialu, gdzie roznica juz nie taka wielka ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2020-06-09 o 14:16, J.F. pisze:

Zależy do wielu czynników do czego jest lepszy. Nadal jest sporo narzędzi skrawających ze zwykłego HSS (również w produkcji seryjnej)

Tak, ale nie porównuj tego z płytkami wymiennymi tradycyjnymi z węglika. To zupełnie inna kategoria narzędzi.

formatting link
min 1.05 są prawdopodonie duże nożyki z wkładkami może z węglika- od 1.27 praca podobnej głowicy - choć tu szczycą się tym, że to największe na świecie

Raczej powiedziałbym, że PM jest lepszy nieco od HSS skoro go zastępuje, bo jest to po prostu lepsza odmiana stali szybkotnącej. Natomiast same własności skrawające węglika okazują się najczęściej niewystarczające jeśli weźmie się pod uwagę technologię wykonania narzędzi o takich kształtach i cenę materiału. Choć frezy ślimakowe już się robi z pełnego węglika - to już walka z produktywnością.

Zarejestruj podstawowe różnice pomiędzy zwykłą stalą szybkotnącą a węglikiem i różnice w technologii wykonania, to będziesz wiedział kiedy się opłaci węglik a kiedy nie.

Reply to
cef

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.